خانه / بورس و سهام / پر بازده ترین و کم بازده ترین های بازار بورس از ابتدای سال 93

پر بازده ترین و کم بازده ترین های بازار بورس از ابتدای سال 93

بازار سهام در حالی سه ماهه ابتدایی سال 93 را با افت قیمت ها و سقوط شاخص کل سپری می کند که این روند طی دوره مشابه سال قبل به دلیل چشم انداز مناسب وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور جور دیگری بود. به گونه ای که سال گذشته در همین دوران به واسطه حضور روز افزون سهامداران در بازار سرمایه نقدینگی های جدید وارد آن می شد.

چراکه همه نشانه های موجود از روی کارآمدن دولت جدید و اظهارات متولیان بازار سرمایه حاکی از آن بود که بورس بهترین مقصد برای سرمایه های سرگردان جامعه است و با اعطای بازدهی مناسب به سرمایه گذاران از توانایی رقابت با بازارهای رقیب با خود برخوردار است، موج مثبتی که در حال حاضر بنا به دلایل گوناگون دیگر خبری از آن نیست و همه امیدها به یأس تبدیل شده است.

براساس گزارش بورس نیوز، در این گزارش در نظر داریم تا به بررسی روند شاخص کل و قیمت سهام شرکت های بورسی از ابتدای سال 93 تا 25 خرداد ماه جاری و مقایسه آن نسبت به دوره مشابه سال قبل بپردازیم. آمار و ارقامی که به وضوح نشان دهنده سقوط تدریجی نماگر بازار سرمایه و کاهش سرمایه خیل عظیمی از سهامداران است.

براساس این گزارش، شاخص کل بورس از 79 هزار و 13 واحد طی اولین روز معاملاتی سال جاری آغاز به کار کرد و در مدار 72 هزار واحدی طی 25 خرداد ماه جاری ایستاد، نماگر بازار سرمایه طی مدت زمان مذکور بازدهی منفی هشت درصدی را محقق ساخته است.

اما روند شاخص کل طی دوره مشابه سال قبل حاکی از بازدهی مثبت بیش از 20 درصدی آن است، به گونه ای که دماسنج اقتصادی کشور در اولین روز معاملاتی سال 92 از 38 هزار و 602 واحد به 46 هزار و 622 واحد طی 25 خرداد ماه همان سال رسید.

اما در خصوص میزان بازدهی مثبت و منفی صنایع مختلف نیز به اطلاعات جالبی دست می یابیم. به طوریکه از میان 41 صنعت فعال بورسی طی سال گذشته تنها چهار صنعت محصولات چوبی، سایر حمل و نقل، هتل و رستوران و سایر معادن از کسب بازدهی مثبت بی نصیب ماندند و موجب کاهش سرمایه سهامداران خود شدند و بازدهی مثبت ره آورد 37 صنعت باقی مانده بود.

سهام سود ده سهام زیان ده سهام پر سود تحلیل پالایش نفت بندرعباس تحلیل بازار سهام بهترین سهام بدترین سهام

خلاف این روند را در سال جاری شاهد هستیم، به گونه ای که از میان 43 صنعت فعال در بورس تنها 11 صنعت بازدهی مثبت به دست آوردند و مابقی صنایع بازدهی منفی را محقق ساختند.

سهام سود ده سهام زیان ده سهام پر سود تحلیل پالایش نفت بندرعباس تحلیل بازار سهام بهترین سهام بدترین سهام

مقایسه میزان بازدهی سهام شرکت ها نیز بیانگر همین موضوع است، چراکه در مجموع سهام 376 شرکت طی مدت مشابه سال گذشته در بورس معامله می شد که از میان آنها 325 سهم بازدهی مثبت را به سهامداران خود هدیه کردند یعنی بیش از 86 درصد نمادها از ابتدای سال 92 تا 25 خرداد ماه همان سال روندی صعودی را تجربه کردند. این در حالی است که سهام تنها 48 مجموعه بورسی با افت قیمت قیمت مواجه بودند و از تحقق بازدهی مثبت جا ماندند. معاملات سه نماد نیز بدون بازدهی مثبت یا منفی همراه شدند. جدول زیر آماری است از پربازده ترین و کم بازده ترین سهم طی مدت مذکور در سال 92.

سهام سود ده سهام زیان ده سهام پر سود تحلیل پالایش نفت بندرعباس تحلیل بازار سهام بهترین سهام بدترین سهام

امسال نیز سهام 423 شرکت در بورس و فرابورس معامله می شد که در ادامه این روند 118 نماد بازدهی مثبت به دست آوردند، 301 نماد یعنی 71 درصد از کل مجموعه های بورسی بازدهی منفی را محقق ساختند و چهار نماد باقی مانده بدون بازدهی مثبت یا منفی به معاملات خود پایان دادند.

سهام سود ده سهام زیان ده سهام پر سود تحلیل پالایش نفت بندرعباس تحلیل بازار سهام بهترین سهام بدترین سهام

اما در خصوص میزان بازدهی مثبت و منفی صنایع مختلف نیز به اطلاعات جالبی دست می یابیم. به طوریکه از میان 41 صنعت فعال بورسی طی سال گذشته تنها چهار صنعت محصولات چوبی، سایر حمل و نقل، هتل و رستوران و سایر معادن از کسب بازدهی مثبت بی نصیب ماندند و موجب کاهش سرمایه سهامداران خود شدند و بازدهی مثبت ره آورد 37 صنعت باقی مانده بود. خلاف این روند را در سال جاری شاهد هستیم، به گونه ای که از میان 43 صنعت فعال در بورس تنها 11 صنعت بازدهی مثبت به دست آوردند و مابقی صنایع بازدهی منفی را محقق ساختند.
براساس این گزارش سهام شرکت های پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، بانک صادرات ایران و پالایش نفت بندرعباس نیز از جمله مجموعه هایی بودند که طی مدت مشابه در هر دو سال 92 و 93 عنوان نقدشونده ترین سهام را به خود اختصاص دادند و شرکت معدنی دماوند نیز طی سال جاری و گذشته در انتهای جدول رتبه بندی شرکت ها از نظر رتبه نقدشوندگی جای گرفت.

معاملات بازار سهام از ابتدای سال 92 تا 25 خرداد ماه همان سال در حالی پایان یافت که تعداد 628 هزار و 853 کد معامله طی دو میلیون و 405 هزار دفعه معامله، و جابه جایی 17 میلیارد و 607 میلیون سهم به ارزش 88 هزار و 456 میلیارد ریال را رقم زد و از میان تمامی سهام شرکت های بورسی سهام صنایع پتروشیمی خلیج فارس با حجم معاملاتی 977 میلیون و 854 هزار سهمی به عنوان پرگردش ترین سهم و در مقابل آن معدنی دماوند به عنوان کم گردش ترین سهم بازار برگزیده شد.

این در حالی است که طی مدت مشابه یک میلیون و هفت هزار کد معامله طی چهار میلیون و 474 دفعه معاملاتی موجب جابه جایی 35 میلیارد و 922 میلیون سهم به ارزش 119 هزار و 126 میلیارد ریال شد و بانک صادرات ایران با حجم معاملاتی بیش از 30 میلیارد و 57 میلیون سهمی عنوان پرگردش ترین سهم بازار را از آن خود کرد و در مقابل سهام معدنی دماوند به عنوان کم گردش ترین سهم بازار سرمایه مطرح شد.

سهام سود ده سهام زیان ده سهام پر سود تحلیل پالایش نفت بندرعباس تحلیل بازار سهام بهترین سهام بدترین سهام

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*