خانه / بورس و سهام / نگاهی برنامه های “خاور” در سال 93

نگاهی برنامه های “خاور” در سال 93

براساس آخرین اطلاعات مندرج در سایت کدال، شرکت ایران خودرو دیزل برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه سال جاری با زیان برآوردی 318 همراه خواهد بود که نسبت به دوره مشابه سال گذشته با کاهش 9 درصدی همراه می باشد.

در همین راستا، در خصوص عملکر شرکت ایران خودرو دیزل طی سال 93 به گفتگو با یونسیان، مدیر عامل “خاور” پرداختیم که شرح آن در ادامه آمده است:

بورس نیوز؛ با توجه به چشم انداز مثبت پيش روي خودروسازان و افزايش توليد آنها وضعيت شركت ايران خودرو ديزل را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

با توجه به ديدگاه دولت تدبير و اميد در بهبود روابط بين المللي و چشم‌انداز مثبت بوجود آمده در مذاكرات هسته‌اي، اميدواري به بهبود روابط تجاري با كشورهاي جهان افزايش يافته و اقدامات مثبت در تعامل با شركت هاي خارجي آغاز گرديده است. افزايش توليد 3 ماهه ابتداي سال 93 نسبت به سال 92 نيز نشان دهنده سالي خوب براي صنعت خودرو خواهد بود كه در اين راستا شركت ايران خودرو ديزل با برقراري ارتباط مجدد با شركاي اروپايي و آسيايي يعني شركت بنز و هيوندايي و همچنين گسترش همكاري با شركاي معتبر چيني قصد دارد ضمن افزايش توليد، تنوع محصولات و كسب رضايتمندي مشتريان خود، نياز صنعت حمل و نقل كشور را در توسعه و نوسازي ناوگان حمل و ‌نقل مرتفع نمايد.

بورس نیوز؛ رفع تحريم‌ها و پيشروي مثبت مذاكرات هسته‌اي چه تاثيري بر عملكرد “خاور” از نظر تامين مواد اوليه و همچنين صادرات خواهد گذاشت؟

در زمان تحريم، شركت هاي توليدي مخصوصاً خودروسازان مجبور هستند براي تامين قطعات ضروري خود از واسطه هاي موجود در بازار جهت سفارشگذاري مواد و قطعات استفاده نمايند كه اين موضوع علاوه بر افزايش هزينه، مشكلات نقل و ‌انتقال كالاها، تاخير در تحويل و كاهش توليد را به همراه داشته است كه با رفع تحريم ها و حذف واسطه ها از مراحل خريد و تعامل مستقيم با شركت هاي خارجي، تامين قطعات مناسب از نظر قيمت، كيفيت و زمان تحويل ميسر خواهد شد.

شركت ايران خودرو ديزل همواره به صادرات محصولات به عنوان يك استراتژي كليدي توجه داشته و حتي در سال هاي تحريم نيز موفق به صادرات تعدادي از توليدات خود گرديده است بطوریکه يكي از اهداف توسعه همكاري با شركاي تجاري خود را مخصوصاً پس از رفع تحريم ها، توليد محصولاتي قرار داده است كه قابليت صادرات داشته باشند.

بورس نیوز؛ شركت ايران خودرو ديزل در سال جاري جهت بهبود سودآوري و افزايش ميزان توليد و فروش خود، برنامه توسعه‌اي در نظر دارد؟ همچنين افزايش سرمايه‌اي طي سال جاري در راستاي برنامه‌هاي شركت صورت خواهد گرفت؟

شركت ايران خودرو ديزل در سال جاري جهت بهبود سودآوري و افزايش ميزان توليد و فروش خود برنامه‌هاي زير را در سال 93 در دستور كار خود قرار خواهد داد:

  • در زمينه افزايش توليد و توسعه سبد محصولات توافقاتي با شركت هيونداي كره براي توليد و عرضه محصولات كاميونت و ميني بوس جديد صورت گرفته است. مذاكره مناسبي با شركتهاي بنز و ZF آلمان براي همكاري مجدد صورت گرفته و نتايج مثبتي به همراه داشته است.
  • اقدامات لازم براي عرضه چهار محصول جديد شامل ون، كشنده فوتون، كاميونت و ميني بوس در سال جاري انجام گرديده است.
  • از ديگر برنامه هاي توسعه، مي توان به حضور در طرح هاي نوسازي و توسعه ناوگان حمل و ‌نقل كشور نظير عقد قرارداد ميني بوس با سازمان راهداري، توافقنامه با سازمان شهرداري هاي كشور جهت تامين محصولات مورد نياز آنها اشاره نمود.
  • در شركت هاي تابعه نيز طرح هاي توسعه و افزايش توليد برنامه ريزي گرديده است تا ضمن سودآوري اين شركت ها، نيازهاي شركت ايران خودرو ديزل نيز به موقع تامين گردد.

در زمينه اصلاح ساختار مالي شركت، افزايش سرمايه از طريق تجديد ارزيابي دارايي ها به ميزان 212 درصد صورت گرفته و افزايش سرمايه مجدد به ميزان 32 درصد در دستور كار قرار دارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*