خانه / بورس و سهام / فصل جدید بورس / چشم ها در انتظار وین

فصل جدید بورس / چشم ها در انتظار وین

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه 93.02.22 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 159 واحد کاهش به رقم 57934 واحد رسيد. عکس این وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 32 واحد رشد عدد 147729 واحد را تجربه كرد. شاخص كل بورس نيز در روز جاري با 138 واحد افت به رقم 77596 واحد رسيد.

همچنین در این روز گروه مپنا با 38 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل مخابرات ایران با 81 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با یک واحد افزایش به رقم 785 واحد رسید.

در این شرایط امروز پتروشیمی مارون با 4 واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه با یک واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 1841 میلیارد ریال رسید.

بازار سرمایه امروز روندی نزولی را تجربه کرد اما در این بین برخی گروه ها توانستند روندی برخلاف شاخص بورس در پیش گیرند که مهمترین علت آن نیز خوش بینی به مذاکرات هسته ای پیش رو و دستیابی به یک توافق نهایی از سوی تیم مذاکره کننده کشورمان با گروه 1+5 می باشد.

براساس گزارش بورس نیوز، نزدیک شدن به زمان مذاکرات هسته ای که قرار است از 23 اردیبهشت ماه جاری تا 27 همین ماه در وین برگزار شود فعالان اقتصادی را کمی محتاط کرده بطوریکه اغلب آنها ترجیح می دهند تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات فعالیت خود را اندکی کاهش دهند البته این موضوع در بین فعالان بازار ارز و سکه طلا بیشتر مشاهده می شود چراکه اهالی بازار سرمایه طی معاملات روز جاری روی به خرید سهام شرکت هایی آورده اند که در صورت مثبت بودن نتیجه مذاکرات بیشترین تأثیر مثبت را می پذیرد.

براین اساس در گروه خودرویی طی معاملات روز جاری تقارن چشم انداز مثبت مذاکرات هسته ای با انتشار مدارک و مستندات درخواست افزایش سرمایه از سوی شرکت پارس خودرو از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و نیز انتشار برخی اخبار غیر رسمی از احتمال منتشر شدن مستندات درخواست افزایش سرمایه شرکت های ایران خودرو و سایپا طی روزهای آتی سبب شد تا مجدداً پس از یک وقفه کوتاه مدت نگاه ها به این گروه در بازار سرمایه جلب شود بطوریکه اغلب شرکت های این گروه با تقاضای بالا و تشکیل صف خرید مواجه شدند. اهالی تالار معتقدند در صورتیکه نتیجه مذاکرات هسته ای ختم به توافق نهایی شود این گروه می تواند روند سودآوری خود را بهبود بخشید.

همچنین گروه تجهیزاتی بورس نیز دیگر گروه مورد وثوق سرمایه گذاران خوشبین به مذاکرات هسته ای بود که در میان آنها سهام شرکت های آذرآب و مپنا وضعیت مطلوب تری را به خود اختصاص دادند. اهالی تالار معتقدند گروه مذکور هم زخم خورده تحریم ها و رشد قیمت دلار می باشد.

از سویی دیگر گروه بانکی بورس امروز تماماً به رنگ قرمز دیده شدند و نوسانات منفی را از خود برجای گذاشتند. اهالی تالار بر این باورند که اگرچه برخی کارشناسان معتقد به بازگشت روند صعودی به این گروه با حصول توافق هسته ای می باشند اما روند فعلی گروه مذکور هنوز هیچ نشانه ای از این موضوع نمایان نکرده و باید منتظر واکنش سهام شرکت های این گروه به اخبار هسته ای طی هفته آتی ماند.

اما گروه پالایشی بورس این روزها تبدیل به علامت سوال بزرگ بازار سرمایه شده اند چراکه اکثر قریب به اتفاق شرکت های این گروه در حالی به معاملات خود در بورس ادامه می دهند که خبری از گزارشات دوره ای آنها منتهی به عملکرد 9 ماهه و یا 12 ماهه سال 92 نمی باشد و سهام آنها در یک فضای ابهام آلود خود را دنبال می کنند. تالار نشینان اعتقاد دارند که تداوم این روند در شرکت های مذکور نه تنها موجب تأخیر در برگزاری مجامع آنها می شود بلکه می تواند دوره جدیدی از درگیری های مدیران پالایشی با نهاد ناظر بورس را آغاز کند. گفتنی است که شرکت پالایش نفت شیراز به علت عدم ارایه صورت های مالی 12 ماهه منتهی به سال 92 خود مجبور به لغو مجمع عمومی عادی سالیانه خود شد.

در گروه صنایع غذایی نیز روند تعادلی مشهود بود و نوسانات مثبت و منفی در نمادهای فعال به ثبت رسید. اهالی تالار انتظار حرکت صعودی گروه مذکور پس از افزایش نرخ محصولات را دارند که به نظر می رسد به اواخر ماه آینده موکول شود.

در پایان به نظر می رسد تمام نگاه ها به وین دوخته شده و اگر توافق نهایی حاصل کار تیم مذاکره کننده کشورمان باشد شاید بتوان گفت که فصل جدید بازار سرمایه و در مجموع اقتصاد کشور فراخواهد رسید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*