خانه / بورس و سهام / بهترین و بدترین شرکتهای سیمانی در بورس

بهترین و بدترین شرکتهای سیمانی در بورس

به دنبال توافقی که بین تولیدکنندگان سیمان و وزارت صنعت انجام گرفت، قیمت سیمان از 31 خردادماه سال‌ جاری افزایش یافت. بر این اساس به قیمت هر تن سیمان فله‌ای 160 هزار ریال و سیمان پوزولانی ویژه 130 هزار ریال افزوده شد.

 این در حالی است که شرکت‌های سیمانی بورسی که از ابتدای امسال درصدد افزایش قیمت بودند، پیش‌بینی‌های خود را با تعدیل مثبت نسبت به سال مالی 92 به بازار ارائه‌ كردند. «دنیای اقتصاد» با همکاری شرکت پردازش اطلاعات مالی اندیشه پارس در تحلیلی آخرین وضعیت این صنعت را از لحاظ فروش، سود خالص و حاشیه سود برآورد کرده است.

مقایسه بودجه 92 و 93 از نمای نزدیک

بنابراین گزارش از میان 22 شرکت سیمانی مورد بررسی، 11 شرکت با رشد سود خالص در سال 93 همراه هستند. این 11 شرکت شامل سپاهان، هگمتان، ارومیه، ایلام، صوفیان، شاهرود، فارس نو، شمال، خزر، کرمان و دشتستان است. همچنین سودآوری 6 شرکت از جمله شرق، هرمزگان، آرتا اردبیل، کردستان، داراب و اصفهان بدون تغییر در سود خالص نسبت به سال گذشته اعلام شده است.

این در حالی است که 5 شرکت دیگر شامل مازندران، بجنورد، غرب، بهبهان و دورود با روند کاهشی در این پیش‌بینی مواجه هستند. در این میان سیمان صوفیان در صدر شرکت‌های سیمانی به لحاظ مقایسه رشد سود خالص 92 نسبت به 93 قرار دارد، به‌طوری که سیمان صوفیان با اعلام پیش‌بینی بودجه 93 خود رشد 57 درصدی سود خالص را گزارش کرده است.

این شرکت فروش امسال را بیش از دو هزار و 317 میلیارد ریال پیش‌بینی کرده که در مقایسه با پیش‌بینی سال مالی 92 از افزایش 37 درصدی برخوردار است. «سصوفی» سود عملیاتی و سود خالص را هر کدام به ترتیب با افزایش 33 درصدی و 46 درصدی نسبت به سال مالی 92 معادل 833 میلیارد ریال و 527 میلیارد ریال اعلام کرده است. همچنین سود هر سهم این شرکت با سرمایه 550 میلیارد ریال مبلغ 958 ریال اعلام شده است.
سیمان صوفیان سود هر سهم سال مالی 92 را مبلغ 591 ریال پیش‌بینی کرده بود که در اطلاعات و صورت‌های مالی حسابرسی شده مبلغ 610 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرد. از طرفی سیمان مازندران در میان شرکت‌های یاد شده کمترین میزان رشد سود خالص را شاهد است.
این در حالی است که «سمازن» برای سال مالی 93 مبلغ فروش خود را دو هزار و 704 میلیارد ریال اعلام کرده که در مقایسه با سال مالی 92 دو درصد رشد نشان می‌دهد. با وجود این سیمان مازندران در مقایسه با سایر شرکت‌های سیمانی کمترین پیش‌بینی را در رشد فروش خود تجربه می‌کند.

«سمازن» سود ناخالص خود را برای سال‌جاری پس از کسر بهای تمام شده کالای فروش رفته بیش از یک هزار و 152 میلیارد ریال در نظر گرفته که نسبت به دوره مشابه سال گذشته با کاهش 10 درصدی مواجه است.

