خانه / بورس و سهام / چرا بلوک 17 درصدی پالایشگاه بندر عباس فروش نرفت؟ + تحلیل بنیادی

چرا بلوک 17 درصدی پالایشگاه بندر عباس فروش نرفت؟ + تحلیل بنیادی

بررسيهاي به عمل آمده حاکي است در صورت استفاده از نرخهاي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، بهاي کل خريد نفت خام و ميعانات گازي شرکت مبلغ 075ر5 ميليارد ريال افزايش و سود عملياتي آن مبلغ 973ر4 ميليارد ريال کاهش مي‌يابد.

در تحلیلی که منتشر می شود بطور جامع به وضعیت بنیادی شرکت پالایش نفت بندرعباس پرداخته شده و در سناریوهای مختلف اثر نرخ نفت خام بر سودآوری این شرکت بررسی شده است.

1- تاريخچه پالایش نفت بندرعباس

شرکت پالایش نفت بندر عباس به عنوان یکی از شرکت های صنعت از سال 1376 فعالیت خود را شروع کرد، شرکت در فهرست بنگاه های گروه 2 موضوع ماده 2 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی مشمول واگذاری قرار گرفت. بنابراین براساس ماده 18 بند 3 فصل پنجم قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و اجرا سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی، مشمول مقررات حاکم بر شرکتهای دولتی نبوده و در چارچوب قانون تجارت و اساسنامه خود اداره می شود، و در تاریخ 4.04.1381 سهام شرکت از طریق بورس اوراق بهادار به عموم عرضه گردید.

در حدود 18 درصد فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور را تولید می کند. سرمایه شرکت 13,800 میلیارد ریال و ارزش بازار آن در حدود 153,000 میلیارد ریال می باشد.

2- سرمايه و تركيب سهامداران

آخرين سرمايه ثبتي شركت 13,800 ميليارد ريال و تركيب سهامداران شركت به شرح جدول ذيل است:

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

4- فعالیت اصلی و کلیات شرکت

ماهیت فعالیت شرکت به صورت حق العمل کاری می باشد، یعنی نفت خام را  از شرکت ملی پالایش و پخش دریافت می کند و فرآورده ها را پس از تولید به این شرکت تحویل می دهد. پس از کسر بهای نفت خام تحویلی به پالایشگاه و سایر کسورات، مابقی آن به حساب شرکت واریز می شود.

ماده اولیه شرکت نفت خام ( ترکیبی از نفت خام سنگین صادراتی خارک ( حدود 90 درصد ) و نفت خام سبک هنگام ) و میعانات گازی می باشد.نفت خام به پالایشگاه به بوسیله کشتی منتقل می شود و هزینه آن به مراتب بیشتر از انتقال از طریق خط لوله می باشد. هزینه های حمل بر عهده شرکت نمی باشد و کلیه هزینه های حمل را بازیافت می نماید.ظرفیت شرکت 320 هزار بشکه نفت خام و در حدود 20 هزار میعانات گازی در روز می باشد. مهمترین محصولات شرکت نفت گاز ( حدود 35 درصد ) ، نفت کوره ( حدود 33 درصد ) و بنزین ( حدود 18 درصد ) می باشد.

5- طرح توسعه

طرح توسعه و کیفی سازی شرکت در ابتدا به شرح زیر بوده است :

” طرح افزایش ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس مشتمل بر 9 واحد اصلی است که واحدهای تصفیه هیدورژنی نفتا با ظرفیت روزانه 25 هزار بشکه، واحد بنزین سازی (اکتانایزر) با ظرفیت 25 هزار بشکه، واحد تصفیه هیدروژنی نفتای سبک با ظرفیت 19 هزار و 700 بشکه، واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک با ظرفیت 20 هزار بشکه، واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز با ظرفیت 50 هزار بشکه و واحد بازیافت گوگرد با ظرفیت 120 تن در روز از واحدهای مهم و تحت لیسانس این طرح هستند. با اجرا و تکمیل طرح افزایش ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس، روزانه بیش از 2 میلیون و 500 هزار لیتر بنزین معمولی (واحد ایزومریزاسیون)، 3 میلیون و 500 هزار لیتر بنزین سوپر (واحد اکتانایزر)، 7 میلیون و 800 هزار لیتر نفت گاز مرغوب، 250 تن گوگرد دانه ای و 33 هزار و 600 لیتر گاز مایع به ظرفیت تولید روزانه این پالایشگاه افزوده می شود. این طرح تا پایان اسفند ماه 1392 بر اساس اطلاعات منتشره بالغ بر 86 درصد پیشرفت داشته است.”

