خانه / بورس و سهام / بورس ایران در کما / لطفا به وعده های خیالی پایان دهید

بورس ایران در کما / لطفا به وعده های خیالی پایان دهید

 روز جاری در حالی آغاز شده که حجم و ارزش معاملات در تمامی نمادهای بورسی و فرابورسی به شدت افت کرده و معامله قابل بیانی روی تابلوهای معاملاتی انجام نمی شود. بطوریکه ارزش معاملات طی یک ساعت اولیه روز جاری تنها حدود 21 میلیارد تومان بود و در سهم هایی با سرمایه بالا همچون بانک صادرات، هلدینگ خلیج فارس، پالایش نفت بندرعباس ، سایپا و مپنا حجم داد و ستد سهام طی این مدت رقم ناچیزی بوده و این شرایط در حالی مشاهده می شود که حقوقی ها در بازار غیبتی غیر موجه دارند و بورس در کما بسر می برد .

بطوریکه سهام بانک صادرات ایران با سرمایه حدود 58 هزار میلیارد ریالی در حالی بیش از 20 میلیون سهم آن با قیمت های نزدیک 88 تومانی معامله شده که سهامداران حقوقی نماد مذکور حدود هفت میلیون سهم “وبصادر” را خریداری کرده و در مقابل فروشنده بیش از 13 میلیون سهم آن یعنی دو برابر خریداری شده توسط آنها بودند.

سایپا نیز شرایطی مشابه را شاهد است، به گونه ای که از حدود شش میلیون سهم معامله شده تنها نیمی از آن متعلق به معامله گران حقوقی می باشد.این موارد تنها “مشتی هستند نمونه خروار”.

حجم معاملاتی بیش از هشت میلیونی در حالی تا این لحظه در نماد “خساپا” رقم خورده که سهامدار حقوقی خریدار بیش از سه میلیون سهم آن و فروشنده 120 هزار سهم “خساپا” بودند.

رکود بر معاملات در حالی حکمفرماست که بازهم طی روزهای گذشته حقوقی ها دم از برگزاری جلساتی پیرامون تصمیم گیری برای حمایت از بازار می زدنند. وعده خیالی که بارها و بارها در شرایط بروز بحران و رکود معاملاتی عنوان شده، اما هیچ گاه به بار ننشسته است.

آقای وزیر اقتصاد جنابعالی در نشست اضطراری خود با مدیران عامل بانک ها در تاریخ 30 فروردین ماه سال جاری وعده تزریق پنج هزار میلیارد تومان نقدینگی برای حمایت از بازار سرمایه را دادید. در آن زمان شاخص بورس در محدوده نزدیک به 74 هزار واحدی در حال حرکت بود. حال آنکه هم اکنون این نماگر به کانال 72 هزار واحدی نزول کرده است. پس این پنج هزار میلیارد تومان کجاست؟لطفاً پاسخ دهید این وعده ها کی پایان می یابد و زمان عمل کی فرا می رسد؟

آقایان مدیر؛ هدف از برگزاری این جلسات چیست؟ چرا وعده هایی را به سرمایه گذاران و سهامداران حقیقی می دهید که اقدامی برای تحقق آن انجام نمی شود؟ چرا برای برگزاری جلساتی هزینه می کنید که تاکنون هیچ ثمره و فایده ای برای بازار سرمایه در برنداشته است؟

آقایان مدیر؛ فکر نمی کنید این وعده های خیالی بدون تحقق شما بازار را به این وضعیت دچار کرده و به گسترش بی اعتمادی و عدم اطمینان در میان معامله گران دامن زده است؟

آقایان مدیر؛ آیا وقت آن فرا نرسیده که به دادن این وعده های سرخرمنی پایان دهید و به جای شعار بیشتر عمل کنید؟

آقای وزیر اقتصاد؛ جنابعالی در نشست اضطراری خود با مدیران عامل بانک ها در تاریخ 30 فروردین ماه سال جاری وعده تزریق پنج هزار میلیارد تومان نقدینگی برای حمایت از بازار سرمایه را دادید. در آن زمان شاخص بورس در محدوده نزدیک به 74 هزار واحدی در حال حرکت بود. حال آنکه هم اکنون این نماگر به کانال 72 هزار واحدی نزول کرده است. پس این پنج هزار میلیارد تومان کجاست؟لطفاً پاسخ دهید این وعده ها کی پایان می یابد و زمان عمل کی فرا می رسد؟

آقایان؛ آیا ارایه وعده ها پیگرد قانونی ندارد؟ آیا این رفتارها به اعتماد و اطمینان سرمایه گذاران و سهامداران لطمه جدی وارد نکرده است؟

کار بازار سرمایه و بورس به جایی رسیده که “وصندوق” با معامله حدود پنج میلیون سهمی خود مؤثرترین نماد بر رشد ناچیز شاخص کل شده است!

بازار سهام هم اکنون به محدوده ای رسیده که ارزش معاملات بورس تاکنون به 32 میلیارد تومان رسیده و می توان گفت دلیل اصلی اینکه هیچ سرمایه گذاری وارد معامله نمی شود، رفتارهای شما مسئولین و مدیران است که با اعلام وعده حمایت از بازار تنها به بی اعتمادی ها دامن زده اید.

در خاتمه خواسته تمامی سهامداران و سرمایه گذاران به ویژه حقیقی ها پایان دادن به اعلام برنامه هایی است که حاصلی به جز آسیب وارد کردن به بدنه کلی بازار سرمایه و گسترش بی اعتمادی در برندارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*