خانه / بورس و سهام / تحلیل و بررسی بازار بورس / یکشنبه 8 تیر

تحلیل و بررسی بازار بورس / یکشنبه 8 تیر

شاخص کل در معاملات امروز افت 691 واحدی را به ثبت رساند و به کانال 70 هزار واحدی سقوط کرد.نماد معاملاتی شبندر با 99 ،تاپیکو با 74 و وبملت با 54 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس هم با افت 19 واحدی امروز از کانال 700 واحدی به کانال 600 واحدی سقوط کرد.
ارزش کل معاملات بورس به 99.9 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 94.5 میلیارد تومان رسید.22 میلیارد تومان از معاملات بورس در بازار بلوک معامله شد که مربوط به معاملات خساپا بود.بیشترین ارزش معاملات به نماد خودرو با 7.1 میلیارد تومان و شیران با 7 میلیارد تومان اختصاص داشت.
عمده ارزش معاملات فرابورس هم متعلق به نمادهای اوراق مشارکت بود.

هشتمین روز از ماه اول تابستان هم تلخ و ناامید کننده به پایان رسید.خودمان هم نمی دانیم از چه بنویسیم.وقتی بازار به حال خود رها شده نمی توان گفت آینده چه می شود فقط باید دعا کرد و امیدوار بود شاید روزی دولت و مسئولین عالی رتبه بفهمند که اقتصاد ایران بورسی هم دارد و سهامداران آن حال و روز خوشی ندارند و هر روز شاهد آب شدن سرمایه های خود هستند.
متاسفانه بعد از هر ریزش ،ریزش ها شدید تر می شود و این بسیار نگران کننده می باشد .هیچ اعتمادی باقی نمانده است.در این شرایط از همه تحلیل گران و سایت های بورسی می خواهیم کمتر به اهداف پایین تر برای شاخص کل اشاره کنند و جو را منفی تر از آنچه که هست نکنند!
بیمه سهام هم هیچ اثری بر بازار نداشته است و بسیاری از حقیقی ها بدون توجه به اقدامات برای بهبود روند بازار فروشنده هستند.مسئولین بورسی تلاش هایی در جهت برگشت این اعتماد داشته اند ولی موثر واقع نشده است.دو تلاش اخیر سازمان بورس برای برگشت روند بازار انتشار اوراق تبعی یا همان بیمه سهام و پیشنهاد برای کاهش نرخ سوخت پتروشیمی ها به دولت بوده است.تلاش های مسئولان بورس نیاز به مساعدت دولت و مجلس دارد تا موثر واقع شود.مسلما وقتی سهامدار ، عملا بی توجهی مسئولان دولتی و مجلس به بورس را می بیند ترجیح می دهد از این بازار خارج شوند و به جای سهامداری و ضرر کردن نقد باشد.

در روزهای آتی مذاکرات سیاسی با 5+1 را در پیش داریم که امیدواریم نتیجه آن برای بازار مثبت باشد.بعد از آن و در هفته های آتی گزارش های سه ماهه منتشر خواهند شد که گزارش های مثبت احتمالی در کنار به نتیجه رسیدن مذاکرات می تواند تا حدودی بازار را از شرایط فعلی دور سازد.

در عرصه سیاسی معاون وزیر امور خاجه کشورمان گفته: مذاکرات ایران و 1+5، از 11تا 29 تیرماه در وین ادامه خواهد داشت . مذاکرات این دور ایران و 1+5، از چهارشنبه، 11 تیر آغاز، و تا 29 تیرماه ادامه خواهد داشت که 20 روز طول خواهد کشید .

در مورد شاخص کل هم که امروز به کانال 70 هزار واحدی سقوط کرد هیچ گونه نظری نداریم.متاسفانه با وجود اینکه قیمت بسیاری از سهام بازار افت های شدید داشته اند ولی امروز باز هم کارشناسان دست به قلم شدند و از سقوط این نماگر مهم بازار به محدوده های پایین تر صحبت کردند.صحبت کردن از سقوط بیشتر آن هم در این وضعیت جز اینکه جو را به لحاظ روانی منفی تر کند نتیجه ی دیگری نخواهد داشت.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه های مختلف هم خبری نبود جز اینکه انگار کشت و کشتاری شدید در بازار رخ داده بود و همه بازار به رنگ خون در آمده بودند.

