خانه / بورس و سهام / بورس تهران در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده

بورس تهران در هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده

همانطور که انتظار می رفت شاهد روند رو به افول بازار در روزهای ابتدایی هفته بودیم اما از اوسطه هفته شرایط با ثبات تری بر معاملات حاکم گردید.

روز شنبه فضای کاملا منفی بر کلیت بازار حاکم بود و همین امر نیز شاخص هارا به عقبگردی قابل ملاحظه وادار ساخت. در این روز گروه هایی مانند پتروشیمی و پالایشی، بانکی و سرمایه گذاری و دیگر نمادهای مالی، مخابرات و فنی مهندسی در سقوط شاخص ها بیشترین تاثیرگذاری را داشتند.

روز یکشنبه روند منفی شکل گرفته باز هم ادامه یافت و تحت تاثیر افول ارزش سهام به ویژه در بخش هایی مانند خودرویی، بانک و سرمایه گذاری، پتروشیمی، پالایشی و فنی مهندسی، فلزی و معدنی شاخص ها بیش از پیش پایین آمدند و تنها قندی ها در این میان با اقبال مواجه بودند.

در روز میانی هفته اما فضای معاملات آرام شد و شاخص ها رشدی مختصر را تجربه کردند که البته این رشد بیشر مرهون رونق معاملات در گروه هایی همچون فنی مهندسی، خودروسازی، نفتی و تعدادی از نمادهای بزرگ در گروه پتروشیمی، بانک و سرمایه گذاری و ساختمانی در ساعت اولیه بازار بود.

روز سه شنبه در حالی که قرار بود نشست افتحاییه میان ایران و گروه 1+5 در وین در پنجمین دور از مذاکرات بر سر پرونده هسته ای در وین برگزار گردد، فضای بسیار محتاطانه ای بر معاملات سایه افکند و همین امر نیز منجر ایجاد جوی مبهم در گروه های مختلف و به تبع این امر تزلزل در حرکت شاخص ها گردید و در نهایت نیز این نماگر ها عمدتا با افتی مختصر مواجه گردیدند.

روز چهارشنبه نیز همین فضا تا نیمه معاملات برقرار بود و رفته رفته شاهد بهبود فضای معاملات در برخی گروه ها همچون بانکی، خودرویی، سرمایه گذاری، معدنی و شیمیایی، سیمانی و بسیای دیگر از گروه ها بودیم که این امر منجر به رشد شاخص ها شد.

 برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای : از روز دوشنبه این هفته شاهد برگزاری پنجمین دور از مذاکرات بر سر پرونده هسته ای ایران میان کشورمان و گروه 1+5 بودیم. در این روزهیات مذاکره کننده ایرانی به ریاست وزیر امور خارجه وارد وین شد و ظریف در نهار کاری با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرکت کرد . همچنین نیز نشست مشترکی میان ایران، ایالات متحده و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار گردید. روز سه شنبه با دیدارهای دوجانبه با هیات های برخی از کشورها و نشست با دبیرکل آژانس بین الملی انژری اتمی پیگیری شد در ادامه روز نشست افتتاحیه ایران با 1+5 برگزار گردید. طرفین از سازنده بودن فضای مذاکرات خبر دادند و از مواردی همچون سطح و درصد غنی سازی از سوی ایران، شیوه برچیده شدن تحریم ها، مباحث مربوط به اراک و سایت فردو به عنوان مورد اصلی اختلافات نام بردند. در رور چهارشنبه نیز عمدتا در سطخ معاونان وزیر پیگیری شد. این مذاکرات تا روز جمعه  ادامه خواهد یافت.

تغیین تکلیف نهایی قیمت سیمان : پس از کش و قوس های فراوان، سرانجام در روز جهارشنبه وزارت صنعت از نهایی شدن افزایش قیمت سیمان خبر داد. بر طبق اطلاعیه منتشر شده از سوی سوی این نهاد، متعاقب جلسات متعدد منعقد شده بین انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور و معاونت معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و با توجه به گزارش حسابرس رسمی انجام شده در مورد آثار ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه ها بر روی قیمت تمام شده سیمان توافق شد که مبلغ شانزده هزار تومان بابت هر تن سیمان به قیمت فروش سال 1392 اضافه شود.همچنین در خصوص سیمان پوزلانی ویژه مبلغ فوق به سیزده هزار تومان افزایش توافق شد که افزایش فوق از شنبه آینده در کل کشور اعمال خواهد شد.

نشست مدیران بازار سرمایه و شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ ها/ وعده حمایت شورای عالی بورس از بازار سرمایه: اوایل هفته اعلام شد که نشستی میان مدیران ارشد بازار سرمایه با مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ ها برای حمایت از بازار برگزار شده است.در این جلسه قرار شد ابهامات و مشکلات صنایع از سوی ارکان بازار سرمایه و شرکت ها به صورت جدی پیگیری شود.در عین حال مسائلی همچون بازارگردانی، افزایش دامنه نوسان محصولات در بورس کالا،چارچوب و مقررات بازار بلوک،انتشار مجدد اوراق اختیار فروش تبعی و عدمعرضه های خرد از سوی خصوصی سازی در نشست مذکور بررسی گردید. همچنین عبده تبریزی از اعضای شورای عالی بورس اعلام کرد که مجموعه اقداماتی برای حمایت از بازار سرمایه در دستور کار شورا قرار گرفته است. وی اظهار داشت با راه اندازی صندوق های پروژه ،شرکت ها می توانند با استفاده از آنها تجهیز منابع کنند و این تجهیز منابع کمک می کند تا قیمت سهامشان در بازار ثانویه تقویت شود.در عین حال صندوق ها یا اوراق بهاداری بر اساس بند “ق” تبصره بودجه سال 1393 می تواند شکل بگیرد که در شورای عالی بورس شیوه های آن را بررسی کرده و به نظر می رسد که از محل صرفه جویی در محل انرژی، می تواند اوراق بهادار یا صندوق های جدیدی طراحی شود.

