خانه / بورس و سهام / روند مطلوب تولید محصول در “تکمبا”

روند مطلوب تولید محصول در “تکمبا”

برنامه افزایش سرمایه 333 درصدی شرکت کمباین سازی ایران در حالی طی سال گذشته اجرا شده و در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده که “تکمبا” به منظور خروج از مشمولیت ماده 141 قانون تجارت اجرای برنامه افزایش سرمایه 251 درصدی را در برنامه سال جاری خود قرار داده است.

مدیر مالی شرکت کمباین سازی ایران با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: این برنامه از محل تجدید ارزیابی دارایی های شرکت انجام می شود و در مرحله دریافت مجوز از این سازمان به سر می برد. برهمین اساس پیش بینی می شود پس از انجام این مرحله، مجمع عمومی فوق العاده سهامداران طی ماه جاری برگزار شود.

زارعی در خصوص برنامه های شرکت برای پوشش زیان انباشته بیش از 59 میلیارد تومانی آن بیان کرد: با توجه به عملکرد مناسب “تکمبا” از ابتدای سال جاری تاکنون و نیز اظهارات نماینده مجلس شورای اسلامی مبنی بر نیاز کشور به تولید دو هزار دستگاه کمباین، انتظار می رود تا طی سال های آینده با افزایش مقدار تولید و فروش محصولات این مجموعه، زیان انباشته آن نیز پوشش داده شود.

وی با تکذیب خبر احتمال تعدیل منفی سود برآوردی سال جاری “تکمبا”، به عملکرد مناسب آن طی سه ماهه نخست امسال اشاره کرد و ابراز داشت: این مجموعه طی عملکرد بهار امسال به تولید و واردات کمباین برنج و سبک به میزان کل تولید سال گذشته خود یعنی بیش از 300 دستگاه دست یافته است. علاوه بر این، “تکمبا” در حالی درآمد فروش 100 میلیارد تومانی را برای امسال برآورد کرده که طی عملکرد سه ماهه اول حدود 30 میلیارد تومان آن معادل 70 درصد درآمد فروش سال گذشته، محقق گردیده است.

این مقام مسئول به تشریح میزان فروش “تکمبا” اشاره کرد و اظهار داشت: این مقدار فروش در دو بخش محصولات بازرگانی (کمباین برنج) و انعقاد قرارداد با جهاد کشاورزی محقق شده است.

به گونه ای که حدود 150 دستگاه کمباین طی سه ماهه اول امسال به فروش رسیده که این میزان نسبت به سال گذشته با رشد قابل اهمیتی همراه شده است. علاوه بر این، پیش بینی می شود تا مقدار فروش کمباین طی نیمه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود 100 درصد افزایش یابد.

مدیر مالی شرکت کمباین سازی ایران در خصوص انعقاد قرارداد با جهاد کشاورزی نیز گفت: این قرارداد شامل تحویل 625 دستگاه به جهاد کشاورزی طی سال جاری است که این تعداد در سال گذشته 500 دستگاه بوده است. برهمین اساس می توان گفت این مجموعه با توجه به عملکرد مناسب آن طی بهار امسال بیش از بودجه برآوردی پیش رفته و روند سودآوری آن رو به بهبود است.

زارعی همچنین در خصوص فروش دیگر محصول “تکمبا” یعنی بیلر ابراز داشت: تولید 1000 دستگاه بیلر برای سال جاری برآورد شده است.

وی در خصوص فروش صادراتی شرکت کمباین سازی ایران تصریح کرد: اگرچه تقاضای کافی در بازارهای داخلی وجود دارد، اما به علت وجود متقاضی در کشورهای خارجی همچون عراق و ترکمنستان سعی بر حفظ بازارهای خارجی شده است.

این مقام مسئول در خصوص نرخ تسغیر ارز درآمدهای حاصل از فروش خارجی محصولات “تکمبا” بیان کرد: قیمت فروش صادراتی کمباین براساس سیاست های داخلی شرکت حدود 20 الی 25 درصد بیش از قیمت داخلی آن یعنی 102 میلیون تومان مقرر شده و قیمت گذاری دستگاه های تولیدی چندان متأثر از نوسانات بازار ارز نیست با این حال نرخ تسعیر ارز سه هزار تومانی در بودجه سال جاری لحاظ شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*