خانه / بورس و سهام / معاملات دوشنبه “حسینا” ابطال نشد/ نظر کارگزاران درباره معامله روز گذشته/ نامه سهامداران

معاملات دوشنبه “حسینا” ابطال نشد/ نظر کارگزاران درباره معامله روز گذشته/ نامه سهامداران

معاملات روز گذشته شرکت خدمات دریایی و بندری سینا تا پیش از انتشار گزارشی در خصوص وضعیت شرکت، تا حد بیش از ۳ میلیون سهم انجام شد که در طول تاریخ معاملات آن کم‌سابقه بود. در این خصوص کارگزاران و سهامداران شرکت نکاتی را متذکر شدند.

ساعت 11.56 ظهر پانزدهم اردیبهشت‌ماه گزارشی از شرکت توسعه خدمات دریایی بندری سینا بر روی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران منتشر شد که این گزارش چهاردهم اردیبهشت ماه به سازمان بورس ارسال شد؛ فارغ از اینکه انتشار این گزارش با یک روز تاخیر بر روی کدال انجام شد حجم بسیاری گسترده‌ای از سهام پیش از انتشار گزارش به فروش رسید و سهامدارانی که از وضعیت موجود بی‌اطلاع بودند اقدام به خرید در سقف قیمتی بازار کردند.

خبرنگار فارس برای پیگیری این موضوع با شرکت در خصوص جزئیات انتشار این گزارش تماس گرفت اما مسئولان این مجموعه حاضر به پاسخگویی نشدند و پس از آن موضوع را از مسئولان سازمان بورس پیگیری کردیم که پس از آن اعلام شد دستور فوری بابت نحوه معاملات این نماد داده شده که به زودی بررسی‌ها از نحوه معاملات مشخص خواهد شد.

بر اساس این گزارش، بسیاری از کارشناسان در گفت‌وگو با فارس در خصوص نحوه انتشار گزارش انتقاداتی را مطرح کردند که بر اساس آن بسیاری از سهامداران که از متن نامه شفاف‌سازی شرکت بی‌اطلاع بودند، متضرر شدند.

با بررسی‌های صورت گرفته در سابقه معاملات این شرکت حجم معاملات در اکثر روزهای معاملاتی کمتر از 500 هزار سهم بود که روز گذشته دقیقا پیش از انتشار گزارش حجم بالایی از سفارشات فروش روانه بازار شد و هم‌اکنون این شائبه ایجاد شده است که افراد مطلع از متن نامه با این اقدام به سودهای کلانی رسیده‌اند؛ سازمان بورس هم به عنوان ناظر اصلی موضوع را مورد بررسی قرار داده و سهامداران این شرکت در انتظار گزارش‌های سازمان خواهند بود.

*معاملات حسینا مشکوک بود / مقام ناظر کم‌کاری کرد

درباره روند معاملات روز گذشته حسینا با کارگزاران مختلفی موضوع را در میان گذاشته و در خصوص احتمال تخلف در این معاملات صحبت کردیم.

محمد کفاش، مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه باید گزارش توسعه خدمات دریایی و بندری سینا پیش از آغاز یا پس از پایان معاملات بازار منتشر می‌شد، اظهار داشت: سازمان بورس دقیقا می‌داند چه کدهایی خریدار و چه کدهایی فروشنده بودند.

وی ادامه داد: مقام ناظر در این خصوص باید بررسی‌های خود را تکمیل و با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارد وضعیت معاملات را مشخص کند؛ باز هم تاکید می‌کنم که اگر پیش از ساعات معاملات گزارش شفاف‌سازی منتشر می‌شد برای کل بازار بهتر بود و شائبه‌ای هم ایجاد نمی‌شد؛ در صورت تخلف، سازمان بورس بهترین مرجع برای رسیدگی و تشخیص است.

بر اساس این گزارش، عظیم ثابت مدیر عملیات بازرگردانی تامین سرمایه آرمان نیز در گفت‌وگویی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه بحث‌های مربوط به تخلف شرکت و عدم انتشار به موقع اطلاعات به مقام ناظر بازمی‌گردد گفت: آقای خواجه‌نصیری قول داد که موضوع بررسی عمیق‌تر و دقیق‌تر شود.

وی با بیان اینکه شرکت‌ توسعه خدمات دریایی و بندری سینا پس از ورود به بازار سهام در تاریخ بیست و هفتم آذرماه با ابهامات زیادی روبرو بوده است، گفت: معاملات روز گذشته نیز مشکوک به نظر می‌رسید و برداشتم این است که هنوز اطلاعات با وجود پیشرفت‌های کدال به بیرون درز می‌کند و پیش از عمومیت یافتن، در بین افرادی خاص رد و بدل می‌شود؛ در صورت وقوع، این موارد مصادیق مجرمانه دارد.

ثابت با بیان اینکه عرضه‌های بالا پیش از ارائه شفاف‌سازی عادی نبود گفت: باید تلاش شود که جلوی اینگونه شائبه‌ها گرفته شود چرا که اعتماد بازار به شدت بستگی به عملکرد شرکت‌ها و نظارت‌های سازمان بورس دارد.

