خانه / بورس و سهام / پیامکی از شاخص بورس امروز به سهامداران

پیامکی از شاخص بورس امروز به سهامداران

شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری با رشد بیش از 226 واحدی همچنان در مدار 75 هزار واحدی ماند تا کار را برای عبور از مقاومت قابل توجه 76 هزار واحدی به اما و اگر برساند، البته شاخص کل امروز در ابتدای معاملات افزایش واحد بیشتری را تجربه کرد اما در نهایت نمایندگان سه گروه سنگ آهنی، بانکی و خودرویی ترمز رشد شاخص را کشیدند و این نماگر را وادار به عقب نشینی کردند.

از سویی دیگر نماد چهار شرکت هلدینگ خلیج فارس، مخابرات، همراه اول و مپنا در معاملات روز جاری به حمایت از شاخص پرداختند و در نهایت توانستند بر تأثیرگذاران منفی بر شاخص پیروز شده و رشد 226 واحدی دماسنج اقتصاد را رقم بزنند.

اهالی تالار همچنان بر این باورند که با یک گل بهار نمی شود و رشد یک نماد در یک گروه را نمی توان به حساب روندی صعودی گذاشت هرچند که این شرکت تأثیر قابل توجهی بر شاخص بورس داشته باشد.

چند نکته صرفاً جهت اطلاع

گروه پتروشیمی: معاون اول رییس جمهور امروز خبر از افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی به دو برابر در کشور داد اما انگار گروه پتروشیمی امروز حواسش بیشتر معطوف به ساز مخالف لیدر گروه یعنی “فارس” بود و صحبت های جهانگیری را نشنید البته حق هم داشت چون امروز “فارس” در ابتدای معاملات حرکتی کرد که کلاً بازار سرمایه را انگشت به دهان گذاشت.

در نماد این شرکت امروز تقابل جانانه ای بین دوستداران شاخص کل و مخالفین سهام این شرکت در گرفت که نهایتاً پیروز قیمت پایانی دوستداران شاخص بودند و پیروز قیمت آخرین معامله مخالفین و فروشندگان این شرکت شدند. جالب است بدانید که این شرکت امروز حجم معامله به میزان اندکی بیش از شش میلیون و 913 هزار سهم را پشت سرگذ اشت که آمار جالب توجهی را در پی داشت، بطوریکه تعداد 4 خریدار حقوقی بیش از شش میلیون و 350 هزار سهم این شرکت را خریدند و از سویی دیگر تعداد 7 فروشنده حقوقی تعداد بیش از پنج میلیون و 946 هزار سهم این شرکت را فروختند حقیقی ها هم که بیشتر فروشنده بودند تا خریدار دست آخر هم که تأثیر 144.5 درصدی مثبت بر شاخص بورس گذاشت. آخ باز فراموش کردیم تو موضوعاتی که به ما مربوط نمیشه دخالت نکینم. آقا ببخیشید حواسمان پرت “فارس” شد فراموش کردیم.

شسپا“: لقب بدشانس ترین عرضه اولیه بورس را از آن خود کرد، میگن آه جا ماندگان از خرید سهام در روز اول که آنلاین ها بودند گریبان این شرکت را گرفته است. باخبر شدیم شرکت بیمه ای که “شسپا” را تحت پوشش داشته زیان وارده از آتش سوزی را بنا به دلایلی قبول نکرده، فعلاً حقوقی اجازه تشکیل صف فروش و افت بیش از حد قیمت را نداد. اما امروز قیمت سهام با روز عرضه تنها اختلافی 100 تومانی دارد، از حق نگذریم و اقعاً آخر بدشانسیه دیگه.

مپنا: باید با صدای بلند به حقوقی خریدار این شرکت گفت که خسته نباشی دلاور، واقعاً این حقوق آخر جرأت و جسارته، آقا خیلی جرأت می خواد شما سهام شرکتی رو با این حجم قابل توجه در قیمتی بخری که یکی از سهامداران عمده شرکت که اتفاقاً شرکت سرمایه گذاری کارکنان همین شرکت هم هست در حال فروش سهمیه، حقیقی ها هم که امروز غوغا به پا کردند، از 15 میلیون سهم معامله شده فقط 10 میلیون آن از سوی حقیقی ها عرضه شده، ناگفته نماند که شایعه پرداخت مطالبات برقی ها نیز خیلی به موقع و بجا توی بازار پیچید. حقوقی هم که بیش از 9 میلیون و 600 هزار سهم توسط 11 کد معاملاتی اقدام به خرید نموده، حالا به چه دلیل به ما اصلاً هیچ ربطی ندار، آقا تو چه کار داری که امروز مپنا تأثیر 59.5 واحدی روی مثبت شدن شاخص داشته، والا.

خودرویی ها: فعلاً که تولیدکنندگان این صنعت تو جاده افزایش نرخ چپ کردن. جالبه که قطعه سازا اکثراً یا صف خرید دارن یا توی نوسانات مثبت معامله می شدند، دوباره امروز خبر اومد که این هفته شورای رقابت قراره تکلیف افزایش نرخ این صنعت را مشخص کند. ما که میگیم بازهم شوخیه یه وقت هم دیدید شوخی شوخی جدی شد. فعلاً که این گروه جزو قرمز پوشان بورس هستند.

گروه بانکی: آقا بگذریم، چیه اینقدر گیر به روندشون میدین بزارین راحت باشن.

در پایان جا دارد تا یادآوری کنیم از فردا هشتمین نمایشگاه بازار سرمایه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز می شود و شاید بتوان برخی از مدیران شرکت های بورسی را در آنجا پیدا کرد هرچند که گفته مدیران با عملشان زمین تا آسمان فرق دارد.

راستی شاخص همین الان برامون پیامک فرستاده که به اهالی تالار خبربدید اینقدر از رنگ و رخ سبزم تعریف نکنن، اینقدر هرجا می شینند نگن شاخص سبز شد، آقاجون اینقدر به رنگ و رخم نگاه نکنید از تو داغونم، چرا کسی باورش نمیشه؟!

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*