خانه / بورس و سهام / چرا سهامداران حقوقی به تماشاچی تبدیل شدند؟

چرا سهامداران حقوقی به تماشاچی تبدیل شدند؟

در حالی که سهامداران حقوقی در دو ماه اخیر با برگزاری جلسات مختلف قول دادند که از عرضه سهم جلوگیری کرده و از بازار سرمایه حمایت می کنند که در حال حاضر این سهامداران رفتار غیر سازنده ای از خود نشان داده و به دلایل نامعلوم از بازار سرمایه حمایت نمی کنند و تنها به نوسان گیری و کسب سود مشغولند.

 در شرایطی که از ابتدای سال تاکنون بورس تهران با فراز و فرودهای زیادی مواجه شده و زیان هنگفتی را نصیب سهامداران کرده است که سهامداران حقوقی با برگزاری جلسات متعدد قول دادند که از بازار سرمایه حمایت کرده و سهم جدیدی عرضه نکنند.

این در حالی است که با برگزاری این جلسات انتظار می‌رفت سهامداران حقوقی رفتار سازنده‌ای از خود نشان داده و با حضور فعال خود به بازار سرمایه کمک کنند اما این سهامداران نه تنها به قول خود عمل نکردند بلکه با نوسان‌گیری در سهام های خودرویی به فکر منافع خود هستند و حقوق سهامداران جزء را تضییع می‌کنند.

بر این اساس علاوه بر این که حقوقی های بازار در چند ماه گذشته کمکی به بهبود وضعیت بازار سرمایه نکردند در حال حاضر که بازار سرمایه قصد دارد تا رشد کرده و زیان سهامداران را جبران کند، نسبت به عرضه های سنگین اقدام کرده و با رفتار غیر سازنده خود اجازه نمی‌دهند تا بازار سرمایه از رکود خارج شود زیرا خارج شدن از رکود دست این سهامداران است.

به طوری که بررسی فعالیت حقوقی‌ها در بازار نشان می‌دهد که این سرمایه گذاران برای گرفتن چهار درصد سود در یک روز، صف خرید یک سهم به خصوص سهام شرکت‌های خودرویی را عرضه کرده و بعد از منفی کردن، سهم آن را خریداری می کند که از این طریق حق سهامداران تضییع شده و باعث ضرر و زیان سهامداران حقیقی می‌شوند. بنابراین در شرایطی که بازار سرمایه برای رشد مجدد به حمایت این بازیگران نیاز دارد، حقوقی‌ها به فکر منافع خود هستند و تنها به نوسان گیری بسنده کرده و کمکی به بهبود شرایط نمی کنند.

به این ترتیب با نا امیدی مسئولان نسبت به حمایت نکردن حقوقی ها از بورس، در اواخر فروردین ماه صندوقی به نام صندوق توسعه با حضور بانکها تشکیل شد تا این صندوق با تزریق نقدینگی به بورس تهران کمک کرده و از زیان سهامداران جلوگیری کند.

بر این اساس و در حالی که صندوق توسعه بازار سرمایه به‌عنوان یک سهامدار حقوقی فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز کرده است اما آمار‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر فعالیت حقوقی ها بدون دلیل موجه در بازار کمرنگ شده و همچنان سهامداران حقیقی بخش زیادی از معاملات خرد را به‌خود اختصاص می دهند.

همچنین اطلاعات دیگر نشان می‌دهد که در هفته گذشته بیش از 65درصد معاملات مربوط به سهامداران کوچک بورس بوده و در حال حاضر سهامداران حقیقی جور آنها را می کشند. به این ترتیب آمارمعاملات روزانه بورس نشان می‌دهد که همچنان بخش زیادی از معاملات خرد یا معاملات اصلی بورس به سهامداران حقیقی و کوچک بازار اختصاص دارد و سهامداران حقوقی همچنان تماشاگر بوده و در مواردی نیز عرضه کننده‌ اصلی بازار هستند.

بنابراین بنا به دلایلی که توجیهی برای آن وجود ندارد، سرمایه‌گذاران حقوقی از فعالیت در بازار سرمایه کنار کشیده‌اند و علت اینکه بازار سرمایه رونق گذشته را ندارد این است که حقوقی ها مانند گذشته در بازار فعال نیستند.

این در حالی است که سرمایه گذارانی همچون شستا، ساتا و صندوق بازنشستگی نفت از طریق همین بازار بزرگ شده اند به طوری که در سال 1368 این سرمایه گذاران یا در بازار وجود نداشته یا بسیار کوچک بودند بنابراین با بزرگ شدن بازار آنها هم بزرگ شدند و آنها متصل به بازار سرمایه و محکوم به ورود به بازار هستند زیار بازار بدون وجود آنها معنایی ندارد.

از سوی دیگرحقوقی ها نقش تنظیم بازار را بر عهده دارند و اگر وارد بازار سرمایه شوند نقش صندوق توسعه می تواند کمرنگ شود زیرا در حال حاضر صندوق توسعه به نوعی جایگزین موسسات حقوقی بزرگ شده است که به دلایل نامعلوم فعالیت خود را در بازار کمرنگ کرده اند.

بدین ترتیب سازمان بورس بنا به وظیفه نظارتی خود لازم است تا در راستای بهبود وضعیت بازار و بازگرداندن اعتماد و اطمینان به بورس، به فعالیت این سهامداران نظارت کرده و با اعمال سیاست های لازم نسبت به ورود آنها به بورس اقدام کند.

ایسنا

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*