خانه / بورس و سهام / مروري بر مجامع مهم بورسی / آژير ركود بازار سرمایه به صدا در مي‌آيد؟

مروري بر مجامع مهم بورسی / آژير ركود بازار سرمایه به صدا در مي‌آيد؟

برگزاري هشتمين نمايشگاه بورس و بيمه هم نتوانست از ركود سنگين حاكم بر فضاي بورس تهران كم كند و كماكان قيمت اكثر سهام بر طبل افت ممتد اما آهسته مي‌كوبد.
 به اين ترتيب، شاخص بورس در هفته جاري 8/0 درصد ديگر كاهش يافت تا با ورود دوباره به كانال 74 هزار واحدي (كه پيشتر در اواخر فروردين ماه نيز تجربه شده بود) فاصله خود از نقطه اوج نيمه دي‌ماه گذشته را به 17 درصد برساند. به اين ترتيب بورس تهران تا تجربه ورود به ركود رسمي (كه مطابق تعريف مرسوم در بازارهاي مالي معادل 20 درصد از نقطه اوج اخير خود است) حدود سه درصد فاصله دارد. در صورت تجربه اين افت، بورس تهران نخستين بازار در سطح بين المللي خواهد بود كه وارد ركود رسمي در سال 2014 ميلادي مي‌شود؛ هر چند به‌زعم بيشتر كارشناسان اين اتفاق به دليل در كف قرار داشتن قيمت اكثر سهام و ارزش‌گذاري منصفانه كل بازار از احتمال كمي برخوردار است. از گروه‌هاي صنايع چه خبر؟

به گزارش دنیای اقتصاد، شايد يكي از اصلي ترين دلايل ركود اين روزهاي بازار سهام نبود خبري موثر و قابل اتكا در جهت ترسيم چشم‌انداز رشد سودآوري براي اكثر صنايع باشد. در صنعت پتروشيمي، ثبات نرخ ارز، اصلي ترين محرك رونق اين گروه در دو سال اخير را مهار كرده است؛ ضمن آنكه قيمت برخي از مهم‌ترين محصولات صادراتي شركت‌هاي بورسي در اين بخش شامل اوره و متانول در كف قيمتي چند ساله قرار دارد.

در بخش معادن و فلزات اساسي هم دو عامل مهم افت تقاضاي چين و عدم رشد دلار، افزايش درآمد از محل رشد قيمت‌هاي فروش را تسهيل نمي‌كند. در يكي از مهم‌ترين‌ نشانه‌ها در اين باره، نرخ سنگ‌آهن در اين بخش افت تقريبا 30 درصدي را تجربه كرده و در بازار چين به 95 دلار (براي عيار 62 درصد) رسيده است. در اين قسمت، همچنين، با وجود تعريف طرح‌هاي توسعه جالب در شركت‌هاي مختلف معدني و فلزي، به علت افزايش سه برابري نرخ ارز (كه سرمايه ثابت مورد نياز براي اجراي طرح‌ها را به شدت افزايش داده است) و نيز فشار تحريمها و تقسيم سود حداكثري، چشم‌انداز توسعه ظرفيت توليد با كندي رو به روست.در صنعت سيمان، قرارهاي چند‌باره براي افزايش نرخ سيمان هر بار به تعويق افتاده و نمي‌توان روي امكان تحقق سناریو مد نظر سيماني‌ها در‌خصوص افزايش قيمت فروش داخلي اطمينان داشت.

در صنعت دارو هم درباره افزايش نرخ، دولت به صراحت آب پاكي را روي دست داروسازان در سال 93 ريخته؛ هر چند امكان بهبود مختصر پيش‌بيني سود شركت‌هاي اين گروه ناشي از تسهيل مبادلات خارجي و كاهش خواب سرمايه وجود دارد.
در صنعت بانكداري با كاهش تورم و بالا ماندن نرخ سود سپرده يك ساله، مشكل اعطاي تسهيلات با نرخ‌هاي بالا به مشتريان مطمئن خودنمايي مي‌كند كه منجر به رقابت بانك‌ها در كاهش حاشيه خالص بهره (تفاوت بين سود پرداختي به سپرده‌ها و تسهيلات) خواهد شد.
در صنعت خودرو شايد بيشترين اميدواري براي بهبود شرايط وجود دارد اما بدهي‌هاي سنگين خودروسازان به شبكه بانكي و مقاومت دولت در برابر افزايش نرخ خودرو، تبديل اين اميدها به پتانسيل سودآوري واقعي را تهديد مي‌كند. به اين ترتيب با درگيري اكثر صنايع مهم در افق ثبات (و نه رشد) انگيزه سرمايه‌گذاران براي خريد سهام با ارزش‌گذاري بالاتر (P/E بيشتر) كاهش يافته است و اين چشم‌انداز، احتمالا در ادامه سال 93 در صورت تداوم پيشرفت كند گشايش سياست خارجي كمابيش ادامه خواهد يافت. مروري بر مجامع مهم

