خانه / بورس و سهام / بازار بورس در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده

بازار بورس در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده

همانطور که انتظار می رفت در این هفته شاهد نوسانات زیادی در روند معاملات بورس تهران بودیم و با وجود رونق معاملات در اوایل هفته ، رفته رفته بازار در شرایط متزلزل و رو به افولی قرار گرفت و رشد شاخص ها در تعدادی از روزهای هفته نیز مشخصا ناشی از حمایت های صورت گرفته از برخی نمادهای بزرگ بازار صرفا به جهت ثبت درصدهای مثبت عملکردی در کارنامه بورس بوده است.

در روز ابتدایی هفته روند رو به رشد بازار ادامه یافت و شاخص ها جهش قابل ملاحظه ای را به لطف رونق معاملات در تمام گروه ها به خصوص بانکی و سرمایه گذاری و سایر نمادهای مالی، پالایشی، پتروشیمی، فلزی، معدنی، چند رشته ای صنعتی و خودرویی پشت سر گذاشتند.

این روند در ساعت اولیه معاملات روز یکشنبه نیز ادامه یافت و شاهد رشد بیش از پیش شاخص ها بودیم اما در ادامه با فروکش کردن تب تقاضا و منفی شدن فضای معاملات در بسیاری از نمادها در گروه های گوناگون، این روند متوقف گردید.

طی روز میانی هفته شاهد ثبت مقادیر منفی برای شاخص ها اصلی بازار به علت جو منفی موجود در بسیاری از گروه ها تا ساعت پایانی معاملات بودیم اما در این برهه با بازگشایی برخی از نمادهای بزرگ بازار همچون همچون “پارسان”، “حفاری” و “حکشتی” و در نهایت “فارس” شاخص ها در نهایت در محدوده مثبت قرار گرفتند.

این سیر در روز سه شنبه نیز تکرار شد و با وجود جو تقریبا منفی حاکم بر بسیاری از گروه ها، شاخص ها به لطف عرضه برخی از صف های خرید از جمله در نمادهای “فارس” و “رمپنا” و بازگشایی “وغدیر” و “وخارزم” از سقوط در امان ماندند.

در روز پایانی هفته شاهد روند مبهم و بعضا منفی حاکم در بسیاری از صنایع بودیم اما در همان ساعت اولیه معاملات رونق نسبی حاکم بر معاملات برخی گروه های بزرگ همچون خودرویی و فنی مهندسی و در ادامه پالایشی و پتروشیمی شاخص ها را به محدوده مثبت بازگرداند. در ادامه بار دیگر این نماگرها منفی شدند اما باز هم سناریوی حمایت از سهم های بزرگ این بار با “اخابر” تکرار شد و شاخص اصلی بورس را از خطر سقوط نجات داد.

تغییرات در نرخ سود بانکی: از عصر روز شنبه خبرهایی مبنی بر توافق مؤسسات اعتباری و بانک‌های دولتی و خصوصی پیرامون کاهش نرخ سود بانکی شنیده شد. بر این اساس نرخ سود سپرده‌های روز شمار تا یک ماه 10 درصد، سپرده‌های سه‌ماهه 14 درصد، سپرده‌های 6ماهه 16 درصد، سپرده‌های 9ماهه 18 درصد و سپرده‌های یک‌ساله و بیشتر 21 درصد تعیین شد.

همچنین مقرر شد بانک مرکزی برای تمامی سپرده‌های مدت‌دار نرخ مؤثر سپرده قانونی را به زیر 12 درصد کاهش دهد. در ادامه رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی از وجود دیدگاهی مبنی بر تعیین سقف نرخ سود سپرده‌ها به میزان22 درصد خبر داد. روز سه شنبه بانک مرکزی اطلاعیه ای را در این زمینه منتشر ساخت. در این اطلاعیه آمده بود با توجه به توافقات انجام شده بین مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز در حضور رییس کل محترم بانک مرکزی در تاریخ 3/2/1393 و با عنایت به هماهنگی‌های صورت گرفته در کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌ها درخصوص نرخ‌های سود سپرده‌ها، این بانک ضمن تایید و حمایت از تصمیمات مذکور، به اجرای دقیق جدول نرخ‌های سود مطروحه نظارت داشته و با موارد تخلف در چارچوب ضوابط قانونی برخورد خواهد کرد.