لیکن در حال حاضر تنها قرار است این طرح بصورت افزایش ظرفیت بنزین با اکتان بالا  تا 3.5 میلیون مترمکعب و افزایش کیفیت سایر محصولات پیاده سازی شود. نکته دیگر اینکه، برای افزایش ظرفیت بنزین بایستی سالانه در حدود 700-800 هزار مترمکعب نفتا از پالایشگاه ستاره خلیج فارس دریافت و تبدیل گردد.

زمان اجرایی شدن طرح یکی از ابهامات اصلی این شرکت در یک سال گذشته است ولی طبق آخرین برآورد ها این طرح اواسط سال 94 راه اندازی خواهد شد. در صورتی که طرح راه اندازی شود و نرخ های جدید و کیفی شده به مقدار مناسب نباشند، توجیه سودآوری می تواند با ابهام مواجه شود.  چراکه طرح در مرحله اول برای ظرفیت 400 هزار بشکه ای نوشته شده است و به همین دلیل مقادیر منتشره طرح به دلیل افزایش میزان محصولات بدون افزایش نفت خام منطقی به نظر نمی رسد و باید مجدداً برآورد شود.

6 مزایا و معایب صنعت پالایشگاه و شرکت پالایش نفت بندرعباس

1-6 مزایا

رسیدن به جایگاه اول فناوری نفت و گاز در منطقه در چشم انداز صنعت نفت در “سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404” ، پالایشگاهها را در موقعیتی قرار می دهد که انتظار می رود همچنان جز صنایع برتر کشور و بازار سرمایه کشور قرار گیرند. سایر ویژگی های بااهمیت این صنعت و بطور خاص شرکت پالایش نفت بندر عباس به شرح زیر می باشد :

1. موقعیت استراتژیک پالایشگاه ها در تامین نیاز داخلی و همچنین جلوگیری از خام فروشی؛

2. دارای ارزش جایگزینی بسیار بالا ؛ احداث يك مجتمع پالايشگاهي نیازمند سرمایه بسيار بالا است و از توان شرکت هاي كوچك خارج ميباشد. فن آوري توليد فرآورده هاي پالايشي عمدتاً در اختيار شرکت هاي بزرگ آمريكايي، ژاپني يا اروپايي ميباشد. بنابراين چنين فنآوري انحصاري به راحتي قابل ابتياع نميباشد. شرکت پالایش نفت بندر عباس نیز دارای بروزترین تجهیزات پالایشگاهی در کشور می باشد.

3. انتفاع از محل افزایش نرخ ارز و بخصوص امکان صادرات محصولات از طریق تنوع سازی و پس از تامین نیاز داخل ؛ بدیهی است موقعیت جغرافیایی بندرعباس و دسترسی به مبادی صادراتی، این شرکت را در بهترین شرایط به منظور فروش و صادرات، و همچنین تامین نفت خام از کشورهای همسایه خلیج فارس قرار داده است.

4. گردش بالای نقدینگی در حسابهای شرکت و رسوب نقدینگی با توجه به حذف یارانه ها و کوتاه مدت تر شدن دوره وصول مطالبات؛

2-6 ريسك ها

این صنعت با مشکلات و ریسک هایی نیز مواجه می باشد که مهمترین آنها به شرح زیر است :

1. مهمترین ریسک :  استخراج و مدیریت منابع گاز و نفت در حاکمیت بخش دولتی است. این موضوع موجب می‌شود صنعت پالایشگاهی به شکل جدی به سیاست‌گذاری‌های دولت وابسته باشند. بنابراین، این صنعت خوراک اولیه خود را از چاه‌های نفتی می‌گیرد که مالک و تصمیم‌گیر اصلی آن دولت است. از طرف دیگر، این صنعت عمده محصولات خود را نیز به دولت می‌فروشد و نیازمند پرداخت‌های بخش دولتی در قبال آن است. در نتیجه، خرید مواد اولیه و فروش عمده محصولات این صنعت در انحصار دولت است.

