خانه / بورس و سهام / کشتی‌های خارجی مجاز به تردد در بنادر ایران نیستند

کشتی‌های خارجی مجاز به تردد در بنادر ایران نیستند

رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: براساس تحریم‌های جدید دولت آمریکا از اول جولای (دهم تیرماه) هیچ کدام از کشتی‌های شرکتهای کشتیرانی خارجی مجاز به تردد در بنادر ایران نیستند.

مسعود دانشمند در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تحریم‌های جدید در زمینه حمل و نقل کالا به ایران خاطرنشان کرد:‌ در این تحریم‌ها به خطوط کشتیرانی کشتی‌های کانتینری تاکید بیشتری شده است.

وی با بیان این‌که در صورت سرپیچی از این دستور، این کشتی ها از طرف دولت آمریکا و کلوپ‌های بیمه‌ای P&I مورد تحریم قرار می‌گیرند، گفت: بنابراین شرکت‌های کشتیرانی بزرگ به دلیل ارتباطی که با بازارهای مالی آمریکا دارند از این تحریم‌ها تبعیت می‌کنند.

رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق ایران اظهار کرد: همچنین تمام شرکت‌های کشتیرانی دنیا برای خرید کشتی از وام بانکی استفاده می‌کنند و یکی از شرایط دریافت وام این است که این شرکت‌ها جزو یکی از کلوپ های بیمه‌ای معتبر باشند.

وی ادامه داد: براین اساس این شرکت‌های کشتیرانی از تحریم‌ها تبعیت کرده و به بنادر ایران نمی‌آیند.

دانشمند با تاکید بر این‌که این تحریم‌ها از اول جولای به طور رسمی به اجرا در آمده است خاطرنشان کرد: ولی از یک ماه قبل روند اجرای این تحریم‌ها آغاز شده و تنها کشتی‌های کانتینری جمهوری اسلامی ایران و کشتی‌های کوچک که بین خلیج فارس و بندرعباس در تردد هستند به بنادر ایران می‌آیند.

به گفته رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق ایران، با اجرای این تحریم بابت هر تن کالا باید 100 دلار بیشتر از هزینه‌های متداول پرداخت شود.

وی با بیان این‌که راه ورود کالا به ایران این است که کالا از بنادر جنوبی خلیج فارس وارد کشور شود تصریح کرد: همین دور زدن مسیر باعث افزایش هزینه تمام شده ورود کالا به کشور می‌شود.

دانشمند اظهار کرد: ایران می‌تواند از هر کشوری که می خواهد کالا خریداری کند ولی کالای خریداری شده نمی‌تواند مستقیم به بنادر کشور وارد شود.

رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق ایران در پایان با تاکید بر این‌که هزینه اضافی تحمیل شده از سوی این تحریم‌ها مستقیما مردم را متضرر می‌کند، اظهار کرد: مردم باید به عنوان مصرف کننده نهایی هزینه‌های اضافی را پرداخت کنند و در حالی که تحریم‌کننده‌ها اعلام می کنند دولت را هدف قرار داده‌اند ولی خسارت تحریم‌ها مستقیما از سوی مردم پرداخت می‌شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*