عصر همین روز نیز رییس کانون بانک‌های خصوصی از اجرایی شدن نرخ های جدید سود در شبکه بانک های خصوصی خبر داد بر این اساس اعلام شد که سود سپرده ها بدین ترتیب در شبکه بانک های خصوصی تعیین شده است : سپرده‌های یک ماهه 10 درصد، سپرده 3 ماهه 12 درصد، سپرده 6 ماهه 16 درصد، سپرده 9 ماهه 18 درصد و برای سپرده های یکساله و بیشتر نیز 22 درصد. روز چهارشنبه نیز تفاهم نامه میان بانک های خصوصی و دولتی بر سر نرخ های مذکور از سوی رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی به منظور اجرا از روز شنبه 13 اردیبهشت ماه از سوی رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی به مدیران بانک‌های دولتی ابلاغ شد. بر طبق این تفاهمنامه نرخ سود سپرده های روزشمار و کمتر از سه ماه 10 درصد، سه تا شش ماه 14 درصد، شش تا 9 ماه 16 درصد، بیش از 9 ماه تا کمتر از یک سال 18 درصد و سپرده های یک سال 22 درصد تعیین شده است.

استرداد وجوه پذیره نویسی بانک آریا: در این هفته شاهد بودیم که گشایشی پیرامون وجوه معطل مانده حاصل از پذیره نویسی بانک آریا پدید آمد. رئیس ادارۀ نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای در این زمینه اظهار داشت اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی که می‌بایست مبالغ مربوط به پذیره‌نویسی اولیۀ بانک آریا به آنان مسترد گردد توسط دادستان کل کشور به این سازمان اعلام شده و با هماهنگیهای صورت گرفته با مسئولان بانک مرکزی و بانک ملت ، در آینده نزدیک این وجوه به آنها مسترد خواهد شد.

شفاف سازی های زنجیره ای نمادهای مطرح بازار: از عصر روز یکشنبه اطلاعیه های شفاف سازی متعدی از سوی برخی از نامدهای مطرح بازار پیرامون مساعل مختلف از جمله تاثیرات هدفمندی یارانه ها و همچنین تخصیص ارز مبادله ای به خودروسازان منتشر شد. بیشترین حرف و حدیث را در این میان اطلاعیه شرکت پارس خودرو به راه انداخت. شرکت پارس خودرو در اطلاعیه خود اعلام کرد با عنایت به موجودیهای قبلی،اعتبارات اسنادی گشایش یافته و احتمال تغییر درتعداد تولید محصولات دارای نیازی ارزی به نفع خودروهای داخلی،تخصیص ارز مبادله ای تاثیری در افزایش سودآوری شرکت ندارد.گزارش ایران خودرو اما کمی منطقی تر جلوه نمود .

این شرکت در اطلاعیه ای اعلام کرد در زمینه تاثیر اختصاص ارز مبادله ای بر روی سود آوری این شرکت شفاف سازی کرد. بر اساس اطلاعیه ایران خودرو،برآورد برآیند تغییرات در قیمت تمام شده مستلزم روشن شدن آثار اجرای قانون هدفمندی و نیز اجرایی شدن تخصیص ارز با نرخ مرکز مبادله می باشد. بنابراین قبل از رفع ابهامات در خصوص اثرات اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی و روشن شدن آثار آن در اقتصاد کشور بویژه آثار تورمی مربوطه و نیز روشن شدن جزئیات تخصیص ارز مبادله ای از حیث نحوه،مبلغ و نوع ارز ،محاسبه میزان تاثیر آن بر بودجه سال 93 این شرکت میسر نیست. شرکت زامیاد نیز اعلام کرد همان گونه که در مفروضات پیش بینی سال مالی منتهی به 93،12،29 اعلام گردیده،مبنای تامین کلیه مبالغ ارزی با نرخ مبادله ای در محاسبات منظور گردیده است لذا اخبار فوق تاثیری درپیش بینی سود این شرکت نخواهد داشت. شایان ذکر است محاسبات مربوط به نرخ ریالی ارز درجدول مصارف ارزی،بر مبنای تقسیم کلیه مخارج مربوط به خرید مواد اولیه خارجی(اعم از بهای اصلی وسایر هزینه های گمرکی،ترخیص و…)برمیزان کل ارز بری می باشد.

