خانه / بورس و سهام / مقررات جدید مبادله اوراق وام مسکن در فرابورس

مقررات جدید مبادله اوراق وام مسکن در فرابورس

روند افزايش قيمت وام مسكن درفرابورس در ماه‌هاي اخير به‌دنبال افزايش سقف وام بانك مسكن آغاز شد. به گفته مسئولان فرابورس درهفته‌هاي اخير پس از آنكه بازارهاي اصلي سهام دربورسو فرابورس با ركود مواجه شدند دلالان اوراق بهادار بازار اوراق تسهيلات مسكن را براي نوسان‌گيري انتخاب كرده‌اند. همين موضوع موجب شد مديران بازارسرمايه براي حمايت از حقوق مصرف كندگان واقعي وام مسكن تدابير تازه‌اي را اتخاذ كنند.

در تازه‌ترين تحول اداره ابزارهاي نوين مالي فرابورس و معاونت سپرده ممتاز مركز برنامه‌ريزي و ارزيابي عملكرد بانك مسكن، مهلت اعتبار اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن را به يك‌ماه قبل از سررسيد نهايي كاهش داد. براساس اين ضابطه جديد، اوراق تسهيلات مسكن يك‌ماه قبل از سر رسيد در فرابورس متوقف مي‌شود. دارندگان اوراق ظرف يك‌ماه آخر صرفا مي‌توانند با مراجعه به شعب بانك مسكن و در چهارچوب مقررات نسبت به اخذ تسهيلات اقدام كنند.

در اطلاعيه فرابورس تأكيد شد، مدت اعتبار اين اوراق از تاريخ صدور، حداكثر 2سال است و اين مدت با نظر بانك مسكن و در شرايط خاص حداكثر تا 2دوره 6ماهه قابل تمديد است؛ اما طبق اطلاعات دريافتي، بانك مسكن هيچ‌گونه برنامه‌اي براي تمديد مهلت اوراق موجود ندارد. فرابورس در تذكري مهم به متقاضيان خريد اوراق حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن اعلام كرده است: از آنجاكه مدت اعتبار اين اوراق محدود است، و از طرفي فرايند تشكيل پرونده در بانك مسكن و همچنين انجام مقدمات مربوط به نقل و انتقال مستغلات و انجام عمليات محضري در دفاتر ثبت اسناد، در مجموع ممكن است چندين‌ماه به‌طول انجامد، به‌طور اكيد توصيه مي‌شود متقاضيان با هماهنگي شعب بانك مسكن و صرفا در مراحل پاياني تشكيل پرونده در اين بانك، نسبت به خريد اين اوراق در بازار اقدام و حتي‌الامكان از نگهداري اوراق اجتناب كنند.

طبق توصيه فرابورس، درصورتي كه به ماه‌هاي پاياني اعتبار اوراق خود نزديك مي‌شويد، حتما نسبت به فروش اوراق يا جابه جايي آن با اوراق با مهلت طولاني‌تر (در قالب فروش اوراق و خريد اوراق با مهلت طولاني‌تر) اقدام كنيد. فرابورس ايران به دلالان اوراق و سفته‌بازان هشدار داده است: كاربري خاص اين اوراق، طبق مقررات بانك مسكن، صرفا استفاده از تسهيلات خريد و احداث املاك مسكوني است، بنابراين به فعالان بازار توصيه مي‌شود از خريد و فروش اين اوراق به‌منظور كسب درآمد ناشي از نوسان قيمت آن جدا خودداري كنند.

در ادامه تأكيد شده است: با توجه به نوسان شديد قيمت اين اوراق در محدوده 35 تا 95هزار تومان، به متقاضيان توصيه مي‌شود صرفا، زماني كه قصد استفاده از اين اوراق را دارند، نسبت به خريد آن اقدام كنند و به هيچ عنوان اوراق را براي استفاده در زمان نامعلوم در آينده نگهداري نكنند، زيرا در اين صورت در معرض ريسك ابطال و صفر شدن ارزش اوراق خود قرار خواهند گرفت. آنطور كه فرابورس ايران اعلام كرده، تعدادي از اوراق گواهي حق‌تقدم استفاده از تسهيلات مسكن به‌دليل سهل انگاري و بي‌دقتي برخي از دارندگان اين اوراق، باطل شده است و ظرف 3‌ و 6 ‌ماه آينده نيز، به‌ترتيب 200هزارو340 هزار برگه از اين اوراق درصورت بي‌توجهي دارندگان اوراق باطل خواهد شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*