خانه / بورس و سهام / حرکت عجیب یک سهامدار حقوقی در بورس!

حرکت عجیب یک سهامدار حقوقی در بورس!

با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه 93.2.10 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 76 واحد رشد به رقم 58251 واحد رسيد. عکس این وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 331 واحد افت عدد 149385 واحد را تجربه كرد. شاخص كل بورس نيز در روز جاري با 12 واحد رشد به رقم 78164 واحد رسيد.

همچنین در این روز مخابرات ایران با 87 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل گسترش نفت و گاز پارسیان با 38 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با یک واحد افزایش به رقم 780 واحد رسید.

در این شرایط امروز پتروشیمی مارون با یک واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل بانک ایران زمین با 0.44 واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 2083 میلیارد ریال رسید.

معاملات امروز اغلب کارشناسان و فعالان بازار سرمایه را متعجب کرد چراکه با توجه به روند معاملاتی قیمت سهام اغلب شرکت ها طی روز گذشته، اهالی تالار پیش بینی بازاری متعادل اما نزولی را برای معاملات امروز داشتند اما با آغاز معاملات روز جاری شاهد اقبال سرمایه گذاران به اکثر سهام فعال در گروه های مختلف بودیم.

 طی روز جاری حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت روز کارگر با حضور در یکی از کارخانجات شرکت مپنا ضمن بازدید از بخش های مختلف آن، با کارگران دیدار کردند. اهالی تالار معتقدند این اقدام نشان از اهمیت شرکت های دانش بنیان و بزرگ که می توانند در مقاوم سازی اقتصاد و خودکفایی هرچه بیشتر کشور مؤثر باشند، دارد.

از سویی دیگر در گروه لیزینگی های بورس شاهد رشد قیمت و تقاضای قابل قبول خرید سهام از سوی فعالان می باشیم، به نظر می رسد تغییر با اهمیت در تیراژ تولید شرکت های خودرویی سبب افزایش میزان فروش این شرکت ها شود و سودآوری آنها را تقویت نماید.

امروز لیزینگ خودرو غدیر پس از برگزاری مجمع و تقسیم سود چهار تومانی به ازای هر سهم و نیز پیش بینی سود 344 ریالی مجدداً به تابلوی بورس بازگشت که پس از رشد قیمت بیش از 29 درصدی با صف خرید 10 میلیون سهمی مواجه شد، اهالی تالار با توجه به پی بر ای این گروه و اختلاف قابل توجه آن با پی بر ای “ولغدر” معتقدند سهام این شرکت در قیمت های فعلی ارزنده است.

همچنین در بحث افزایش سرمایه ها خبرهایی از افزایش سرمایه بانک دی، سایپا و پارس خودرو شنیده می شود. گفته می شود افزایش سرمایه سایپا و پارس خودرو از محل تجدید ارزیابی دارایی ها خواهد بود. در معاملات امروز نیز گروه خودرویی روندی صعودی همراه با صف خرید و حجم معاملات قابل توجه داشت. مدیر عامل شرکت ایران خودرو اعلام کرده که با احتساب تخصیص ارز مبادلاتی “خودرو” می تواند به مرز تولید 600 هزار خودرو در سال برسد که نشان از رشد 30 درصدی نسبت به پیش بینی سال 93 و نیز افزایش بیش از 80 درصدی نسبت به سال گذشته دارد.

در نمادهای تسه نیز شاهد رشد قیمت می باشیم. اهالی تالار عنوان می کنند علت این اتفاق شایعه افزایش وام مسکن به جهت خروج این بازار از رکود می باشد. البته توجه داشته باشید که دولت بارها اعلام کرده بازگشت رونق به بازار مسکن به معنی ایجاد تورم و افزایش نرخ نیست.

در مجموع امروز با بازاری کارا و قابل قبول مواجه بودیم که البته خبر کاهش نرخ سود بانکی و در نظر گرفتن سقف 22 درصدی برای سپرده ها را نمی توان نادیده گرفت اما یک نکته قابل تأمل در بازار وجود دارد که به نظر می رسد می تواند بازار را تحت تأثیرات منفی قرار دهد و آن اینکه وجود برخی شرکت های حقوقی در بازار که بدون هیچ استراتژی اقدامات خارج از منطق سهامداری را انجام می دهند که می تواند سمی برای بورس محسوب شود. به عنوان مثال بیمه ایران طی ماه های اخیر روندی را اتخاذ کرده که شاید هیچ کارشناسی نتواند تحلیل منطقی و علمی برای آن به دست آورد.

این شرکت در تمامی نمادهای پرتفوی خود در روزهای منفی، روزهای مثبت، رشد شاخص ، افت شاخص فروشنده است و روند فروش سهام نیز بسیار نادرست بوده و سبب وارد شدن ضربه به سهام و سهامدار آن می شود. شاید بهتر باشد مدیران این شرکت برای این حجم از پرتفوی خود به جای خرده فروشی به دنبال خریداری عمده باشند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*