خانه / بورس و سهام / کدام شرکت های بورسی متقاضی راه اندازی صندوق ساختمان هستند ؟

کدام شرکت های بورسی متقاضی راه اندازی صندوق ساختمان هستند ؟

بازار مسکن در ایران یکی از جذاب ترین بازارهای فعال کشور برای سرمایه گذاری است و در مقاطعی این سوال مطرح می شود که آیا بازار مسکن نیز در این سودآوری و استفاده از فرصت های به وجود آمده از طریق جذب منابع سرمایه گذاری خرد سهمی خواهد داشت؟ چراکه همواره این بازار در کشور ما از جذابیت بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار است و به نظر می رسد برای مشارکت دادن سرمایه های خرد در این حوزه جذاب، صندوق های زمین و ساختمان بهترین راه ورود این بخش از نقدینگی ها به این بازار است.

در همین راستا پس از تغییر در اساسنامه، امیدنامه و دستورالعمل صندوق های زمین و ساختمان، هم اکنون چند شرکت بورسی متقاضی راه اندازی این صندوق ها هستند.

مدیر اداره نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: برای مشارکت دادن سرمایه های خرد عموم مردم در سود و زیان صنعت ساختمان و ایجاد روشی جدید برای تأمین مالی پروژه های این حوزه، بهترین راه، استفاده از صندوق های پروژه زمین و ساختمان است. در همین راستا طی ماه اخیر موافقت اصولی با تأسیس صندوق زمین و ساختمان پروژه مسکونی کوهک واقع در منطقه 22 تهران مربوط به گروه سرمایه گذاری مسکن صادر شده و درخواست دو شرکت دیگر نیز برای صدور موافقت اصولی برای راه اندازی صندوق جهت تأمین مالی پروژه های آنها نیز در دست بررسی قرار گرفته است.

ایوب باقرتبار افزود: دو شرکت سرمایه گذاری شاهد و بین المللی توسعه ساختمان نیز برای اجرای پروژه هایشان درخواست خود را برای تأسیس و راه اندازی صندوق زمین و ساختمان به این اداره ارسال کرده اند.

وی در خصوص سرمایه اولیه لازم برای راه اندازی این صندوق ها اظهار داشت: سرمایه اولیه برای راه اندازی صندوق های مذکور در اندازه متوسط و حدود 40 میلیارد تومان است و اگر این رویه رونق یابد، به تعداد پروژه های ساختمانی تعریف شده در سطح کشور می توان صندوق سرمایه گذاری راه اندازی و با تأمین مالی پیش از شروع پروژه ها، اجرای طرح ها را طبق زمان بندی و به موقع عملیاتی کرد.

باقرتبار با تأکید بر اینکه پیش بینی های اولیه از جذابیت مطلوب این صندوق ها برای سرمایه گذاری در صنعت ساختمان حکایت دارد، افزود: گرچه میزان سودآوری این صندوق ها به رونق و رکود حاکم بر بازار مسکن بستگی دارد، اما با مدیریت متمرکز می توان با رعایت استانداردهای موجود پروژه های ساختمانی را در سریع ترین زمان ممکن به اتمام رساند.

وی در خاتمه سخنان خود افزود: به نظر می رسد شفافیت موجود در این صندوق ها سرمایه گذاری در واحدهای قابل معامله آنها در بورس یا فرابورس را در مقایسه با سهام شرکت های ساختمانی با جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاران همراه می سازد و شرکت های فعال این صنعت نیز می توانند از این پتانسیل جهت تأمین سرمایه و نقدینگی لازم جهت اجرای به موقع پروژه های خود برخوردار شوند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*