همچنین شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران نیز در اطلاعیه خود توضیحاتی را پیرامون قرارداد مشارکت در ساخت پروژه مروارید حقانیارائه کرد و اظهار داشت کهاین پروژه فاقد هرگونه تاثیر سود وزیانی در سال مالی منتهی به 93،06،31 می باشد. هلدینگ خلیج فارس نیز دیگر شرکت مطرح بورسی بود که شفاف سازی خود را حول چند محور منتشر کرد.

در گزارش این شرکت آمده است مذاکراتی در مورد تعیین دارایی های قابل انتقال از شرکت بازرگانی پتروشیمی در خصوص دریافت مطالبات (حدود 500 میلیون یورو) از این شرکت در جریان است. بر این اساس ،مقررگردید مطالبات ارزی با نرخ هر یورو 4400 تومان تسعیر و در مقابل تعداد 10،200 میلیون سهم و حق تقدم شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) با میانگین قیمت 2،157 ریال پس از انجام مراحل قانونی به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس منتقل گردد.این هلدینگ همچنین از خرید 16درصد از سهام شرکت پایانه ها و مخازن پتروشیمی به ارزش 69 میلیارد ریال خبر داد اما اعلام کرد عملکرد شرکت پایانه ها ومخازن پتروشیمی به صورت مستقیم تاثیری بر سودآوری شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ندارد.این شرکت قصد خرید 40درصد از سهامSPGرا نیز دارد. همچنین دو شرکت حفاری شمال و نفت بهران نیز اقدام به ارائه توضیحاتی مبنی بر خرید 20 درصدی سهام شرکت پردیس ایرانیان کردند.

هر دو شرکت در کنار ارائه برخی جزئیات از معامله مذکور اظهار داشته اند که به علت عدم ارائه جزئیات نحوه انجام معامله و نامشخص بودن انعکاس این رویداد درون گروهی در سال های مالی 92 یا 93 تا زمان ارائه مستندات و تایید حسابرس و بازرس قانونی، اثرات مالی معامله مذکور مشخص نمی باشد. شرکت سرمایه گذاری خوارزمی آخرین توضیحات خود را پیرامون خرید نیروگاه منتظر قائم از بانک صادرات اعلام کرد. بر اساس اعلام این شرکت بهای تمام‌شده نیروگاه مذکور حدودا معادل 1.8 مجموع بهای تمام‌شده پرتفوی سرمایه‌گذاری‌ها، 1،05 برابر جمع دارایی‌ها و 1،6 برابر مجموع منابع مالی بلندمدت شرکت می‌باشد. لذا با در نظر گرفتن نسبت‌های مقرر در دستورالعمل پذیرش، شرکت فاقد حدنصاب‌های لازم در دستورالعمل مذکور است.

مطابق با شرايط اختصاصي پذيرش سهام شرکت هاي سرمايه گذاريو هلدينگ در دستورالعمل پذيرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و نیز اساسنامه شرکت، خرید نیروگاه منتظر قائم توسط شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی مطابق با موضوع فعالیت شرکت و دستورالعمل پذیرش نمی‌باشد. بنابر این موضوع مذکور جهت بررسی مجدد شرایط پذیرش شرکت در طبقه و گروه فعلی در دست بررسی می‌باشد. همچنین نفت و گاز پارسیان نیز اعلام کرد این شرکت در سوم اردیبهشت ماه اقدام به خرید 19،78 درصد از سهام پتروشمی پارس به نرخ هر سهم 2241،5 تومان کرده است. فولاد مبارکه نیز اطلاعیه را پیرامون اثرات مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در بودجه سال 1393 منتشر ساخت. این شرکت اعلام کرد اثرات مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در بودجه سال 1393 شرکت لحاظ گردیده و همچنین نرخ سنگ آهن مطابق با مصوبه بودجه سال 1392 کل کشور در عملکرد سال 1392 شرکت منعکس گردیده است که گزارشهای آن به محض تکمیل وحسابرسی،از طریق سامانه کدال منتشر خواهد شد.

نرخ سیمان: در این هفته بار دیگر حرف و حدیث هایی پیرامون افزایش نرخ سیمان شکل گرفت. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کردوزارت صنعت اقدام اخیر انجمن صنفی در افزایش قیمت سیمان را قانونی دانسته اما با توافق صورت گرفته میان تولیدکنندگان و وزارتخانه بنا بر این شده تا این افزایش قیمت تا حدی تعدیل گردد. در ادامه هفته اما خبر رسید که در جلسه روز دوشنبه هیئت مدیره انجمن کارفرمایان صنعت سیمان با وزیر صنعت بنا بر این شد تا قیمت سیمان کارخانه‌ها به قیمتهای سال 1392 البته با احتساب افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده سال جاری بازگردد. این روند تا خرداد ماه ادامه خواهد داشت.

