خانه / بورس و سهام / چند و چون پیش‌بینی سود شرکت‌های خودروسازی

چند و چون پیش‌بینی سود شرکت‌های خودروسازی

یک فعال بازار سرمایه با بیان اینکه پیش بینی سود شرکتهای خودرویی تا 2 سال آینده محقق نمی شود، از سهامداران خواست تا به صورتهالی مالی شرکت و گزارش سه ماهه آنها توجه کنند.

نیما آزادی – مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه – در گفت و گو با ایسنا ، وضعیت صنعت خودرو را مورد توجه قرار داد و گفت:به طور قطع به یقین تولید و فروش صنعت خودرو از سال گذشته بهتر است اما با تغییر و تحولات رخ داده در حوزه سیاسی احساس می شود که بازار در حال پیش خور کردن اتفاقات این صنعت است.

وی افزود:در یکسال گذشته قیمت سهام شرکتهای خودروسازی 4 تا 4.5 برابر شده و این صنعت در سال 93 به سودهای مطلوبی می رسد بنابراین می توان انتظار داشت که آرام ارام هیجان خرید در این صنعت فروکش کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر EPS های رویایی برای شرکتهای ایران خودرو و سایپا در نظر گرفته شده است،خاطرنشان کرد:در حالی برای 2 شرکت ایران خودرو و سایپا شایعاتی در خصوص پیش بینی سود 100 تومانی در بازار مطرح شده است که ساختار مالی این شرکتها مشکل داشته و EPS‌ آنها تا 2 سال آینده محقق نشده و شایعات محقق نمی شود.از سوی دیگر قیمت خودرو با دلار 3 هزار تومانی چنان بالا است که کشش تقاضای سال 90 را نمی توانیم در سال 93 انتظار داشته باشیم.

وی به دلایل اقبال سهامداران به صنعت خودرو سازی اشاره کرد و افزود:از دلایلی که سهامداران به سمت این صنعت روی آورده‌اند این است که شرکتهای خودروسازی قصد دارند تا از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش سرمایه دهند که در این راستا اطلاعیه افزایش سرمایه سایپا تا چند روز آینده منتشر می شود.

وی ادامه داد:از سوی دیگر روند حرکتی سهم تحت تاثیر خوش بینی آینده است به طوری که حضور شرکتهای خارجی این صنعت و افزایش تولید باعث خوش بینی سهامداران می شود.

مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه با بیان اینکه در حال حاضر ارزش بازار شرکتی مانند ایران خودرو 3500 میلیارد تومان است و این شرکت با کسر بدهی 10 تا 12 هزار میلیارد تومان ارزش دارد،یادآور شد:در حال حاضر قیمت سهام شرکتهای خودرویی به دلیل خوش بینی نسبت به آینده رشد کرده و بخش قابل توجهی از مسیری که رفته پیش خور شده است بنابراین به نظر می رسد که در روزهای آینده روند حرکتی آنها معقول تر شود.

وی با تاکید بر اینکه سهامداران باید به صورتهای مالی شرکتهای خودرویی توجه کنند،اظهار کرد:در سال های گذشته شفافیت در صورتهای مالی شرکتهای خودرویی وجود نداشت به همین دلیل ارائه گزارش 3 ماهه در سال جاری،حساسیت بیشتری نسبت به سه ماهه سال گذشته دارد زیرا در گزارش 3 ماهه می توان بهبود شرایط تولید و فروش شرکت را بررسی کرد.

آزادی با بیان اینکه امسال نیز شرکتهای خودرویی به دلیل زیان انباشته سودی برای تقسیم ندارند،عنوان کرد:با انتشار گزارش 3 ماهه شرکتهای خودرویی روند ملایمی در قیمت این شرکتها پیش بینی می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*