سود عملیاتی این شرکت نیز مبلغ 967 میلیارد ریال پیش‌بینی شده که با کاهش 13 درصدی نسبت به سال مالی 92 روبه‌رو است.
همچنین سیمان مازندران سود هر سهم سال جاری را مبلغ سه هزار و 140 ریال پیش‌بینی کرده که در مقایسه با سال قبل معادل 13 درصد کاهش نشان می‌دهد.
مطابق این پیش‌بینی‌ها رشد سودخالص صنعت، 11/0 درصد در نظر گرفته شده است. این در حالی است که حاشیه سود خالص صنعت سیمان در مجموع با کاهش 6/0 درصدی نسبت به سال گذشته همراه است. گزارش مزبور حاکی از آن است که حاشیه سود خالص تمام شرکت‌های سیمانی با کاهش قابل توجهی نسبت به سال مالی 92 روبه‌رو است.
مطابق بررسی‌های انجام شده سیمان خزر از حیث رشد حاشیه سود خالص با افزایش 17 درصدی در بودجه امسال خود روبه‌رو است. این شرکت پیش‌بینی فروش سال جاری را با 26 درصد افزایش بیش از یک هزار و 182 میلیارد ریال اعلام کرده که علت این تغییر را ناشی از افزایش مقدار و میانگین نرخ فروش عنوان کرده است.
«سخزر» سود عملیاتی سال جاری را با 32 درصد افزایش معادل 354 میلیارد ریال پیش‌بینی کرده است. سود هر سهم این شرکت با افزایش 40 درصدی نسبت به سال گذشته و با سرمایه 230 میلیارد ریال مبلغ یک هزار و 129 ریال پیش‌بینی شده است.
«سخزر» سود هر سهم سال 92 را مبلغ 805 ریال پیش‌بینی کرده بود که در اطلاعات و صورت‌های مالی حسابرسی شده مبلغ 765 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرد. نکته قابل توجه در این گزارش این است که تمام شرکت‌های سیمانی به جز سیمان مازندران طی سال جاری از رشد فروش برخوردار هستند.
از سوی دیگر سیمان کردستان بیشترین رشد فروش را در میان پیش‌بینی‌های فروش امسال شرکت‌های سیمانی در نظر گرفته که این امر سبب شده «سکرد» در صدر شرکت‌های سیمانی به لحاظ فروش قرار گیرد. امتیاز سیمان کردستان از جنبه فروش رشد 35 درصدی است که این شرکت را در میان سایر متمایز کرده است. «سکرد» پیش‌بینی فروش سال مالی منتهی به 31 شهریورماه 93 را با افزایش 31 درصدی نسبت به سال مالی 92 معادل یک هزار و 334 میلیارد ریال اعلام کرده است.
شرکت نرخ فروش داخلی را براساس نرخ مصوب اعلامی از سوی انجمن صنفی که از ابتدای خردادماه مصوب شد با 20 درصد افزایش اعلام کرده و نرخ فروش صادراتی را نیز به صورت دلاری با نرخ برابری دلار آزاد سه هزار ریال محاسبه کرده است.
«سکرد» اعلام کرده که با توجه به اجرای پروژه در مرحله تکمیل و راه‌اندازی در تیرماه 93، تولید سیمان پس از دوره آزمایشی به میزان 130 هزار تن افزایش خواهد یافت.
همچنین شرکت پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 93 را با سرمایه 162 میلیارد ریال در تاریخ چهارم شهریورماه 92 مبلغ دو هزار و 450 ریال و در تاریخ 20 شهریورماه 92 (حسابرسی شده) مبلغ دو هزار و 456 ریال و با سرمایه 324 میلیارد ریال در تاریخ‌های 30 دی‌ماه 92 و 31 فروردین‌ماه 93 مبلغ یک هزار و 229 ریال اعلام کرده است. با مقایسه این شرکت و دیگر شرکت‌های سیمانی ملاحظه می‌شود که سیمان کردستان با کاهش 27 درصدی حاشیه سود خالص مواجه است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*