آخرین گزارش ها پیرامون نرخ تورم : در اواسط هفته مرکز آمار ایران نیز در گزارشی اعلام کرد ﺩﺭﺻﺪ ﺗﻐﻴﻴﺮﺍﺕ ﺷﺎﺧﺺ ﻛﻞ (ﻧﺮﺥ ﺗﻮﺭﻡ ﺷﻬﺮﻱ) ﺩﺭ ﺩﻭﺍﺯﺩﻩ ﻣﺎﻩ ﻣﻨﺘﻬﻲ ﺑﻪ ﻓﺮﻭﺭﺩﻳﻦ ﻣﺎﻩ ﺳﺎﻝ 93 ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺩﻭﺭﻩ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺳﺎﻝ ﻗﺒﻞ 30،2 ﺩﺭﺻﺪ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﺍﻃﻼﻉ ﺩﺭ ﺍﺳﻔﻨﺪ ﻣﺎﻩ گذشته کاهش یافته است. این نرخ در ﺩﻭﺍﺯﺩﻩ ﻣﺎﻩ ﻣﻨﺘﻬﻲ ﺑﻪ اسفند ماه برابر با 32،1 درصد بوده است. در ادامه هفته بانک مرکزی نیز گزارش خود را پیرامون نرخ تورم در این دوره منتشر ساخت. در گزارش بانک مرکزی نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به فروردین‌‌ماه 1393نسبت به دوازده ماه منتهی به فروردین‌ماه 1392 معادل 32.5 اعلام شده است.

پیش بینی هفته آینده:

با پیگیری فاز دوم هدفمندی، باید منتظر اطلاعیه های شفاف سازی و تعدیلات درآمدی از سوی شرکت های مختلف به خصوص از سوی صنایع انرژی بر در طول هفته پیش رو باشیم. با این وجود با استناد به گزارشات منتشر شده در این هفته از سوی برخی از شرکت ها، به نظر می آید که سرمایه گذاران نمی توانند به اینگونه گزارشات چندان اتکا کنند چرا که گذارشات مذکور در برهه کنونی که هنوز آثار تورمی هدفمندی آشکار نشده، بسیار پر ابهام و محتاتانه به حساب می آیند. مسلما این ابهام به تصمیمات سرمایه گذاران نیز منتقل شده و فضای پر نوسانی را برای بازار رقم خواهد زد. در عین حال وعده برنامه و بسته های حمایتی دولت از صنایع نیز به نظر نمی آید که در شرایط فعلی تبدیل به عامل محرکی برای بازار شده باشد .

در مقابل جریان بازارگردانی در هفته پیش رو نیز از سوی صندوق توسعه بازار پیگیری می شود اما ادامه شیوه حمایتی که در این هفته شاهد آن بودیم که بیشتر به نفع نمادهای مطرح بازار تمام شد، مسلما سرمایه گذاران را نسبت به حمایت از صنایع و نمادهای کوچکتر بازار نا امید خواهد ساخت و بدین ترتیب باید شاهد جو تقریبا منفی روانی در این بخش ها باشیم. بدین ترتیب به نظر نمی آید که در هفته آتی شاهد بر طرف شدن فضای مبهم حاکم بر معاملات باشیم. گروه بانکی در این هفته می تواند ثبات نسبی را تجربه کرده و حتی سیر صعودی آرامی را در پی گیرد اما نمادهای سرمایه گذاری کماکان فضای متلاطمی را تجربه خواهند کرد.

احتمال افزایش فشار عرضه ها در گروه پالایشی وجود دارد . گروه پتروشیمی با در نظر گرفتن روند کنونی بازار ارز باز هم می تواند با اقبال نسبی سرمایه گذاران روبرو گردد اما این بخش از تانسیل رشد قابل ملاحظه ای در این هفته برخوردار نیست. فشار برگروه فولادی نیز در طول هفته می تواند افزایش یابد. بخش ساختمانی از پتاسیل رشد قابل قبولی برخوردار است و معدنی ها نیز در این هفته تعادل نسبی را تجربه خواهند کرد. به نظر نمی آید که تا اوخر هفته نیز از فشار عرضه در نمادهای سیمانی کاسته شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*