خانه / بورس و سهام / آیا تقسیم سود بالا چالش برانگیز است؟

آیا تقسیم سود بالا چالش برانگیز است؟

سهامداران طبیعتا برای کسب منافع بیشتر از سرمایه گذاری انجام شده، سعی در تقسیم سود بالاتر در مجامع دارند. این در حالی ‌است که در مجامع باید تعادلی بین نیازهای نقدینگی شرکت در آتی و رضایت سهامداران فعلی برقرار شود.

به گزارش سنا، علی بیگ زاده، رئیس اداره نظارت بر ناشران فرابورسی با بیان مطلب بالا گفت: با توجه به نزدیکی فصل مجامع معمولا بحث تقسیم سود در کانون توجه قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: سهامداران طبیعتا برای کسب منافع بیشتر از سرمایه‌گذاری انجام شده، سعی در تقسیم سود بالاتر در مجامع دارند. این در حالی ‌است که در مجامع باید تعادلی بین نیازهای نقدینگی شرکت در آتی و رضایت سهامداران فعلی برقرار شود.
رئیس‌ اداره نظارت بر ناشران فرابورسی با تاکید بر اینکه در تقسیم سود باید حداکثر سود قابل تقسیم نیز قبل از برگزاری مجامع توسط سهامداران عمده مد‌نظر قرار گیرد، تصریح کرد: مبلغ حداکثر سود با در نظر گرفتن مواد قانون تجارت، آئین‌نامه‌های بورس و لحاظ کردن بندهای گزارش حسابرس تعیین می‌شود. بدیهی است با تقسیم بیش از این مبلغ، شرکت با چالش تقسیم منافع موهوم روبه‌رو‌ و مشمول تنبیهات انضباطی خواهد شد. بیگ‌زاده خاطرنشان کرد: علاوه بر موارد یاد شده، کیفیت سود تقسیمی نیز نکته مهم و حائز اهمیتی است. تقسیم سود‌های محقق شده که فاقد پشتوانه نقدی مناسب بوده و بر‌اساس معاملات با اشخاص وابسته و معاملات تهاتری یا موارد این چنینی ایجاد شده‌اند، شرکت را در آتی با مشکلات نقدینگی روبه‌رو‌ کرده و می‌تواند عملیات جاری بنگاه را مختل کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*