خانه / بورس و سهام / چرا سرمایه گذاران بازار سرمایه به اطلاعات غیر رسمی علاقه دارند؟

چرا سرمایه گذاران بازار سرمایه به اطلاعات غیر رسمی علاقه دارند؟

سرمایه گذاران در بورس تهران علاقه ای خاص به اخبار غیر رسمی دارند.

اخباری که از مجاری متعددی که تا زمان قرار گرفتن اطلاعات شرکتها در سایت کدال می تواند نشت یابد و یا اخبار معاملات افراد و شرکتها، از جمله اخباری است که تحت عنوان شایعه و یا اخبار غیر رسمی مورد نظر سرمایه گذاران و فعالان بورسی است.

اما یک سوال وجود دارد ؛ چرا اینهمه اطلاعات غیر رسمی در بازار سهام طالب دارد؟ شدت تمایل سرمایه گذاران به این اطلاعات تا آنجاست که بسیاری از سایتها و تحلیلها و پستهای مجازی در بورس تهران تنها با اتکا به وجود این اخبار زنده اند و تحلیل ارائه می کنند. برای نمونه اخبار غیر رسمی معیار در شبکه های اجتماعی ؛ وایبر و غیره رد وبدل و به اشتراک گذاشته می شود.

اما براستی دلیل این همه علاقه چیست؟ پاسخ چندان دشوار نیست ؛ اصرار بر انتشار اطلاعات به صورت سه ماهه به دلیل رویکرد حسابرسی در بورس تهران دلیل اصلی این واقعه است و مابقی معلول این دلیل مهم می باشند. در واقع زمانی که یک سرمایه گذار برای معامله و حضور فعال در 240 روز کاری در سال تنها به شش اطلاعیه (یعنی 4 اطلاعیه و فصلی ،1 اطلاعیه بودجه و 1 اطلاعیه مجمع) در شش روز کاری دسترسی دارد ؛ می باید برای 234 روز کاری بر چه اطلاعاتی تکیه کند؟ در واقع شیوه انتشار اطلاعات کنونی خود باعث ایجاد تمایل سرمایه گذاران به اخبار غیر رسمی شده است.

از این روی برای توقف اتکا به این نوع نگاه بازار دو رویکرد وجود دارد؛ در رویکرد اول که همیشه مورد اتکا قرار گرفته است؛ پاک کردن صورت مساله مد نظر قرار می گیرد. یعنی آنکه از سایتها خواسته می شود این اطلاعات را نقل نکنند و یا مورد تذکر و یا توقف قرار می گیرند؛ اما در رویکرد دوم می باید علت اصلی و مهم این موضوع را مرتفع کرد که این موضوع تنها به شیوه تغییر انتشار اطلاعات شرکتها و افزایش تعدد نشر اطلاعات شرکتها باز می گردد. برای مثال اولین تغییر می تواند تغییر نحوه انتشار اطلاعات از گزارشات سه ماهه شرکتها به گزارشات ماهانه باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*