خانه / بورس و سهام / تحلیل و بررسی بازار سهام / چهارشنبه 24 اردیبهشت

تحلیل و بررسی بازار سهام / چهارشنبه 24 اردیبهشت

چهارشنبه بیست و چهارم اردیبهشت به تبع فراز و فرودهای صورت گرفته در گروه های مختلف، شاخص های بورسی به ویژه شاخص کل بازار نوسانات چند باره ای را در محدوده مثبت و منفی تجربه کرده اما در نهایت به لطف رونق معاملات در گروه خودرویی و بانکی و تعدادی از نمادهای مطرح در گروه فلزی ، ساختمانی و برخی دیگر از بخش ها ، این نماگر ها با رشدی البته بسیار جزئی مواجه شد.اما برخی دیگر از شاخص های مطرح بازار همچون شاخص صنعت با درصدهای منفی به کار خود پایان دادند.روز جاری شاخص کل بورس تهران با ثبت افزایشی 13 واحدی به 77610 واحد رسید. دو نماد “تکشا” و “فباهنر” بیشترین افزایش قیمت و “دسینا” و “پدرخش” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین نماد “فملی” بیشترین تاثیر مثبت و “شبندر” بالاترین اثر منفی را بر شاخص گذاشتند.

 با از سرگیری معاملات در روز چهارشنبه شاهد بودیم که به لطف رونق معاملات در گروه خودرویی و برخی تک سهم ها در گروههایی همچون مخابرات، شاخص کل سیری صعودی را در پی گرفت.در ادامه نیز به لطف بازگشت رونق به تعداد محسوسی از نمادهای ساختمانی و برخی از فلزی ها همچون”فملی” این نماگر باز هم رشد کرد اما پس از نیم ساعت تحت تاثیر روند مبهم و بعضا منفی حاکم بر دیگر گروه ها به ویژه پالایشی و پتروشیمی و سرمایه گذاری، بار دیگر در مسیر نزولی قرار گرفت.در ادامه شاهد افول بیش از پیش نمادهای پتروشیمی و برخی از بانکی ها مانند “پارسان” و “وبملت” بودیم اما رونق نسبی در دیگر نمادهای گروه بانکی حمایت نسبی را از شاخص پدید آورد.تحت این شرایط شاخص در میانه معاملات در برهه ای وارد محدوده منفی گردید و پس از این دوره نوسانات چند باره ای را در محدوده مثبت و منفی تجربه کرد اما رونق بیش از پیش در گروه بانکی ، منجر به فاصله گرفتن مجدد این نماگر از محدوده منفی شد و بدین ترتیب با رشدی جزئی معاملات روزانه را به پایان برد.

بار دیگر بحث پرونده هسته ای کشورمان تبدیل به مهمترین موضوع تاثیرگذار بر بازار شده و فعالان این عرضه در شروع دور جدید مذاکرات چشم به اخبار این حوزه دوخته و محتاطانه به فعالیت می پردازند. روز گذشته هیات مذاکره کننده ایرانی به ریاست وزیر امور خارجه راهی وین شد تا در مذاکراتی برای پیش نویس توافق جامع هسته ای با قدرت های غربی از روز جاری شرکت کند.ظریف پیش از آغاز رسمی مذاکرات اعلام کرد با توجه به حجم کاری در این دور از مذاکرات، نباید توقع داشت که به نتیجه مشخصی برای نهایی کردن متن پیش نویس برسیم. وی شب گذشته نیز در شام کاری با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرکت کرد. وزیر امور خارجه کشورمان پس از این دیدار عنوان کرد تلاش بر این است تا پایان تیر ماه یعنی پایان مرحله اول بر اساس برنامه اقدام مشترک به نتیجه برسیم تا نیازی نباشد درباره ضرورت تمدید مرحله اول مذاکره کنیم ولی اگر به آن مرحله برسد حتما نیازمند مذاکره برای تمدید این دوره می باشیم. گفتنی است که اولین دور مذاکرات سه روزه نیز قرار بوده از ساعت 12:30 روز جاری آغاز شود که تا این لحظه خبری در ارتباط با محتوای مذاکرات مخابره نشده است.

همچنین ثروتی،از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با یکی از خبرگزاری های داخلی اعلام کرد با توجه به اینکه بانک ها بیشتر تسهیلات را به شرکت های تابعه خود می دهند و لذا بخش تولید محروم از منابع بانکی است،طرحیاز جانب وی برای بررسی در کمیسیون های تخصصی مجلس برای حذف شرکت های زیرمجموعه بانکهای دولتی و غیردولتی در حال تهیه می باشد.

در عین حال رئیس سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای اعلام کردکلیه تسهیلات دریافتی توسط شرکتهای ایران خودرو و سایپا از مؤسسات مالی و اعتباری غیر بانکی از تاریخ 19 اسفند ماه 89 تا پایان دولت دهم به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی محسوب شده است.

امروز همچنین می توان به رشد جزئی قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد. طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 100 هزار و چهارصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3251 تومان در حال معامله است.

روز جاری بار دیگر جو مبهمی در بسیاری از گروه ها حاکم بود.در گروه معدنی تنها 2 نماد مثبت بوده اند. در این بخش “تکنار” با صف فروش مواجه است.در گروه محصولات شیمیایی 12 نماد رشد کرده اند. در این گروه باز هم “شپلی” صف خرید محسوسی را تجربه می کند.در گروه فلزات اساسی 11 نماد رشد کرده اند.در این گروه “فباهنر” صف خرید ملموسی دارد. در بخش مخابرات هر دو نماد افت ارزش سهام را پشت سرگذاشته و معاملات متعادل است.در بخش فنی مهندسی “رمپنا” رشد ارزش سهام را تجربه کرده است.در بخش خودرو تنها 4 نماد منفی بوده اند.در این بخش “خزامیا” بالاترین صف خرید را تجربه می کند.در بخش شرکت های چند رشته ای امروز نیز “وصندوق” و “وغدیر” منفی بوده اند. در گروه بانکی تنها 5 نماد افت ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این بخش صف خرید در نماد “دی” به چشم می خورد. در گروه سرمایه گذاری 6 نماد مثبت بوده اند. در این گروه “وبوعلی” صف فروش داشته و “وساپا” صف خرید محسوسی را تجربه می کند. در بخش محصولات نفتی همه نمادها منفی بوده اند. در این بخش صف خرید و فروشی به چشم نمی خورد. در گروه دارویی 4 نماد رشد کرده و 3 نماد نیز در آخرین معاملات وارد محدوده مثبت قیمتی شده اند. در این بخش بار دیگر بالاترین صف خرید مربوط به “دروز” می شود و “دفارا” با صف فروش مواجه است. همین وضعیت گروه دارویی در بخش غذایی حکمفرماست. در این بخش صف فروش محسوسی در نماد “غبهنوش” دیده می شود.در میان قندی ها 5 نماد در آخرین معاملات مثبت بوده اند. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک 3 نماد رشد کرده اند. در گروه ساختمانی 8 نماد مثبت بوده اند. در این بخش بار دیگر “ثفارس” صف فروش را به خود می بیند و “ثامان” با صف خرید روبروست. در این میان در گروه سیمانی تنها 4 نماد رشد ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه باز هم نماد “سفار” صف خرید قابل ملاحظه را به خود اختصاص داده و صف های فروش محدودی به چشم می خورد.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 697 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”خساپا” و”وساپا” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 75 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد “دی” و”خاور” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*