2. حذف تخفیف 5% خوراک نفت خام؛ طبق قانون برنامه پنجم توسعه از ابتداي سال 1395 مهلت اعطای تخفيف خوراك شركت¬هاي پالايشگاهي(5% فوب) تمام خواهد شد. لذا در صورت عدم تمدید اعطای تخفیف خوراک 5%، سودآوري صنعت در سال های آتی با تهدید جدی روبرو است.

3. اجرای شاخص کیفیت؛ طبق دستورالعمل اجرای شاخص کیفیت، قیمت گذاری محصولات با اکتان کمتر از 97 ، حداقل 3 درصد پایین تر قیمت فوب خلیج فارس صورت خواهد گرفت. که اجرای این شاخص می تواند اکثر شرکتهای این صنعت را زیانده نماید. از این بابت با اجرای این شاخص، حاشیه سودآوری پالایشگاه بندر عباس از 12 درصد فعلی تا سطح تخفیف خوراک، یعنی 5% کاهش خواهد یافت، که مجددا با اجرای طرح توسعه انتظار می رود حاشیه سود شرکت افزایش یابد.

4. به علت حاشیه سود پایین این صنعت، با افزایش یا کاهش نرخ ارز، تغییر قیمت جهانی نفت، تغییرات قیمت خوراک یا نرخ فروش اعمال شده از طرف شرکت پالایش و پخش ، اثر قابل ملاحظه‌ای بر سودآوری صنعت گذاشته می‌شود. حال آنکه این تاثیرات می‌توانند آثار مثبت یا منفی داشته باشند. نکته حائز اهمیت این است که در سال 1392، بخاطر مسائل خاص کشور، نرخ نفت خام سنگین از نفت سبک بیشتر بوده است، که از این بابت در سالهای آتی شبندر می تواند با افزایش سوداوری مواجه شود.

5. ابهامات موجود درخصوص نحوه‌ تسعیر ارز، بحث عوارض صادراتی بر شرکت‌های پالایشی، ابهام در‌خصوص اثرات مکاتبات اخیر شرکت پالایش ‌و ‌پخش بر عملکرد شرکت‌ها از جمله پرداخت مبلغ مابه‌التفاوت درآمد حاصل از فروش فرآورده‌های ویژه ناشی از ارز مبادله‌ای با ارز مرجع به شرکت پالایش و پخش، باعث گمراهی سرمایه‌گذاران شده است.

6. اختلاف حساب در دفاتر پالایش و پخش و شرکت، متاسفانه در سال های گذشته بارها شاهد اختلاف مابین شرکت و شرکت ملی پخش و پالایش بر روی نرخ ها و محاسبات مختلف بوده ایم. این اختلاف ها بر عدم شفافیت شرکت افزوده است و به نظر نمی رسد به زودی شاهد رفع این مشکل باشیم.

7. جايگاه شركت در صنعت از لحاظ تولید محصولات

شبندر در تولید همه محصولات در رتبه اول بیشترین ظرفیت تولیدی قرار دارد.

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

8. نگاهي به وضعيت مالي پالایش نفت بندرعباس

الف- صورت سود و زیان(مبلغ به میلیون ریال)

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

ب- ترازنامه

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

9- ابهامات بودجه 1393

شرکت 3,017 میلیارد ریال سود خالص(2,187 ریال به ازای هر سهم )  برای سال 1393 پیش بینی نموده است ( دلار 26500 ریال ). مهمترین ابهامات پیش بینی 1393، به شرح زیر است :

1- نرخ فروش محصولات بدون در نظر گرفته شدن اجرای شاخص کیفیت در بودجه پیش بینی شده است.

