خانه / بورس و سهام / بررسی وضعیت پتروشیمی برزویه در آستانه ورود به فرابورس

بررسی وضعیت پتروشیمی برزویه در آستانه ورود به فرابورس

مدیرعامل پتروشیمی برزویه در نشستی که با حضور فعالان بازار سرمایه و خبرنگاران در محل سازمان منطقه ویژه اقتصادی عسلویه برگزار شد به تشریح برنامه‌های اجرا شده و در دست اجرای شرکت طی سال‌های اخیر پرداخت.

حمیدرضا رستمی نسبت به انتقادات برخی مسوولان از بنزین پتروشیمی نوری‌ واکنش نشان داد و گفت: بنزین تولید شده توسط برزویه با اکتان بالای 95 است که بنزن آن پیش از ارسال به پالایشگاه جداسازی می‌شود و یکی از پاک‌ترین بنزین‌ها است.

وی با اشاره به اینکه ریفرمیت (بنزین) نیز به عنوان یک محصول میانی در مجتمع تولید می‌شود که برحسب نیاز بازار قابل عرضه است، خاطرنشان کرد: اخیرا دستوری مبنی بر توقف تولید بنزین پتروشیمی‌ها صادر شد که در صورت عدم نیاز تولید داخل، آنها را به خارج از کشور صادر می‌کنیم.

رستمی با بیان اینکه محصولات اصلی مجتمع پتروشیمی نوری در تولید پلی‌استر‌ها، الیاف مصنوعی، رنگ‌ها، رزین‌‌ها، ترکیبات دارویی و حلال صنعتی کاربرد دارند، افزود: محصولات فرعی مجتمع به عنوان یکی از مهم‌ترین خوراکی الفینی و قابل استفاده در صنایع پالایشگاهی، نفت و گازوئیل سنگین است.

مدیرعامل پتروشیمی برزویه با بیان اینکه پارازایلین، بنزن و ارتوزایلین از محصولات اصلی مجتمع هستند، افزود: محصولات سنگین از جمله گازوئیل، آروماتیک سنگین، رافینیت، محصولات سبک و گاز مایع و پنتان از جمله محصولات فرعی مجتمع به شمار می‌روند.

وی با بیان اینکه محصولات این مجتمع علاوه بر مصرف داخل کشور به نقاط مختلف دنیا از جمله اروپا، آسیای شرقی و جنوب شرقی، حاشیه جنوبی خلیج‌فارس، شبه جزیره هند و دیگر نقاط صادر می‌شود، تصریح کرد: پتروشیمی نوری به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده مواد آروماتیک جهان با ظرفیت 5/4 میلیون تن در سال از جمله طرح‌های استراتژیک برنامه پنج ساله سوم شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران بوده که به صورت رسمی در تیر ماه 86 افتتاح شد و سرمایه‌گذاری صورت گرفته در حدود 8 هزار میلیارد ریال است.

رستمی با اشاره به خوراک مصرفی مجتمع گفت: میزان خوراک مصرفی پتروشیمی نوری در سال 77/4 میلیون تن است که 5/4 میلیون تن از آن میعانات گازی (دریافتی از پالایشگاه‌های پارس جنوبی) و بقيه 270 هزار تن بنزین پیرولیز دریافتی از پتروشیمی جم تامین می‌شود.

وی ادامه داد: این مجتمع پتروشیمی سرویس‌های جانبی خود همچون برق، بخار، انواع آب، نیتروژن و غیره را از مجتمع مبین (یوتیلیتی متمرکز) دریافت می‌کند.مدیرعامل پتروشیمی برزویه با اشاره به پروژه‌های توسعه انجام شده شرکت گفت: نصب و راه‌اندازی سامانه اندازه‌گیری خوراک‌، ساخت دو مخزن جدید پارازایلین و رافینیت، خرید و نصب بانک خازنی که منجر به انتفاع 4 میلیارد تومانی شد و نصب و راه‌اندازی سامانه VRE و شیرین‌سازی ترکیبات سبک که منجر به افزایش ظرفیت 150درصدی مجتمع در این بخش شد از جمله پروژه‌های اجرا شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*