خانه / بورس و سهام / آيا پيش‌بيني كاهش قیمت فلزات اساسي تحقق مي‌يابد؟

آيا پيش‌بيني كاهش قیمت فلزات اساسي تحقق مي‌يابد؟

بازار فلزات پايه داخلي روز گذشته با اثرپذيري از روند روبه كاهش بازارهاي جهاني و نرخ ارز با روند نزولي مواجه شد. به گفته كارشناسان عامل اصلي اين روند ريزشي در بورس جهاني لندن افزايش ممتد قيمت‌ها طي هفته گذشته و ريزش نرخ نفت بوده است. همچنين بازارهاي داخلي فلزات اساسي نيز به تبع بازارهاي جهاني و روند كاهشي آرام نرخ ارز رو به نزول مي‌روند. البته اين مساله در حالي است كه از سويي برخي از فعالان آگاه معتقدند كاهش موجودي انبارهاي بازار داخلي نشان مي‌دهد كه اين كاهش قيمت ادامه‌دار نخواهد بود.

از سوي ديگر كارشناسان انتشار گزارش‌هاي نااميدكننده از چشم‌انداز اقتصادي اروپا، آمريكا و چين و همچنين نگراني سرمايه‌گذاران از احتمال رشد چشمگير عرضه فلزات اساسي به نسبت تقاضاي آنها را از دلايل اصلي كاهش بهاي فلزات اساسي در بورس فلزات لندن اعلام مي‌كنند. چنين به نظر مي‌رسد كه اطمينان آنها نسبت به بهبود وضعيت اقتصادي آمريكا و اروپا كاهش‌ يافته و آنها نگرانند در ماه‌هاي آينده حتي تقاضا براي محصولات صنعتي اقتصادهاي نوظهور آسيا هم كاهش يابد. احتمالا اين شرايط تا مدت كوتاهي ادامه خواهد يافت، اما به محض

 انتشار آمارهاي اقتصادي جديد چين كه انتظار مي‌رود باز هم به مانند ماه‌هاي اخير مثبت باشد، شاهد تغيير در بازار فلزات اساسي و رشد مجدد قيمت‌ها خواهيم بود.

به اين ترتيب همزمان با كاهش بهانه‌هاي هيجان آفرين در بازار ارز و تلاش آن براي رسيدن به آرامش در كنار افت قيمت فلزات جهاني، بازار داخلي اين محصولات نيز با شيب ملايم در حركت است.

همچنين در بازار داخل، خريد و فروش‌ها راكد مانده‌؛ چرا‌كه به گفته يكي از فعالان بازار تجار در انتظار كاهش بيشتر قيمت‌ها هستند و از طرفي نيز فروشندگان از فروش كالاهايي كه با قيمت بالاتري خريداري كرده‌اند، خودداري مي‌كنند. به اين ترتيب بنا بر پيش‌بيني كارشناسان اقتصادي انتظار مي‌رود كه هفته آينده به دليل كاهش قيمت‌ها با افزايش تقاضا در بازار داخل مواجه شويم، چرا كه شيب كاهنده قيمت‌ها در بازار داخلي موجب افت تقاضاي اين محصولات در روزهاي اخير شده است. از سوي ديگر در روز جمعه نيز با وجود كاهش بيشتر قيمت فلزات در بورس لندن، بازار داخل با ثبات قيمت مواجه شد، چرا كه همچنان روند طلاي جهاني در حال افول بود و تاثير زيادي بر نرخ دلار و بازار فلزات پايه گذاشت، اما آنچه از ظاهر امر پيداست اين است كه بازار داخلي در مقابل ريزش بازارهاي جهاني و ساير پارامترهاي تاثيرگذار اندكي مقاومت مي‌كند. البته در ميان ساير فلزات پايه، مس و آلومينيوم تنها فلزاتي بودند كه با رشد قيمت اندكي رو به رو شدند كه تنها دليل آن نيز افزايش تقاضاي اين فلزات در بازار آزاد بوده است. همچنین رشد اندك آلومينيوم در مقابل شرايط سختي كه اين روزها با آن دست و پنجه نرم مي‌كند، چندان چشمگير نبود. براي فلز مس نيز بايد ديد روز يكشنبه ميزان تقاضا چه رقمي را براي اين محصول در تالار صنعتي تعيين مي‌كند.

قیمت قيمت فلزات اساسی

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*