خانه / بورس و سهام / عدم وجود محرک رشد کافی برای بازار سرمایه

عدم وجود محرک رشد کافی برای بازار سرمایه

با بررسی روند شاخص بورس طی چند وقت اخیر، به نظر می رسد سهامداران برای انجام معاملات سهام متکی بر اخبار و حواشی و شایعات می باشند تا تحلیل، بطوریکه بازار سرمایه بجای دید تحلیلی، هم جهت با اخبار در حرکت است این در حالی است که شاهد روند نوسانی شاخص طی مدت اخیر می باشیم. بنابراین هیچ منطقی برای تشکیل صف های خرید و یا فروش طی یک روز وجود ندارد.

در همین راستا، بیگلری، مدیر صندوق گنجینه بهمن در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: در اکثر سهام شرکت ها حجم معاملات حقوقی ها طی چند وقت اخیر پایین می باشد این در حالی است که حجم معاملات گروه خودرویی توسط سهامداران حقیقی و نوسانگیران بالا است.

بیگلری تصریح کرد: علت حجم بالای معاملات در گروه خودرویی از این جهت است که سهامداران به رغم آنکه بازار محرک رشد خاصی ندارد لذا به دنبال صنعتی هستند که سودآوری بالایی داشته باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه ابهاماتی در صنعت خودرو وجود دارد لذا این گروه براساس شایعاتی که ممکن است محقق شوند، با قابلیت افزایش قیمت و یا برعکس با کاهش قیمت بیشتری می توانند همراه باشند. در نتیجه صنعت خودرو براساس شایعات خرید و فروش می شود که چنانچه ابهامات رفع گردد ممکن است این شایعات نیز رنگ واقعیت به خود گیرد. در این میان، سهامداران حقوقی با توجه به اینکه ریسک کمتری را متحمل می شوند، لذا به معاملات این صنعت به صورت گسترده ورود نمی کنند.

مدیر صندوق گنجینه بهمن عنوان کرد: از جمله ابهامات موجود در صنعت خودرو می توان به افزایش تیراژ تولید در صورت رفع تحریم ها اشاره کرد که ممکن است نهایتاً منجر به افزایش در فروش نیز شود. از طرفی این ابهام نیز وجود دارد که در صورت افزایش تولید محصولات خودرویی، آیا بازار کشش و پتانسیل کافی جهت فروش را خواهد داشت یا خیر.

همچنین بحث قرارداد خودرویی ها با سرمایه گذاران خارجی مطرح است که در هاله ای از ابهام قرار دارد و با توجه به روند مذاکرات، مشخص نیست به مرحله عقد قرارداد با سرمایه گذاران خارجی برسیم یا خیر. بنابراین با توجه به ابهامات مذکور بهتر است به صورت هیجانی وارد صف های خرید و یا فروش نشویم.

بیگلری بیان کرد: به اعتقاد بنده صنعت پتروشیمی پتانسیل مناسبی جهت سودآوری دارد و چناچه نرخ جهانی متانول و اوره نیز افزایش یابد، می تواند رشد کنند. بنابراین صنعت پتروشیمی در قیمت های کنونی با توجه به تقسیم سود بالا و پی بر ای پایینی که دارد می تواند سودآوری مطلوبی را نصیب سهامداران نماید. فولادی ها و معدنی ها نیز با توجه به طرح های توسعه می توانند سودآور باشند.

وی در خاتمه افزود: توصیه بنده به سهامداران این است که با توجه به جذابیت قیمت سهام، سهامی که پی بر ای پایین دارد و سود نقدی مناسبی را تقسیم می کنند با دید میان مدت و بلندمدت خریداری کنند. همچنین روند بازار با توجه به نزدیک شدن به فصل مجامع شرکت ها و ادامه روند مذاکرات قابل بررسی است. چنانچه مذاکرات منجر به توافق نهایی گردد، محرک رشد خوبی برای بازار سرمایه می شود اما چنانچه توافقات نهایی در تیر ماه حاصل نگردد و برای 6 ماه دوم نیز توافقات تمدید گردد. محرک رشد نقش کمتری در بازار سرمایه ایفا خواهد کرد و رشد سودآوری شرکت ها با تأخیر زمانی صورت خواهد گرفت. در حال حاضر نیز علت روند بازار، عدم محرک رشد مناسب برای بازار سرمایه می باشد. به نظر می رسد روند بازار سرمایه تا زمانی که محرک خاصی جهت رشد بازار ایجاد نگردد، حالت نوسانی خواهد داشت.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*