خانه / بورس و سهام / امروز قرعه به نام کدام گروه بورسی خواهد بود!

امروز قرعه به نام کدام گروه بورسی خواهد بود!

نکته ای که از روند معاملات روزانه شرکت های بورسی و گروه های شاخص ساز می توان دریافت این است که هر روز یک گروه پرچم حمایت از شاخص را به دست می گیرد و به مدد رشد قیمتی سهام اکثر شرکت های فعال در آن نماگر بازار سرمایه نیز صعود می کند تا همزمان با برگزاری نمایشگاه بورس فضای خوشایندی میان فعالان بازار سرمایه ایجاد شود و در نهایت این نمایشگاه با اقبال همراه گردد.

به گونه ای که امروز پس از گذشت چند روز معاملاتی با سکون در گروه بانکی، شاهد افزایش اقبال و حجم معاملات آن بودیم و سهام گروهی که بی تفاوت به هر خبر و روندی به مسیر خود ادامه می داد، امروز بیشترین تأثیر مثبت را در ابقاء شاخص در مدار 75 هزار واحدی برجای گذاشت.

برهمین اساس می توان گفت پس از شاخص سازی گروه مخابرات طی روز گذشته، امروز قرعه به نام گروه بانکی درآمد و نمادهای “وبملت”، “وتجارت”، “ونوین” و “وبصادر” بیشترین تأثیر مثبت را بر روند صعودی شاخص گذاشتند و در مقابل “شبندر”، “فارس” و “فملی” تأثیر منفی.

کسی چه می داند شاید این گروه پتروشیمی باشند که فردا شاخص کل را از ورطه سقوط به یک کانال پایین تر نجات می دهند و نوبت به امداد این گروه جهت صعود شاخص کل برسد.

اما امروز اخباری نیز از مذاکرات دو جانبه میان ایران و آمریکا نیز منتشر شد که طی این مذاکرات، آمریکا بر هدف اصلی خود پیرامون مسائل هسته ای ایران تأکید کرد و اظهار داشت که فعلاً سایر مسائل در این مذاکرات مدنظر قرار ندارد. به نظر می رسد این اظهارات آمریکا آغازی برای تدوین پیش نویس مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 باشد.

براساس این گزارش، تعیین افزایش نرخ فروش لبنیات، خودرو و سیمان نیز همچنان معلق مانده و تاکنون نتایج نهایی از جلسات برگزار شده میان دولت و انجمن صنایع مذکور حاصل نشده، شورای رقابت نیز همچنان در حال تصمیم گیری در خصوص تعیین قیمت نهایی خودرو می باشد.

صرفاً جهت اطلاع

گروه قندی: این گروه به دلیل برخورداری از بتای منفی همیشه ساز مخالف را کوک می کنند، بطوریکه سهام شرکت های فعال در آن، امروز علیرغم حاکمیت روندی نزولی بر بورس رشد قیمتی را تجربه کردند و نمادهای این گروه در درصدهای مثبت معامله می شدند و حتی در برخی تک سهم ها تا تشکیل صف خرید نیز پیش رفتند.

لیزینگ: این گروه که جزو سهم های مهجور سال های اخیر بورس به شمار می روند، معاملات پرحجمی را طی روز جاری پشت سرگذاشتند و تمامی نمادهای این گروه یک دست سبز بودند.

نماد معاملاتی شرکت لیزینگ ایرانیان پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران، طی روز جاری با رشد حدود 10 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت که این امر حاکی از آن دارد که سهامداران این شرکت خبرهای خوشی را از وضعیت این مجموعه شنیده اند و چشم انداز مناسبی را برای آن متصورند.

قابل توجه سهامداران عمدهفارس” تقسیم سود نقدی 295 ریالی توسط “وایران” موجب رشد 10 درصدی آن هنگام بازگشایی نماد شد، اما تعدیل مثبت 45 درصدی سود برآوردی “فارس” …

گردشگری: گروه هتل و رستوران با هنرنمایی تک سهم آن یعنی سرمایه گذاری میراث فرهنگی، سهامی که معاملات آن هر روز آرام و بی سر و صدا با رشد قیمتی نزدیک به حداکثر قیمت مجاز روزانه به پایان می رسد. ابهامات زیادی در خصوص وضعیت فعلی شرکت و دلایل رشد قیمتی آن وجود دارد.

شاید اتفاق خاصی در روند اجرای قراردادهای در دست اجرای این شرکت افتاده باشد یا مدیران آن برنامه ای برای فروش دارایی های تحت تملک شرکت در نظر داشته باشند. به هر حال هرچه که هست سهامداران دارای اطلاعات نهانی دارند حالشو می برن.

لاستیک و پلاستیک: این گروه که از هشت نماد فعال در آن سه نماد “پتایر”، “پلوله” و “پکویر” در درصدهای مثبت معامله شدند و در مقابل چهار نماد باقی مانده یعنی “پلاسک”، “سپهند”، “پدرخش” و “پاسا” روندی نزولی قیمتی را پشت سرگذاشتند.

ایران تایر و کویر تایر دو مجموعه لاستیک ساز هستند که به تازگی اقبال خوبی از سهام آنها در بورسی می شود به گونه ای که صف خرید “پتایر” تا پایان معاملات همچنان پایدار ماند که البته از دلایل این امر می توان به برنامه های ایران تایر جهت افزایش ظرفیت اسمی تولید و افزایش سرمایه اشاره کرد. سهامداران “پتایر” خوشحال باشند که چرخ بازدهی در این نماد در حال چرخش است و بازار به کام آنهاست. به نظر می رسد رشد قیمتی “پتایر” ناشی از پتانسیل های موجود در این مجموعه باشد و به عبارتی این سهم نون بازوی خودشو می خوره.

“خودرو”: سهام خودروسازان که طی روزهای اخیر به دلیل همان شوخی شورای رقابت با بورس، افت و خیزهای فراوانی را پشت سرگذاشتند، امروز مورد حمایت سهامداران عمده خود قرار گرفتند.

معادن: به نظر می رسد شرکت های فعال در گروه روی نم نم مورد توجه سهامداران قرار گرفته اند و سرمایه گذاران در حال رصد و بررسی فرصت های موجود در این صنعت جهت رشد سودآوری و اعطای بازدهی مناسب سرمایه گذاری هستند، سهام این گروه مدت ها در قیمت های فعلی خود نوسان می کردند و احساس می شود در حال جمع کرد تمام توان خود برای رشد هستندو در حال بیرون آمدن از لاک خود هستند.

در مجموع روند معاملات امروز بورس کسل کننده و عاری از هر گونه هیجان بود، این در حالی است که طی روز جاری هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه که یکی از بزرگترین فرصت های موجود برای ارایه پتانسیل های بازار سرمایه کشورمان به سرمایه گذاران خارجی جهت اعطای بازدهی مناسب است، بازگشایی شد اما هیچ نشاط و روند رو به رشدی در بورس مشاهده نگردید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*