وی افزود: این شرکت در حالی با قیمت 1500 تومان وارد بازار شد که طی چند ماه تعدیلات سنگینی دارد و هنوز هم صحبت از تعدیل‌های سنگین دیگری در آینده برای این شرکت سخن به میان می‌آید و کماکان نشان می‌دهد که شرکت انحراف اعلام سود را به طور دقیق مدنظر قرار نداده که نشانگر عدم شفافیت حسینا است.

مدیر عملیات بازار‌گردانی این شرکت تامین سرمایه با تاکید بر اینکه چنین اتفاقاتی برای بازار سرمایه خوشایند نیست، گفت: این ذهنیت وجود دارد که مقام ناظر کم‌کاری کرده و نقش خود را به درستی ایفا نکرد و نظارت سازمان بورس به راحتی می‌تواند از سودجویی و سفته‌بازی افراد جلوگیری کند و ذهنیت منفی نسبت به بورس که گفته می‌شود افراد موفق‌ترند که اطلاعات نهانی بیشتری دارند پاک شود.

وی در پایان تاکید کرد: انحراف در ای پی اس در اکثر شرکت‌ها وجود دارد اما نه صد در صد و یا بیشتر و در این خصوص سازمان بورس باید اهرم‌های نظارتی را بیشتر کند.

به گزارش فارس فردین آقابزرگی مدیرعامل کارگزاری بانک آینده نیز معتقد است طبق آئین‌نامه معاملات مقام ناظر باید پس از رشد سریع قیمتی یک نماد در بازه کوتاه‌مدت درخواست اطلاعات کند، گفت: روند ارسال اطلاعات و شفاف‌سازی شرکت نشان می‌دهد که بازار فورا واکنش از خود نشان می‌دهد؛ معاملات روز گذشته این شرکت باید مورد به مورد بررسی شود و حداقل کاری که از دست سازمان بورس بر می‌آید این است که بر استفاده‌کنندگان از اطلاعات با دقت بیشتری نظارت کند.

این کارگزار بورس با تاکید بر اینکه اصولا باید در مقطع زمانی مناسبی شفافیت و اطلاعات شرکت‌ها منتشر شود گفت: ترجیحا اگر خارج از ساعات معاملات شفاف‌سازی‌ها انجام شود کمتر شائبه و ابهام به وجود می‌آید.

وی همچنین گفت: شرکت‌ها باید منطبق بر واقعیت بدون هیچگونه گرایش و القایی سمت و سو گزارش‌ها را منتشر کند تا کمتر کسی به استفاده از اطلاعات نهانی ترغیب شود.

* سهامداران چه می‌گویند؟/چرا درباره بندر شهیدرجایی و جزیره نگین شفاف‌سازی درستی نشد؟

در همین ارتباط، سهامداران حسینا نامه‌ای به مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کردند که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرنگار فارس قرار گرفته است.

متن این نامه به این شرح است:

جناب آقای خواجه‌نصیری، با سلام پیرو مذاکره تلفنی با جنابعالی در خصوص تناقضات در صورت‌های مالی در مقایسه با شفاف‌سازی شرکت سینا نکاتی را به شرح زیر خدمتتان ارائه می‌کنیم.

همانطوری که مستحضرید آقای بیک‌زاده از شرکت حسینا شفاف‌سازی درخواست نموده و مدیرعامل سینا در جواب اذعان داشت که سود شرکت از بند شهید رجایی ناچیز است، در حالی که در صورت‌های مالی 93 که در کدال منتشر شده است این شرکت از بندر شهید رجایی 45 میلیارد تومان سود ناخالص پیش‌بینی کرده است.

به ازای هر سهم 480 تومان، آیا مدیرعامل محترم بنیاد بابت سود ناچیز از بندر شهید رجایی و اسکله 2 که در اختیار شرکت سینا است هفته پیش بازدید نموده است؟

چرا در مورد سرمایه‌گذاری در جزیره نگین که اسناد مناقصه آن نیز موجود است مدیران شرکت نیز بر اجرای سریع آن تاکید دارند، شفاف‌سازی نشده است؟

از دیگر تناقضات شرکت اینکه در شفاف‌سازی هفته گذشته مدیرعامل شرکت بر تعدیل مثبت سود 5 الی 10 درصدی شرکت تاکید می‌کند در حالی که امروز (دوشنبه پانزدهم اردیبهشت) از تعدیل منفی یک درصدی سخن به میان می‌آورد. سال اول سود این شرکت 120 تومان، موقع ورود به بورس 187 تومان و اخیرا بعد از سه بار تاخیر به استناد گزارش کدال به 498 تومان و سود سال 93 به 605 تومان افزایش می‌یابد؛ در بندر بوشهر عملیات تخلیه و بارگیری شرکت سینا از شروع سال 93 تا حالا 76 درصد رشد داشته و جالب اینکه صد در صد نسبت به بودجه اعلامی خود جلوتر بوده است، چرا در این زمینه شفاف‌سازی صورت نمی‌گیرد با توجه به موارد مذکور خواهشمند است جهت رفع تمام بدبینی‌های سهامداران نسبت به مدیران این شرکت و عدم متضرر شدن سهامدارانی که جدیدا به این سهم وارد شده‌اند دستور فرمایید نسبت به رفع تناقضات فوق در اسرع وقت اقدام نمایند.

مرجع : فارس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*