خانه / بورس و سهام / جزیات پیش بینی سود هر سهم پاکشو

جزیات پیش بینی سود هر سهم پاکشو

شرکت پاکشو مجموعه تازه وارد بورسی که از همان ابتدای ورود خود به بورس بسیاری از سرمایه گذاران نسبت به وضعیت عملیاتی آن نگرش خوبی داشتند اکنون اقدام به ارایه پیش بینی های سال 93 خود کرده است.

 آنچه از بررسی دقیق تر این شرکت به ذهن می رسد توانایی رشد سودآوری “پاکشو” در سال 93 می باشد از همین رو گزارش پیش رو به ارایه تحلیل اجمالی از شرکت مذکور می پردازیم.

نرخ های فروش

مجمع پاکشو سود سهام پاکشو تحلیل پاکشو

همانطور که از جدول فوق پیداست با وجود آنکه نرخ های فروش در نظر گرفته شده برای سال 93 نسبت به میانگین کل سال 92 با اندکی رشد همراه است اما بازهم بسیار پایین تر از قیمت های محقق شده در سه ماهه چهارم سال 92 می باشد. چراکه به طور قطع جهت برآورد درآمد حاصل از فروش سال 93 در اولین قدم آخرین قیمت های فروش محقق شده ملاک تصمیم گیری و محاسبات است نه میانگین قیمت کل سال 92.

از همین رو با فرض مقدار فروش بودجه شرکت در سال 93 و در نظر گرفتن نرخ های فروش سه ماهه چهارم سال 92 به عنوان مبنای محاسبات سال 93 درآمد حاصل از فروش به شرح ذیل افزایش می یابد.

مجمع پاکشو سود سهام پاکشو تحلیل پاکشو

مجمع پاکشو سود سهام پاکشو تحلیل پاکشو

همانطور که از جداول فوق پیداست با در نظر گر فتن نرخ فروش سه ماهه چهارم شرکت به عنوان مبنایی برای قیمت های فروش سال 93، درآمد حاصل از فروش “پاکشو” معادل 650 هزار و 490 میلیون ریال افزایش خواهد داشت که به ازای هر سهم رقمی معادل 93 تومان می باشد.

نکته حائز اهمیت در خصوص قیمت های فروش شرکت پاکشو این است که برآوردهای انجام شده بدون در نظر گرفتن هیچ گونه افزایش نرخی در سال 93 می باشد حال آنکه با توجه به اظهارات مدیران شرکت، به طور معمول شرکت های تولیدکننده محصولات بهداشتی در نیمه دوم هر سال با رشد قیمت های فروش همراه هستند. بنابراین در صورت در نظر گرفتن افزایش نرخ به طور قطع رشد سودآوری شرکت از این محل بالاتر نیز خواهد بود.

بهای تمام شده محصولات

در بخش بهای تمام شده محصولات و مصارف ارزی شرکت با توجه به آن که حدود 48 درصد از مواد اولیه مورد نیاز مجموعه مذکور به صورت وارداتی تأمین می گردد، نرخ تسعیر ارز در نظر گرفته شده برای مصارف ارزی حائز اهمیت و توجه است.

مجمع پاکشو سود سهام پاکشو تحلیل پاکشو

با توجه به اینکه شرکت پاکشو در سال گذشته نیز توانسته ارز مورد نیاز مصارف ارزی خود با نرخ مبادله ای تأمین نماید و مدیران مجموعه مذکور نیز به این امر اذعان دارند در سال 93 نیز برای مصارف ارزی شرکت را با نرخ تسعیر ارز 2650 تومان و نزدیک به سال گذشته در نظر می گیریم که در این صورت هزینه ای معادل 21 میلیارد تومان از بهای تمام شده مجموعه کاسته خواهد شد و رقمی معادل 30 تومان به سود هر سهم افزوده می گردد.

نکته حائز اهمیت دیگر در بحث تأمین مواد اولیه گروه صنعتی پاکشو نیز این است که با توجه به اظهارات مدیران در صورت توانایی شرکت جهت کم کردن حجم واردات مواد بسته بندی و ملزومات خود به طور قطع بهای تمام شده آن بیش از مبالغ عنوان شده کاهش خواهد یافت که البته به دلیل عدم قطعیت آن در حال حاضر در برآوردهای لحاظ نشده است.

نتیجه گیری

با عنایت به مطالب عنوان شده حداقل سودی که می تواند از دو محل درآمد فروش و بهای تمام شده شرکت افزایش یابد مبلغی در حدود 129 تومان به ازای هر سهم است که با توجه به سود فعلی 168 تومانی آن رقم نهایی سود هر سهم معادل 297 تومان به ازای هر سهم برآورد می گردد.

شایان ذکر است که خرید یک شرکت بسته بندی توسط این مجموعه هم انجام شده که می تواند برای سود شرکت مؤثر باشد ولی اطلاعات دقیق آن افشا نشده است.

واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*