خانه / بورس و سهام / سود میلیاردی صادرکنندگان بخش خصوصی سنگ‌آهن

سود میلیاردی صادرکنندگان بخش خصوصی سنگ‌آهن

براساس تازه‌ترین اظهارات معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت صادرات هر تن سنگ‌آهن بین 10 تا 20 دلار سود به همراه دارد که با احتساب صادرات 23.6 میلیون تنی سنگ‌آهن در سال قبل می‌توان نتیجه گرفت که سود ناشی از این میزان صادرات به طور متوسط بین 236 تا 472 میلیون دلار بوده است.

جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اخیرا با انتقاد شدید از خام‌فروشی سنگ‌آهن کشور اظهار کرد که “صادرات هر تن سنگ‌آهن بین 10 تا 20 دلار سود به همراه دارد اما برای واردات هر تن فولاد نزدیک به 500 تا 600 دلار هزینه می‌شود. امروز برای حمل و نقل هر تن سنگ‌آهن 34 لیتر گازوئیل نیاز است. در واقع ما برای حمل هر تن سنگ‌آهن از سنگان تا بندرعباس 34 دلار هزینه می‌کنیم که در مقابل سود 10 تا 20 دلاری در هر تن صادرات این محصول توجیه اقتصادی ندارد.”

وی درباره جلوگیری از خام‌فروشی سنگ آهن نیز توضیح داد: “جلوگیری از خام‌فروشی را به همین شکل ادامه می‌دهیم. معدنکار باید بداند خام‌فروشی در این بخش ممنوع است. امیدواریم بتوانیم با اقدامات صورت گرفته و در دستور کار جلوی این کار را بگیریم اما از سوی دیگر برای افزایش ارزش افزوده نیز مشوق‌ها و سیاست‌هایی همچون سیاست‌های تسهیلاتی – تزریقاتی در نظر گرفته ایم. به عنوان مثال سیاست‌های ما برای احداث کارخانه نورد سیاست تزریقاتی است اما برای گندله‌سازی سیاست تسهیلاتی می‌شود.”

اظهارات سرقینی در حالی مطرح می‌شود که طبق آمار گمرک در سال 1392 سنگ‌آهن هماتیت دانه‌بندی با خلوص آهن کمتر از 40 درصد به میزان 23 میلیون و 593 هزار تن و ارزش یک میلیارد و 505 میلیون دلار از کشور صادر شد و سنگ‌آهن در صدر کالاهای صادرات غیرنفتی قرار گرفت. صادرات این محصول نسبت به سال 1391 از نظر وزنی 26.21 و از نظر ارزشی 76.44 درصد افزایش یافت.

از سوی دیگر طبق اظهارنظر دبیر کمیسیون تولید انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن سهم بخش خصوصی از کل صادرات سنگ‌آهن کشور به حدود 12 میلیون تن می‌رسد.

با فرض هر دلار 2500 تومان می‌توان نتیجه گرفت که سود صادرات سنگ‌آهن بخش خصوصی در سال قبل بین 300 تا 600 میلیارد تومان بوده است. البته حدود همین میزان سود برای بخش دولتی صادرات سنگ‌آهن رقم خورده است.

این سود هنگفت در حالی بدست آمده که دولت قصد داشت از ابتدای سال جاری از صادرات سنگ آهن عوارض 10 درصدی اخذ کند که این کار تاکنون به دلایل نامشخصی به تعویق افتاده است. فعالان بخش خصوصی سنگ آهن تاکید کرده‌اند که در زمان رکود و افت بهای جهانی سنگ آهن بهتر است اخذ عوارض به تعویق افتد.

در حال حاضر چین به عنوان بزرگترین خریدار سنگ آهن دنیا بنا به سیاست‌های جدید خود حجم خرید سنگ آهن از ایران را کاهش داده و همین موضوع سبب کاهش قیمت سنگ آهن صادراتی شده است. صادرکنندگان سنگ آهن معتقدند رقم واقعی افت صادرات را باید در آمارهای جدید دید.

این در حالی است که در تازه‌ترین رخداد نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهوری خواستار اعمال عوارض روی 24 قلم کالای صادراتی از جمله سنگ‌آهن شد. عوارض پیشنهادی نعمت‌زاده برای سنگ‌آهن 30 درصد اعلام شده است.

دولت هدف از اعمال عوارض روی صادرات سنگ‌آهن را تکمیل زنجیره تولید فولاد و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در کشور ناشی از فراوری سنگ آهن و تبدیل آن به کنسانتره و گندله و در نهایت فولاد اعلام کرده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*