طبق دستورالعمل اجرای شاخص کیفیت، قیمت گذاری محصولات با اکتان کمتر از 97 ، تا 3 درصد پایین تر قیمت فوب خلیج فارس صورت خواهد گرفت. که اجرای این شاخص، حاشیه سودآوری پالایشگاه بندر عباس از 10-12 درصد فعلی تا سطح تخفیف خوراک، یعنی 5% کاهش خواهد داد. در مقابل طرح توسعه کیفی سازی شرکت نیز بطور عملی انتظار می رود تا اواسط سال 1394، به بهره برداری برسد که با توجه به افزایش کیفیت محصولات پالایشگاه تا سطح استاندارد، انتظار می رود مجددا حاشیه سوداوری شرکت به سطوح فعلی ارتقا یابد.شرکت نرخ های مجله پلاتس(pllats) را مبنای پیش بینی خود در سال 1393 در نظر گرفته است.

2- نکته حائز اهمیت این است که در سال 1392، بخاطر مسائل خاص کشور، نرخ نفت خام سنگین از نفت سبک بیشتر بوده است، و شبندر از این بابت اعتراض نموده است. جزییات در ذیل ارائه شده است :

“شرکت در اولین پیش بینی سال جاری قبل از ابلاغ شرکت ملی پخش و پالایش مبنی بر کاهش قیمت نفت خام سنگین، نرخ نفت خام خود را بر اساس نرخ های مجله پلاتس کاهش داده است (  98 دلار به ازاء هر بشکه براي نفت خام و 94 دلار براي ميعانات گازي در نظر گرفته شده است ). در صورتی که نرخ های بالاتری از سوی شرکت ملی نفت ابلاغ شود، سودآوری شرکت دچار تغییراتی خواهد شد (بررسيهاي به عمل آمده حاکي است در صورت استفاده از نرخهاي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، بهاي کل خريد نفت خام و ميعانات گازي شرکت مبلغ 075ر5 ميليارد ريال افزايش و سود عملياتي آن مبلغ 973ر4 ميليارد ريال کاهش مي‌يابد.)”

10. برآورد کارشناسی سود شرکت طی سالهای 93 الی 98

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

11 شرایط عرضه مبلغ بلوک:

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

شرایط بلوک شرکت پالایش نفت بندرعباس (خصوصی سازی)

12.  برآورد خالص جریانات نقدی طرح :

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

مفروضات:

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

طبق برآوردها و محاسبات کارشناسی انجام شده، ارزش فعلی خالص جریانات نقدی آتی طرح خرید بلوک، با مفروضات در نظر گرفته شده در جدول بالا منفی می باشد. اهم نکات قابل تامل در خصوص این برآورد به شرح زیر است :

1. نرخ رشد سالانه ارز، 10% در نظر گرفته شده است که با توجه به چشم انداز سیاسی و اقتصادی پیش رو به نظر منطقی و حتی خوش بینانه است.

2. نرخ نفت خام سبک اوپک، 105 دلار در محاسبات لحاظ شده است که این نرخ ، بالاترین نرخ طی چند سال اخیر بوده است. و اکثر برآوردهای کارشناسی حاکی از نرخ 102 دلار و پایین تر برای سالهای آتی می باشد.

3. نرخ بازده مورد انتظار سهامدار، معادل 25% تعیین شده است.

در مجموع با توجه به 3 عامل بالا، رقم NPV  معادل -729,379  میلیون ریال(به ازای هر سهم-311ریال) براورد گردید. به منظور تصمیم گیری دقیق تر، تحلیل حساسیت NPV بر اساس متغیرهای مختلف نیز در ادامه انجام شده است.

14 تحلیل حساسیت :

الف) تحلیل حساسیت سود هر سهم نسبت به تغییرات نرخ ارز

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

ج) تحلیل حساسیت NPV نسبت به نرخ رشد سودآوری شرکت

مجمع پالایش نفت بندر عباس سود سهام پالایش نفت بندر عباس تحلیل پالایش نفت بندر عباس

مرجع : اکو بورس  / کارشناسان : یاسر بذرگر – ستاره محقق منتظری

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*