ترافيك برگزاري مجامع سالانه شركت‌هاي بورسي كماكان سنگين است و اغلب مجامع با تقسيم سودهاي سنگين، سهامداران خود را بدرقه مي‌كنند. در مجمع بزرگ‌ترين سنگ‌آهني كشور يعني چادرملو كه با تقسيم سود 105 توماني به ازاي هر سهم همراه بود بر تمركز شركت بر فروش داخلي و عدم آسيب پذيري از افت سنگين قيمت جهاني سنگ‌آهن تاكيد شد. همچنين، در‌خصوص بهره مالكانه نيز مطرح شد كه مشاركت فولادسازان در پرداخت اين هزينه در سال گذشته و امسال قطعي است و بابت آن شركت‌هاي سنگ‌آهني ابلاغيه دولت (ايميدرو) را در دست دارند؛ هر چند در اين ميان با توجه به تفاوت ديدگاه و عدم شناسايي هزينه در حساب‌هاي برخي فولادسازان، نماينده سازمان بورس خواستار شفاف‌سازي مساله و افشاي اسناد مربوطه به صورت عمومي شد.

همچنين در‌خصوص صدور برگ تشخيص مالياتي 243 ميليارد توماني براي سال 91 مطرح شد كه شركت با توجه به اعتقاد بر شمول معافيت به آن اعتراض دارد و بابت آن ذخيره‌اي در حساب‌ها منظور نكرده؛ هر‌چند در تقسيم سود، احتياط لازم در اين باره لحاظ شد. علاوه‌بر اين، «كچاد» برنامه‌اي براي افزايش سرمايه در افق يك ساله ندارد. در مجمع پتروشيمي مارون، نرخ جديد گاز اتان براي سال جاري 240 دلار و تسويه با قيمت ارز مبادله‌اي عنوان شد. در مجمع نفت ايرانول هم كه تقسيم سود بالاي 94 درصدي را براي سهامداران در بر داشت بر ريسك تك نرخي شدن ارز تاكيد شد كه منجر به افزايش بهاي تمام شده و عدم رشد متناسب قيمت‌هاي فروش (كه بيشتر بر مبناي ارز آزاد است) تاكيد شد. براي مديريت اين شرايط، «شرانل» قصد دارد با تمركز بر داخل كشور، سهم بازار و كيفيت محصولات خود را افزايش دهد تا در صورت مواجهه با ارز تك نرخي، آسيب‌ جدي متوجه سودآوري شركت نشود.

 پايان يك گردهمايي «نمادين» ديگر …

هشتمين نمايشگاه سالانه بورس، بانك و بيمه اين بار بر خلاف سنت سال‌هاي گذشته بدون تقارن با ايام تعطيلات پايان هفته برگزار شد تا فضاي آن در ايام كاري وسط هفته خلوت تر از قبل به نظر برسد. گشت و ‌گذاري در ميان انبوه غرفه‌هاي اين نمايشگاه نشان مي‌دهد كه اين نمايشگاه بيشتر فضايي براي تعامل بين فعالان بورس فراهم كرده و تبديل به مراسمي براي تجديد ديدار و ارتباط نزديك‌تر بين بازيگران بازار سرمايه شده است. به این ترتيب، فقدان يك محوريت و هدف مشترك براي نمايشگاه و نيز در دسترس بودن خدمات پيشنهادي شركت‌ها در فضاي خارج از نمايشگاه، برخي ابهامات از سوي مشاركت‌كنندگان درباره انگيزه حضور در اين گردهمايي نمادين را ايجاد كرده است. بنابراين، هر چند برگزاري اين نمايشگاه (كه در نوع خود در خاورميانه بي نظير است) را مي‌توان به فال نيك گرفت اما به نظر مي‌رسد متوليان آن بايد براي عرضه خدمات جديد و متفاوت در فضاي نمايشگاه و نيز يافتن روش‌هايي براي جذب قوي‌تر مخاطب عام در‌صدد راهكارهاي نوين باشند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*