خانه / بورس و سهام / قیمت مطلوب “اوراق تسهيلات مسكن” از نظر کارشناسی

قیمت مطلوب “اوراق تسهيلات مسكن” از نظر کارشناسی

برای گرفتن تسهیلات مسکن به مبلغ سیصد و پنجاه میلیون ریال از بانک مسکن 70 برگ اوراق وام(تسه) مورد نیاز است که باقیمت این روز های این اوراق در بازار فرابورس حدود 900000 ریال برای خرید هر برگ نیاز است برآن شدیم که محاسبه کنیم ایا خرید این اوراق برای گرفتن تسهیلات مقرون به صرفه است ؟

درواقع برای اخذ این وام باید مبلغ شصت و سه میلیون ریال بابت خرید این اوراق هزینه کرد(70*90.0000=63.000.000) با استعلامی که از بانک مسکن گرفتیم حداقل 1.7000.000 میلیون ریال هزینه های جانبی این وام از قبیل کارشناس بانک مبایعنامه و دفترخانه و…. که مجموعا مبلغ 80میلیون ریال برای شخصی که وام را دریافت می کند هزینه دارد .

در واقع، وام گیرنده مبلغ 270 میلیون ریال وجه نقد از بانک دریافت می کند که در مقابل باید به مدت 12 سال یعنی 144 ماه هر ما 5500هزار ریال اقساط را به بانک پرداخت نماید جمع کل پرداختی وام گیرنده طی 12 سال 792 میلیون ریال می باشد در واقع شخص وام گیرنده 522 میلیون ریال بهره پول را پرداخت می کند.

از طرفی چون اقساط هر ماه پرداخت می شود پس وام گیرنده کل مبلغ را در 6 سال پرداخت می کند یعنی هر ساله 87 میلیون ریال بهره وام پرداخت می کند که با تقسیم کردن 87 میلیون ریال بر 270 میلیون ریال نرخی معادل 32.2درصد بدست می آید در صورتیکه شاید افراد بتوانند تسهیلاتی با نرخ های کمتر و مراحل اداری آسان تر از سایر بانک ها دولتی و خصوصی دریافت کنند به نظر بنده این قیمت برای این اوراق کاذب می باشد و به صورت حباب افزایش یافته اند و به طور قطع در آینده نزدیک کاهش خواهند یافت نرخ مدنظر بنده برای این اوراق حدود 500هزار ریال برای هربرگه می باشد که هم نرخ تسهیلات برای دریافت کننده وام مطلوب باشد و هم سرمایه گذار در بانک مسکن نرخ سودی حدود 25 درصد را کسب نماید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*