تجهیزاتی ها یکدست صف فروش بودند.مپنا در حال رسیدن به 600 تومان می باشد .خریدها در اوراق تبعی شرکت نسبتا خوب است

انفورماتیکی ها هم به جز افرانت یکدست قرمز پوش بودند و به روند نزولی خود همچنان ادامه می دهند.این صنعت از صنایع درخشان در سال های آتی خواهند بود ولی بازار فعلا توجهی به آینده ندارد و فقط فروشنده است.

در ساختمانی ها ثتران در آخرین قیمت معامله مثبت بود و سایر نمادها در اکثر نمادها صف فروش بودند.جالب اینجاست که در این گروه پی بر ای کمتر از 3 نیز داریم و در صورت ادامه ریزش ها تعداد آنها افزایش هم خواهد یافت.واقعا جای سوال است که آیا یک سهم آنقدر بی ارزش است که پی بر ای 2 هم می تواند بگیرد!!!

همراه و اخابر منفی بودند .اوراق تبعی این دو سهم نیز نسبتا خوب خریداری شدند.

حمل و نقلی ها در همه نمادها به جز حخزر صف فروش بودند.حکشتی و مهر آیندگان حامی حخزر هستند.حسینا هم که روزگاری با رشد خود همگان را متعجب کرده بود این روزها اسیر جو روانی بازار شده است و با صف فروش روبرو شده .در روزهایی هم که صف فروش سهم جمع آوری می شود فشار شدید عرضه ها چندین بار سهم را مجددا به صف فروش می کشاند.بهتر است در این شرایط واقعا بحرانی صحبتی هم از وضعیت بنیادی شرکت ها از جمله حسینا نداشته باشیم.هر کس معتقد به وضعیت خوب بنیادی شرکت باشد مسلما دید بلند مدت روی سهم خود خواهد داشت.

نمادهای تسهیلات مسکن همگی سبز پوش بودند.گفته می شود افزایش مبلغ تسهیلات مسکن در حال بررسی و نهایی شدن می باشد

لیزینگی ها بعد از افت چند روزه همگی صف فروش بودند.این گروه دنباله رو خودرویی ها هستند

در خودروسازان حمایت ها و خریدهای خوبی در دو نماد خودرو و خساپا می شود ولی فشار شدید عرضه ها امان این دو سهم را بریده است
بهانه ای به نام قیمت خودرو باعث شد تا سهامداران این گروه بعد از یک رشد خوب حالا شاهد قیمت های چند ماه پیش برای آنها باشند.خودروسازان اعلام کرده بودند که  در برابر افزایش هزینه ها در سال جاری ، افزایش نرخ محصولات کمتر 10 الی 15 درصد به هیچ عنوان منطقی نیست.به هر حال اگر دولت مخالف افزایش نرخ خودرو ست در عوض حمایت های خوبی نیز از آنها داشته است.
در این گروه گفته شده که قیمت محصولات پژو با اندکی افزایش این هفته اعلام می شود.
امروز شاهد انتشار گزارش تولید سه ماهه خساپا و ایران خودرو هم بودیم.که پوشش ایران خودرو جالب بود.
ایران خودرو در سه ماهه اول سال جاری تعداد 120012 دستگاه خودرو تولید کرده است که این مقدار حدود 27.3 درصد کل بودجه پیش بینی شده می باشد.مقدار تولید سه ماهه امسال نسبت به سه ماهه سال قبل رشد 178 درصدی داشته است.