راه اندازی بازار بلوک: در این هفته مسئولان بورس تهران از راه اندازی بازار بلوک خبر دادند که در این بازار، معاملات خارج از تسویه پایاپای صورت گرفته و سهامداران حقوقی و حقیقی قرار می دهد می توانند بر اساس توافق با طرف عرضه ،زمان تسویه معاملات را مشخص کنند. روز دوشنبه نیز این بازار رسما راه اندازی شد و به عنوان اولین معامله، بلوک 100 میلیون سهمی بانک ملت در این بازار  معامله گردید.

رد شایعات مربوط به صادرات فولاد: در اواسط هفته رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ضمن رد شایعات مطرح شده مبنی بر اتمام مجوز صادرات محصولات فولادی در پایان خرداد ، اعلام کرد وزیر صنعت با رفع هرگونه محدودیت صادرات محصولات فولادی تا پایان سال جاری موافقت کرده و و این موضوع رسما توسط وزارت صنعت به مراجع ذی‌ربط ابلاغ شده است.

معرفی اعضای جدید هیات مدیره شرکت بورس: در این هفته مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت بورس برگزار گردید و شرکت‌های سرمایه‌گذاری تدبیر، کارگزاری بانک تجارت، گروه ارزش آفرینان پاسارگاد، سرمایه گذاری صبا تامین، گروه مالی ملت، کارگزاری مفید و سرمایه گذاری بهمن، هفت عضو اصلی جدید و شرکت های سرمایه گذاری توسعه ملی، کانون کارگزاران و پیشگامان فن آوران سگال به عنوان اعضای علی البدل هیات مدیره این نهاد انتخاب شدند. همچنین در مجمع عمومی فوق العاده شرکت بورس نیز افزایش سرمایه صد درصدی این نهاد مورد موافقت قرار گرفت.

آخرین تصمیمات شورای پول و اعتبار پیرامون نرخ سود تسهیلات: روز سه شنبه این هفته شورای پول و اعتبار تشکیل جلسه داد که در این جلسه نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی(مبادله‌ای) و تسهیلات اعطایی از سوی شرکتهای لیزینگ به میزان حداکثر 22 درصد تعیین شد.

آغاز به کار صندوق های بازارگردانی: در این هفته مجـوز صندوق سرمایه­گذاری بازارگردانی پارسان با مدیریت شرکت سرمایه­گذاری هامون سپاهان برای بازارگردانی سهام پتروشیمی کرمانشاه صادر شد و این صندوق، فعالیت خود را شروع نمود. این صندوق قرار است بازارگردانـی سهام شرکت گروه نفت و گاز پارسیان و سایر شرکتهای زیر مجموعه گروه را نیز بر عهده بگیرد. همچنین مجوز راه اندازی صندوق اختصاصی بازارگردانی بانک اقتصاد نوین به مدیریت تأمین سرمایه نوین صادر گردید.

پیش بینی هفته آینده:

مسلما آنچه سمت و سوی بازار در هفته آینده را تعیین خواهد کرد، نتیجه این دور از مذاکرات هسته ای به حساب می آید که البته نتیجه این مذاکرات نیز تا پایان هفته مشخص می شود. با این وجود بنا به روال خبری نمابورس که هر هفته خبر “نگاهی به هفته ای که گذشت و پیش بینی هفته آینده” را صبح پنج شنبه بر روی خروجی خود قرار می دهد، پیش بینی هفته آینده را فرض مشص نبودن نتایج مذاکرات ارائه می کنیم. بازار تشنه رسیدن اخباری مثبت از این مذاکرات است چرا که در شرایط فعلی تکانه ای که منجر به آغاز سیر صعودی شاخص گردد به غیر از توافق هسته ای وجود ندارد و پیش بینی های درآمدی محتاطانه بسیاری از شرکت ها به همراه اوضاع نسبتا راکد حاکم بر اقتصاد کشور در برهه کنونی و عدم ایجاد تحول اقتصادی خاص در کوتاه مدت فرصت رشدی را برای بازار فراهم نخواهد آورد . در صورت دستیابی طرفین به توافقی در این مذاکرات حتی در سطح تعیین چهارچوب کاری و آغاز نگارش کلیات موافقتنامه، باید منتظر روند روبه رشدی در بازار در تقریبا تمام جلسات معاملاتی هفته آینده باشیم . افت ملموس ارزس سهام به خصوص در نمادهای  بنیادی بازار در هفته های اخیر، بسیاری از سهم ها را آماده رشد قیمتی کرده و در صورت رسیدن اخباری مثبت از مذاکرات ، هیجان خرید مزید بر علت خواهد شد تا رونق مضاعفی را در معاملات شاهد باشیم. در مقابل، به تعویق افتادن مجدد فرآیند رسیدن به توافق جامع هسته ای شرایطی را فراهم خواهد آورد تا آخرین موج های اصلاحی بازار را نظاره گر باشیم که در این صورت می توان امیدوار بود تاثیرگذاری  منفی فاکتور انتظارات از سوی سرمایه گذاران پیرامون موضوع هسته ای به طور کامل در بازار لحاظ شود و پس از این برهه شاهد سیری منطقی با توجه به عوامل بنیادی به غیر از بحث هسته ای باشیم و در صورت حصول نتایج مثبت در مذاکرات دز ماه های پیش رو، این عامل تنها تبدیل به عنصری حمایتی تنها در زمان وقوع شود

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*