خانه / بورس و سهام / در بازار سودآور سهام، نگاه بلندمدت حاکم باشد

در بازار سودآور سهام، نگاه بلندمدت حاکم باشد

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار اکنون در جایگاه خوبی قرار دارد، گفت: ثبات در بازار محقق نخواهد شد مگر آنکه در بازار سودآور سهام، نگاه بلندمدت حاکم باشد.

محمدرضا مایلی در گفت‌وگو با  فارس، با اشاره به اینکه مداخله غیرمستقیم دولت در بازار را نمی‌توان صرفاً منفی دانست، اظهار داشت: اساساً‌ سال گذشته به واسطه ورود حجم سنگینی از نقدینگی‌ها، بازار دچار تغییراتی شده است.

وی ادامه داد:‌در این بازار افرادی با نگاه نوسان‌گیری و سرمایه‌گذاری کوتاه مدت وارد بورس شدند و بازار با توجه به این شرایط وضعیت نوسانی را مشاهده می‌کند.

مایلی با بیان اینکه اکثر این سرمایه‌گذاران بدون تحلیل خرید و فروش می‌کنند، گفت: بازار سهام فلسفه وجودی خود را از دست داده و به اخبار خوب آنطور که باید واکنش نشان نمی‌دهند؛ زمانی هم که بازار شرایط صعودی شدیدی را تجربه می‌کرد، اخبار و شایعات زیادی هم منتشر می‌شد و به بازار جهت می‌داد.

مایلی با اشاره به تزریق منابع از سوی دولت خاطرنشان کرد: صرف تزریق پول در بازار کافی نیست چرا که در کل دنیا سرمایه‌گذاران صندوق‌ها را دنبال می‌کنند و بیشتر با تحلیل‌های بنیادی وارد سهم می‌شوند اما در ایران معامله‌گران اقدام به دنباله‌روی می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه، گفت: در جریان تزریق نقدینگی این اصل را بایدمد نظر قرار دهیم که بانک‌ها نمی‌توانند همه این منابع را صرف سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت کنند و بانک‌ها نهادهایی هستند که باید همواره سودآور باشند.

وی با اشاره به اینکه در دوران رونق بازار حجم معاملات تا 800میلیارد تومان افزایش یافت اما پس از آن حجم معاملات به محدوده 150میلیارد تومان رسیده است، گفت: سیاست تزریق منابع به بورس اقدام خوبی است اما نباید این پول تبدیل به یک جریان سفته‌بازی شود و این تزریق منابع باید طوری باشد که در کف قیمتی خریده و اجازه دهد بازار با تحلیل اقدام به سرمایه‌گذاری کند.

مایلی با اشاره به اینکه بازار اکنون در جایگاه خوبی قرار دارد، گفت: اکنون با توجه به افت قیمت‌ها فروش سهام توجیهی ندارد و بازار اکنون نیاز به فضای تعادل و ثبات برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران است؛ ثبات در بازار محقق نخواهد شد مگر آنکه در بازار سودآور سهام، نگاه بلندمدت حاکم باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*