خانه / بورس و سهام / بورس تهران در هفته ای که گذشت و پیش بینی روند هفته آینده

بورس تهران در هفته ای که گذشت و پیش بینی روند هفته آینده

همانطور که در گزارش هفته گذشته پیش بینی گردید، جو مبهم حاکم بر بازار به معاملات این هفته نیز کشیده اما از دامنه نوسانات نسبت به هفته های گذشته کمی کاسته شد. افت و خیزهای نه چندان قابل ملاحظه شاخص ها در جلسات معاملاتی این هفته نیز گویای همین موضوع می باشد.

در روز آغازین هفته شاهد بودیم به لطف رونق در گروه هایی همچون بانکی و پتروشیمی و تعداد محسوسی از نمادهای شیمیایی و برخی از تک سهم های بزرگ بازار، شاخص ها سیری صعودی را در پی گرفتند. این در حالی بود که فضای مبهم و بعضا منفی حاکم بر بسیاری از گروه ها همچون خودرویی، پالایشی، فلزی، سرمایه گذاری، ساختمانی،معدنی و بسیاری از دیگر گروه ها اجازه رشد ملموس شاخص ها را نداد.

اما در روز یکشنبه این جو مبهم، بازار را منفی ساخت. در این روز افت ارزش سهام در نمادهای بزرگ گروه فلزی و پالایشی و تعداد قابل توجهی از نمادهای بانکی ، سرمایه گذاری و برخی پتروشیمی ها در عقبگرد شاخص بسیار موثر بودند.

در روز میانی هفته نیز این روند پیگیری شد. در این روز شاهد بودیم که تا تقریبا میانه معاملات شاخص ها به لطف رونق درگروه خودرو، فنی مهندسی و برخی از نمادهای بزرگ در دیگر گروه ها در محدوده مثبت حرکت کردند اما در ادامه به تبع جو منفی حاکم بر معاملات گروه بانک و سرمایه گذاری، پالایشی، مخابرات و فضای مبهم دیگر گروه های بزرگ و کوچک ، شاخص ها در محدوده منفی به کار خود پایان دادند.

در روز سه شنبه به علت تعطیلی رسمی، بورس تهران نیز فعالیتی نداشت.

در نهایت طی آخرین روز معاملات این هفته شاهد نوسانات شاخص ها در محدوده مثبت و منفی به تبع افت و خیزهای متعدد در گروه های مختلف بودیم امادر نهایت بیشتر به لطف رونق در گروه خودرویی و بانکی و برخی تک سهم ها در گروه های مختلف همچون فلزی، شاخص کل بورس با رشدی بسیار مختصر به کار خود پایان داد.

دور جدید مذاکرت هسته ای: در اواخر این هفته پس از وقفه ای چند ماهه، مذاکرات هسته ای بار دیگر تبدیل به مهمترین عامل تاثیرگذار بر بازار سرمایه تبدیل شد. روز سه شنبه هیات مذاکره کننده ایرانی بار دیگر راهی وین گردید . هدف از این سفر شرکت در مذاکرات برای تهیه پیش نویس توافق جامع هسته ای با قدرت های غربی عنوان شده است. وزیر امور خارجه کشورمان که در صدر این هیات قرار دارد پیش از آغاز رسمی مذاکرات اعلام کرد با توجه به حجم کاری در این دور از مذاکرات، نباید توقع داشت که به نتیجه مشخصی برای نهایی کردن متن برسیم. وی در ادامه با شرکت در مراسم شام کاری با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد تلاش بر این است تا پایان تیر ماه یعنی پایان مرحله اول بر اساس برنامه اقدام مشترک، به نتیجه برسیم تا نیازی نباشد درباره ضرورت تمدید مرحله اول مذاکره کنیم ولی اگر به آن مرحله برسد حتما نیازمند مذاکره برای تمدید این دوره هستیم. اولین دور از این مذاکرات سه روزه ظهر روز چهارشنبه برگزار گردید.

