خانه / بورس و سهام / بررسی گروه پتروشیمی : سقوط از عرش به فرش در عین محبوبیت

بررسی گروه پتروشیمی : سقوط از عرش به فرش در عین محبوبیت

صنعت دارای مزیت رقابتی کشور یعنی پتروشیمی از جمله صنایعی است که طی دو سال گذشته برخلاف برخی صنایع بورسی توانست از مانع سخت و محکم تحریم های بین المللی عبور کند و از محل افزایش درآمدهای حاصل از صادرات محصولات تولیدی که ناشی از رشد نرخ ارز بود، وضعیت سودآوری خود را بهبود ببخشید و پرقدرت به تولید و سودآوری بپردازد.

اگرچه افزایش قیمت خوراک گاز مصرفی واحدهای پتروشیمی وضعیت سودآوری این صنعت را با چالش مواجه کرد و در حال حاضر نیز سرمایه گذاری در سهام این مجموعه ها با اما و اگرهایی همراه است، اما حتی در این شرایط نیز بسیاری از کارشناسان بر مزیت های این صنعت و پتانسیل های آن جهت رشد و شکوفایی معتقدند.

براساس گزارش بورس نیوز، گروه پتروشیمی از جمله گروه های مطرح بورسی و تأثیرگذار بر روند شاخص کل است، گروهی که طی سال گذشته در کانون توجه فعالان بازار سرمایه بود و بسیاری از آنها روزانه جهت خرید سهام واحدهای پتروشیمی به صف می نشستند، مجموعه هایی که سال جاری چندان توجه سهامداران را به خود معطوف نکرده اند.

برهمین اساس، با سپری شدن سومین ماه از سال جاری و یکساله شدن انتخاب رییس جمهور دولت یازدهم درصدد آن برآمدیم تا برخی پارامترها را در خصوص این صنعت ملی کشور از ابتدای سال جاری تا روز گذشته بررسی کنیم و با مدت مشابه سال گذشته مقایسه کنیم.

از بازدهی مثبت 26 درصدی تا بازدهی منفی هشت درصدی

براساس اطلاعات موجود صنعت پتروشیمی در حالی بازدهی منفی بیش از هشت درصدی را از اولین روز معاملاتی سال جاری تا روز گذشته به دست آورده که در مدت مشابه سال قبل بازدهی مثبت حدود 26 درصدی توسط این صنعت محقق شده است.

این در حالی است که بازدهی بورس نیز طی دوره مذکور در سال گذشته بیش از 37 درصد بوده و امسال نیز در پی افت قیمت اکثر شرکت های بورسی به بازدهی منفی بیش از پنج درصدی تقلیل یافته است.

گروه پتروشیمی از جمله گروه های مطرح بورسی و تأثیرگذار بر روند شاخص کل است، گروهی که طی سال گذشته در کانون توجه فعالان بازار سرمایه بود و بسیاری از آنها روزانه جهت خرید سهام واحدهای پتروشیمی به صف می نشستند، مجموعه هایی که سال جاری چندان توجه سهامداران را به خود معطوف نکرده اند.

برهمین اساس می توان گفت بازدهی صنعت در هر دو دوره مذکور کمتر از بازدهی بورس بوده چه طی سه ماهه ابتدایی سال گذشته که بازدهی مثبت ارمغان صنعت و بازار سهام بوده و چه سال جاری که روند نزولی بر کلیت بازار سرمایه سایه افکنده است.

بازدهی منفی دو نماد طی دوره مشابه سال قبل

اما در خصوص بازدهی سهم مجموعه های بورسی نیز به آمار و ارقام جالبی برخورد می کنیم، آماری که خبر از بازدهی منفی تنها دو نماد طی دوره مذکور سال گذشته می دهد، به گونه ای که شرکت کود شیمیایی اوره لردگان با تحقق بازدهی منفی 6.53 درصدی رتبه اول کم بازده ترین را به خود اختصاص می دهد و پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با تحقق بازدهی منفی 1.83 در جایگاه بعدی قرار می گیرد. این در حالی است که پتروشیمی شازند بازدهی مثبت حدود 115 درصدی را به دست آورده و بدین ترتیب عنوان پربازده ترین سهم صنعت پتروشیمی طی مدت مذکور را از آن خود می سازد.

مارونپربازده ترین سهم صنعت پتروشیمی طی سال جاری

در مقابل نیز شرکت های پتروشیمی آبادان، فارابی، مارون، فن آوران و خارک هستند که از روند منفی شکل گرفته طی ماه های گذشته جان سالم بدر می برند و بازدهی مثبت را به سهامداران خود اعطا می کنند، به گونه ای که پتروشیمی مارون با بازدهی مثبت 19.89 رتبه اول پربازده ترین سهم پتروشیمی از ابتدای سال جاری تاکنون را به خود اختصاص می دهد.

پترولکم بازده ترین اما نقدشونده ترین سهم گروه

پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان نیز در حالی با تحقق بازدهی منفی بیش از 19 درصدی به عنوان کم بازده ترین سهم گروه پتروشیمی برگزیده شده که رتبه نقدشونده ترین سهم بازار طی دوره مشابه سال جاری و گذشته به “پترول” اختصاص یافته است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*