خانه / سیاسی / توهین وزیر خارجه کانادا به وزیر حسن روحانی

توهین وزیر خارجه کانادا به وزیر حسن روحانی

روزنامه «گلوب اند میل»، «جان برد» وزیر خارجه کانادا که به اتخاذ مواضع ضدایرانی معروف است، روز چهارشنبه بار دیگر به اتهام‌زنی علیه ایران پرداخت.

وی که در نشست کمیته یهودیان آمریکا صحبت می‌کرد، با بیان اینکه ایران «بزرگترین تهدید برای صلح جهانی» است، تهران را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی سوابق عبدالرضا رحمانی فضلی

دولت کنونی کانادا به رهبری «استفان هارپر» در سال 2012 روابط دیپلماتیک خود با تهران را قطع کرده و از آن زمان مواضعی به شدت افراطی علیه اتخاذ می‌کند. برد در اظهارات امروز خود نیز از مواضع میانه‌رو دولت‌های پیشین کانادا انتقاد کرد و گفت دوره‌ای که کانادا «دمای دور میز را میسنجید و جایی می‌نشست که نه خیلی گرم بود و نه خیلی سرد»، گذشته است.

وی در بخشی دیگری از اظهارات خود با اشاره به وجود مجازات اعدام، گفت تعداد اعدام‌ها از زمان روی کار آمدن دولت جدید در ایران بیشتر شده است. وی سپس در توهینی آشکار به یک مقام ایرانی، «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور ایران را «وزیر کشتار» خواند.

کشورهای غربی در ماه‌های اخیر بدون اشاره به دلایل اعدام افراد در ایران، بارها خواستار توقف این مجازات شده‌‌اند. تهران ضمن رد این انتقادات، اعلام کرده است که بخش اعظم اعدام‌ها در ایران مربوط به قاچاقچیان مواد مخدر و قاتلان است.

برد در ادامه اظهارات خود در جمع حامیان رژیم‌صهیونیستی گفت: «یک ایران هسته‌ای نه فقط تهدیدی برای ایالات متحده، بلکه تهدیدی برای کانادا و همچنین تهدیدی برای اسرائیل و متحدان ماست.»

در مقابل «متیو برانفمن» عضو اجرای کمیته یهودیان آمریکا، برد را «بهترین دوست اسرائیل» خواند و از وی به سبب مواضعش در حمایت از تل‌آویو تمجید کرد.

منبع: فارس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*