پیشنهاد تشکیل صندوق های تخصصی بازارگردانی: رئیس سازمان بورس در این هفته از پیشنهادتشکیلصندوق‌های تخصصی بازارگردانی در صنایع مختلف در کنار صندوق توسعه بازار خبر داد. صالح آبادی در این زمینه اعلام کرد صندوق‌های مذکور از کارمزد ارکان بازار سرمایه معاف خواهند بود. وی افزود منابع صندوق‌های مختص به هر صنعت از طریق سهامداران عمده آن صنعت تامین می شود و طبق مذاکرات انجام شده با بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس، این دو نهاد موافق حذف کارمزد در صندوق‌های تخصصی بازارگردانی صنایع هستند و قرار است این پیشنهاد به شورای عالی بورس ارجاع داده شود.

فروش بلوک “پارسان” : روز دوشنبه شاهد بودیم که عرضه دو میلیارد سهم معادل 13،3 درصداز سهام نفت و گاز پارسیان از سوی شركت سرمايه گذاري غدير در دستور کار بورس قرار گرفت. این عرضه نیز در نهایت با موفقیت و با همان قیمت پایه تعیین شده یعتی 1250 تومان برای هر سهم به انجام رسید.

مجوز افزایش سرمایه “خپارس”: در میان رونق نسبی حاکم بر گروه خودرویی در این هفته، شاهد انتشار اخباری مبنی بر افزایش سرمایه پارس خودرو بودیم که این امر بر رونق معاملات بر روی این نماد افزود. در پی ارائه درخواست شرکت پارس خودرو مبنی افزایش سرمایه 239 درصدی را از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و رسیدن سرمایه شرکت از سرمایه شرکت از مبلغ 2،000،000 میلیون ریال به مبلغ 6،773،853 میلیون ریال ، اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق سرمایه های سازمان بورس نیز اعلام کرد مطابق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، تقاضای افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید شرکت پارس خودرو در این سازمان مورد بررسی قرار گرفت و بر اساس رسیدگی های انجام شده، مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نگردیده است.

انتشار فهرست واگذاری های خصوصی سازی در سال 93 : در این هفته شاهد انتشار فهرست واگذاری های سازمان خصوصی سازی برای سال جاری پس از تصویب هیات واگذاری بودیم. دراین فهرست نام 186 شرکت به چشم می خورد. در این فهرست شرکت های قابل واگذاری در دسته هایی همچون شرکت های خیلی بزرگ یعنی (شرکت هایی ارزش سهام دولت در آنها بیش از 10 هزار میلیارد)، شرکت های بزرگ (ارزش سهام دولت در آنها بیش از هزار میلیارد)، شرکت های متوسط ( ارزش سهام دولت کمتر از هزار میلیارد ریال)، سهام خرد شرکت های بورسی و سهام خرد سایر شرکت ها قرار دارند. از جمله شرکت های خیلی بزرگ این فهرست می توان به پالایشگاههای نفت بندرعباس، لاوان و کرمانشاه و نیز شرکتهای ملی حفاری، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، پتروشیمی دماوند، هلدینگ گاز ایران، مهاب قدس، صبا و نیروگاه‌های شهید رجایی، سهند، زاهدان، مفتح، خلیج فارس و آذربایجان اشاره کرد. همچنین شرکت هایی مانند نیروگاه های خلیج فارس، سبز منجیل، لوشان، شاهرود و فولاد آذربایجان، به همراه طرح فولاد میانه و شرکتهای توزیع نیروی برق استانها و شهرستانها، شرکتهای غله و خدمات بازرگانی مناطق 14 گانه، قطارهای مسافربری رجاء، لوله گستر اسفراین، ماشین سازی تبریز و باشگاههای استقلال و پرسپولیسدر گروه شرکت های بزرگ قرار دارند. گفتنی است که فهرست کامل این شرکت ها در وب سایت سازمان خصوصی سازی به نشانی www.ipo.ir قابل مشاهده است.

