خانه / بورس و سهام / جزییات افزایش چهار برابری درآمد لیزینگ خودرو غدیر

جزییات افزایش چهار برابری درآمد لیزینگ خودرو غدیر

شرکت لیزینگ خودرو غدیر در پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30 آذر ماه 93 براساس عملکرد واقعی سه ماهه همزمان با تعدیل نزدیک به 64 درصدی، بودجه خود را 42 درصد پوشش داده است.

ولغدر” در حالی به ازای هر سهم 344 ریال سود برآورد کرده که این مبلغ در اولین پیش بینی بودجه حسابرسی شده سال مالی جاری 210 ریال سود به ازای هر سهم بوده است.

با بررسی این گزارش قابل مشاهده است که شرکت نزدیک به 98 درصد از درآمد برآوردی حاصل از عملیات لیزینگ کل سال مالی جاری را طی سه ماهه ابتدایی محقق کرده، بطوریکه طی عملکرد میان دوره سه ماهه نخست امسال “ولغدر” 27 هزار و 710میلیون ریال از محل عملیات لیزینگ درآمد کسب کرده، در حالیکه این رقم در اولین پیش بینی برای کل یکسال مالی مبلغ 28 هزار و 387 میلیون ریال برآورد شده بود. بدین ترتیب و در آخرین گزارش این مبلغ برای سال مالی 93 به 94 هزار و 650 میلیون ریال افزایش یافته است.

البته با بررسی این گزارش مشاهده می شود که در عملکرد واقعی دوره منتهی به 92.12.29 درآمدی از محل سود اوراق مشارکت، سپرده گذاری کوتاه مدت، سپرده بلندمدت و فروش دارایی ثابت شناسایی نکرده و با این اوصاف تمامی درآمدهای خود را از بابت عملیات لیزینگ به دست آورده است.

در بخش هزینه تأمین مالی و تسهیلات دریافتی نیز مبلغی بیش از 29 میلیارد و 584 میلیون ریال و بدون بهره در زمان بازپرداخت برآورد شده که شرکت ایران خودرو دیزل به عنوان سهامدار عمده “ولغدر” با مالکیت حدود 54 درصدی سود هر سهم این شرکت لیزینگی، تسهیلات مذکور را به آن اعطا کرده است.

در بخش منابع نیز موجودی نقد در عملکرد واقعی پایان سال مالی 92 در حدود سه هزار و 152 میلیون ریال بود که این رقم برای پایان سال مالی 93 تا رقم هزار و 769 میلیون ریال با کاهش پیش بینی شده است.

در نهایت با روند دریافت منابع و کسر مصارف، روند مانده نقد پایان دوره سال مالی جاری نسبت به سال گذشته با رشد قابل توجه 9800 درصدی همراه شده و 175 هزار و 210 میلیون ریال برآورد گردیده است.

نه هزار میلیارد تومان درآمد لیزینگ

در پایان گفتنی است، از دیگر نکات مهم “ولغدر” در پیش بینی بودجه سال مالی 93، کاهش سود اقساط انتقالی مربوط به بیش از سه سال قبل از 359 میلیون به 248 میلیون تومان و در مقابل افزایش نزدیک به چهار برابری سایر درآمد حاصل از عملیات لیزینگ تا مرز 9 هزار میلیارد تومان بوده است. سایر درآمدهای غیر عملیاتی “ولغدر” نیز با رشد 100 درصدی نسبت به سال مالی قبل، دو هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*