سایپا هم در دوره سه ماهه اول امسال 73،790 دستگاه خودرو تولید کرده است که نسبت به دوره مسابه سال قبل رشد 42 درصدی داشته است.این مقدار حدود 15.5 درصد مقدار بودجه پیش بینی شده می باشد.شایان ذکر است تقریبا کل محولات تولیدی شرکت در سه ماهه اول مربوط به تیبا و پراید بوده است.شرکت اعلام کرده برای امسال برنامه تولید 1500 دستگاه سراتو را نیز دارد که در بودجه لحاظ نشده است

سرمایه گذاری ها که ماکت کوچکی از شاخص هستند با افت شاخص در مسیر نزولی قرار گرفته اند و امروز هم همگی با افت قیمت به کار خود پایان دادند
در این وضعیت سقوط آزاد قیمت سهام شرکت های بزرگ رشد برخی از نمادهای کوچک جالب است.کاذر رشد خوبی از 5 خرداد تا الان داشته و 35 درصد بازدهی داشته است.تکنار هم بعد از یک بازدهی خوب امروز به دلیل نوسان غيرعادي قيمت معاملات تا اطلاع ثانوي متوقف شد. در این وضعیت مواظب نوسانات غیر عادی در سهام کوچک باشید

در پالایشی ها شبندر به کمتر از 1000 تومان سقوط کرد.اوراق تبعی سهم 902 هزار سهم معامله شد. در پالایشی ها خبر رسیده که این هفته قیمت نهایی فرآورده ها اعلام می شود.مذاکرات بین مسئولین شرکت های این صنعت با مسئولین وزرات نفت در حال انجام است.

گروه سنگ آهنی بازهم خبرساز شده اند. گفته شده اخذ عوارض از سنگ آهن صادراتی ظرف یک تا دو ماه آینده نهایی می شود و از زمان ابلاغ به گمرک سه ماه بعد قابلیت اجرایی پیدا می کند
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابلاغ مصوبه افزایش 20 درصدی حقوق معادن در هفته جاری خبرداده و گفته: با افرادی که حقوق معادن را پرداخت نمی کنند هم مانند کسانی که سارق هستند باید برخورد شود.
رئیس انجمن تولیدکنندگان وصادرکنندگان سنگ آهن با بیان اینکه امیدواریم دولت در وضع عوارض صادارتی بر سنگ آهن تجدید نظر کند،گفت: هم اکنون شرایط بازار بین المللی برای صادرکنندگان سنگ آهن کشور شکننده شده و اتخاذ این تصمیم اثرات نامناسب دارد.
قیمت سنگ آهن هم بعد از کاهش شدید ابتدای سال ، اکنون چند روزی است که با بهبود نسبی مواجه شده و در آخرین معاملات چین از تنی 95 دلار گذشت

در فلزی ها فنورد،فجر و فسپا مثبت بودند و بقیه نمادها افت قیمت و اکثرا صف فروش را تجربه کردند. در شرکت های فلزی بازهم باید به رشد روی و سرب در بازارهای جهانی اشاره داشته باشیم.با افزایش تقاضای روی در بازارهای جهانی و داخلی شاهد مازاد تقاضا در این فلز اساسی بوده ایم.شرکت های رویی در بورس نرخ روی را در بودجه 2000 تومان و دلار را دلار مبادلاتی لحاظ کرده اند

در پتروشیمی ها باید منتظر کاهش احتمالی نرخ سوخت باشیم.افزایش نرخ اوره و متانول هم خبر خوبی ست ولی فعلا بازار به این خبرها توجهی ندارد.پتروشیمی ها وشیمیایی ها همگی منفی بودند

در شرکت های بیمه ای گفته شده افزایش سرمایه شرکت های گروه در مراحل قانونی کسب مجوز از سازمان بورس می باشد.بیمه میهن یکی از شرکت های گروه است که در حال طی مراحل قانونی افزایش سرمایه می باشد

در بانکی ها کاهش نرخ سودسپرده های قانونی هم نتوانست بر معاملات گروه موثر واقع شود.در این گروه نرخ تورم در حال کاهش است و باید دید در آینده احتمال مجدد کاهش نرخ سود وجود دارد یا خیر!

در پایان هر چند معتقدیم که این روزهای تلخ تمام می شود و روزی قیمت های فعلی برای خرید دست نیافتنی خواهند شد ولی امیدواریم این روزهای سخت هر چه زودتر تمام شوند و بازهم شاهد پویایی و نشاط و تحرک در بازار سرمایه باشیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*