ادامه ابهامات پیرامون یک نماد حاشیه ساز فرابورسی: در حالی که هفته گذشته حرف و حدیث های زیادی پیرامون اطلاعیه های منتشر شده از سوی شرکت خدمات بندری و دریایی سینا و معاملات بر روی نماد این شرکت در گرفته بود، در آغاز این هفته نیز شاهد ادامه این فضای پر ابهام بودیم. روز شنبه معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی در مصاحبه ای اظهار داشت روز جاری به بندر شهید رجایی ابلاغ می‌شود که شرکت سینا به عنوان اپراتور دوم این بندر در فاز دوم فعالیت می‌کند. جهاندیده یک روز قبل از اعلام این خبر نیز با تکذیب گزارش ارائه شده از سوی شرکت خدمات بندری و دریایی سینا درباره بندر شهیدرجایی به بورس اعلام کرده بود حال کل ترمینال 2 بندر شهیدرجایی به صورتTHCدر اختیار شرکت خدمات دریایی و بندری سینا قرار دارد.

شفاف سازی برخی از نمادهای مطرح بازار: این هفته شاهد انتشار گزارشات شفاف سازی از سوی برخی از نمادهای مطرح بازار بودیم. شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه اعلام اطلاعیه شفاف سازی را پیرامون افزایش درآمد هر سهم خود منتشر ساخت. بر این اساس شرکت در تاریخ 1393،02،20 هفت آپارتمان با کاربری اداری واقع در بلوار میرداماد را به فروش رسانده است که فروش فوق مبلغ 50 ریال در عایدی هر سهم سال مالی منتهی به 1393،06،31 تاثیر دارد. به علاوه شرکت داده پردازی ایران نیز اطلاعیه ای را پیرامون پروژه امضای دیجیتال ارائه کرد. بر این اساس اعلام شده با توجه به مذاکرات مدیران شرکت در حضور سهامداران عمده ( مجتمع اقتصادی کمیته امداد امام خمینی) به نظر نمی رسد که این پروژه در پایان مدت قرارداد تمدید شود.در عین حال در پیش بینی درآمد هر سهم سال 93 شرکت مبلغ 90740 میلیون ریال درآمد از مجموع پروژه های امضای دیجیتال لحاظ شده که در ماه جاری مبلغ 40473 میلیون ریال از پروژه فروش کارت و توکن صورتحساب شده و باقی مانده مبلغ مربوط به تجهیزات پروژه نهاب و پشتیبانیPKIمی باشد که تا اتمام قرارداد یعنی پایان شهریور محقق می شود و بنابراین عدم تمدید قرارداد مذکور تاثیری بر سود هر سهم داده پردازی نخواهد داشت. همچنین شرکت پتروشیمی مارون در گزارشی اعلام کردطبق صورت های مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به 1392،12،29 شرکت پتروشیمی لاله، سهم 64 درصدی این شرکت از سود تقسیمی پیشنهادی شرکت مذکور مبلغ 720 ریال به ازای هر سهم خواهد بود که با توجه به سود اعلامی قبلی شرکت ( 7،612 ریال به ازای هر سهم) اضافه خواهد شد.

پیش بینی هفته آینده:

آنچه مسلمل سمت و سوی بازار در هفته آینده را مشخص خواهد کرد، نتیجه دور جدید مذاکرات پیرامون پرونده هسته ای کشورمان خواهد بود. باوجو اینکه طرفین به پیجیده بودن این مذاکرات اشاره کرده و حتی وزیر امور خارجه ایران نیز گفته است که با توجه به حجم کاری نباید توقع رسیدن به نتیجه مشخصی برای نهایی کردن متن توافق را داشت اما به هر حال هرگونه جمع بندی مثبت یا منفی از کل روند مذاکرات بر بازار سرمایه تاثیر شایانی خواهد داشت. مسلما با توجه به عزم بازار برای حصول به تعادل نسبی در دوره کنونی و آمادگی بسیاری از نمادهای بنیادی برای شروع رشد قیمتی البته منطقی، شکل گیری هرگونه فضای مثبت در پایان مذاکرات می تواند تبدیل به تکانه ای مثبت برای بازار شده و روند معاملات در شرایط کنونی بورس را از ابهامی که با آن دست و پنجه نرم می کند رهایی بخشد. در مقابل درصورت عدم حصول به نتیجه ای سازنده ، باز هم بر ابهامات پیش روی بازار تا حداقل یک ماه آینده افزوده خوهد شد اما نباید انتظا ریزش شدید ارزش سهام را داشت. فضای منفی روانی شکل گرفته به تبع این امر نیز از چند جلسه معاملاتی فراتر نخواهد رفت.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*