خانه / بورس و سهام / پایان نه چندان دلچسب بورس در آخرین روز هفته

پایان نه چندان دلچسب بورس در آخرین روز هفته

معاملات آخرین روز از هفته جاری در حالی به آخر رسید که هشتمین دوره نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه نیز به کار خود پایان می دهد.

به گزارش بورس نیوز، همزمان با پایان این دوره از نمایشگاه، سرمایه گذاران و سهامداران اما بازاری نه چندان دلچسب را طی هفته جاری شاهد بودند. بطوریکه روند رفت و برگشتی به مدار مثبت و منفی در شرایطی بورس را فرا گرفته بود که فضای خوش بینی بر مذاکرات دو روزه ایران و آمریکا حاکم بود. گرچه اختلافات میان دو طرف همچنان پابرجاست و داستان ادامه دار مذاکرات همه را تا 30 تیر ماه منتظر خواهد گذاشت.

در فضای امروز بازار نیز روند منفی معاملات را احاطه کرد و این شرایط تا جایی پیش رفت که شاخص به حمایت مهم خود در محدوده 74 هزار و 500 واحد رسید.

نمادهای شاخص ساز از جمله “فارس”، “فولاد”، “شبندر” و “رمپنا” نیز بیشترین بار منفی را بر دوش شاخص اعمال کردند تا این نماگر سربه زیر شود.

تنها نماد مؤثر بر رشد شاخص “کچاد” بود که از تقسیم سود نقدی و مجمع عادی سالیانه به تابلوی بورس برگشت.

فاذر“: امروز نماد معاملاتی آذرآب با ارایه تعدیل 46 درصدی سود محقق شده سال مالی 92 باز شد، اما قیمت سهم تغییر قابل بیانی به خود ندید. هرچند این اتفاق چندان هم عجیب نیست؛ چراکه این روزها تعدیل های سودآوری چه مثبت و چه منفی سوخت می شود و نه تنها تأثیر مستقیمی بر قیمت سهام در پی ندارد، در برخی موارد حتی روند قیمتی سهم پس از بازگشت به تابلوی معاملات جهتی عکس با تغییر سود را به خود می گیرد. “فاذر” طی شفاف سازی اخیر خود از قرارداد احداث واحد بخار، مخزن متانول و تجهیزات صادراتی به ارزش 76 میلیون و 500 هزار یورویی خبر داد که این شرکت تجهیزاتی در قرارداد مذکور سهم 65 درصدی دارد.

گروه مسکن: در گروه ساختمانی نیز خبر موافقت بانک مرکزی با طرح لیزینگ مسکن تا 70 درصد قیمت مسکن منتشر شد که می تواند تحرکات جدیدی را به سهام شرکت های فعال این حوزه اعمال کند.

صنعت قند و شکر: برخی گمانه زنی ها از تلاش انجمن این صنعت برای افزایش نرخ ها حکایت دارد، هرچند بایستی دید آیا بازار کشش افزایش قیمت ها را دارد یا خیر، گرچه طبق روال هر ساله در فصل تابستان و با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان میزان مصرف شکر افزایش می یابد. با این وجود روند قیمتی سهام قندی ها چندان گویای امکان تحقق این شایعات نبود و امروز همگی با صف فروشندگان سهام مورد معامله قرار گرفتند.

خودرو“: در نماد مذکور شاهد معامله پرحجم حدود 128 میلیون سهمی بودیم که عمده آن میان حقوقی ها دست به دست شده است، بطوریکه شنیده می شود بیش از 117 میلیون از این سهم طی یک معامله انتقالی از پرتفوی توسعه گستر برنا به دارایی های صبا تأمین بازگشته است.

پتروشیمی ها: این گروه نیز کلیتی منفی را در معاملات سهام خود پیش گرفته بودند. اما تنها خبر مربوط به این گروه افزایش دامنه نوسان قیمت ها در بورس کالا از پنج به 10 درصد برای دو محصول پلی اتیلن و پلی پروپیلن بود که این امر می تواند بر قیمت فروش شرکت های پتروشیمی جم، مارون و اراک که تولیدکننده این نوع فرآورده ها هستند، اثرگذار باشد.

در مجموع معاملات بورس چندان رمقی در برنداشت و حجم اندک معاملات امروز پایان بخش کاهش حدود یک درصدی شاخص کل طی هفته جاری بود.

البته به نظر می رسد با رسیدن شاخص کل به سطح حمایتی 74 هزار و 500 واحدی، بازار هفته آینده را با روندی بهتر و رو به صعود آغاز کند. گرچه انتظار تغییر قابل توجه روند معاملات بعید به نظر می رسد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*