خانه / بورس و سهام / تنها برای یک سهم

تنها برای یک سهم

تالار شیشه ای امروز تنها تحت تأثیر عرضه اولیه یک میلیارد و چهارصد میلیون سهم هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین بود و این امر موجب شد از حدود 700 میلیارد تومان ارزش کل بازار حدود 500 میلیارد تومان آن به معاملات “تاپیکو” اختصاص داشته باشد.

در آستانه اجرای این برنامه، تنها برای خرید این تک سهم عرضه های سنگینی در اکثر صنایع و گروه ها اتفاق افتاد، با این وجود سهامی که از پتانسیل رشد برخوردارند، در درصدهای منفی قیمت ها خریداران پرقدرتی داشتند، بطوریکه حجم معاملات در برخی از این نمادها قابل ملاحظه بود.

پس از اعلام پیغام ناظر بازار و طی جریان عرضه اولیه، هر سهم “تاپیکو” 350 تومان کشف قیمت شد تا با سود 833 ریالی برآوردی آن برای سال مالی 93 نسبت P/E حدود 4 واحدی به آن اختصاص یابد.

به هر نحو، حجم سنگین فروش سهام امروز به ویژه در گروه های خودرویی، دارویی و پتروشیمی قابل مشاده بود. بطوریکه در میان خودروسازان “خودرو”، “خزامیا” و نیز “خساپا” به ترتیب بیش از 48 میلیون، 23 میلیون و 13 میلیون سهم معامله شدند. هرچند در پایان معاملات نیز صف های خریداران این سهم ها پابرجا بود.

قیمت سهام بسیاری از دارویی ها نیز امروز متعادل شدند و اهالی تالار معتقدند مابقی سهم های این گروه نیز طی روزهای آینده به تعادل قیمتی لازم دست یابد.

اقدام برای خرید “تاپیکو” با P/E حدود چهار واحدی در حالی موجب فروش سهام پتروشیمی ها نیز شد که در همین گروه برخی سهم های عرضه شده از ارزندگی و پتانسیل رشد قیمتی و سودآوری مناسبی برخوردارند، در حالیکه نسبت P/E آنها از نسبت مذکور برای سهام “تاپیکو” نیز پایین تر است.

اما در حالی این عرضه انجام شد که در همان فاصله حدود 10 سهم مورد بازگشایی قرار گرفتند و این موجب شد برخی کارگزاران به دلیل تمرکز بر برنامه کشف قیمت سهام “تاپیکو” نتوانند در حد مطلوب پاسخگوی نیاز مشتریان خود باشند.

بدین ترتیب معامله گران تالار شیشه ای امروز شاهد برگشت چند نماد سیمانی با اعلام تعدیل مثبت سودآوری بودند و این امر موجب شد سیمان خزر با بازدهی بیش از 109 درصدی، سیمان صوفیان با بازدهی حدود 43 درصدی و سیمان ارومیه نیز با تعدیل نزدیک به 12 درصدی به تابلوی بورس بازگردند.

نماد هلدینگ سیمانی ها یعنی “سفارس” نیز در حالی همزمان با عرضه اولیه “تاپیکو” مورد بازگشایی قرار گرفت که سهم مذکور با اعلام تعدیل مثبت 48 درصدی رشد نزدیک به 10 درصدی قیمت سهام خود را به نظاره نشست و معامله گران بیش از 20 میلیون سهام “سفارس” را مورد داد و ستد قرار دادند.

مابقی سهام فعال سیمانی نیز هرچند در ابتدای صبح تلاش زیادی را برای مثبت شدن قیمت ها از خود نشان دادند، اما تحت تأثیر برنامه عرضه اولیه از مواضع خود عقب نشینی کردند.

نمادهای قندی نیز که چند روز اخیر معاملات مطلوبی را پیگیر بودند، امروز با اعلام اینکه دولت همچنان می تواند کالاهای اساسی را با ارز مرجع وارد کشور کند تا صف فروش سهام نیز پیش رفتند.

اما نمادهای گروه مواد غذایی همچنان روند مثبت قیمت ها را مشاهده کردند و صف های خریداران در پایان ساعات کاری معاملات امروز تالار شیشه ای بدون پاسخ باقی ماند.

“وبشهر” نیز با معامله 15.5 میلیونی سهام خود و پیگیری تقاضای خرید 10.5 میلیون سهمی در دامنه نوسان مثبت حداکثری، لیدر این گروه بود.

در مجموع طی معاملات امروز بازار بیشتر تحت تأثیر عرضه اولیه سهام “تاپیکو” قرار داشت و نوسان اندک شاخص کل در نهایت به 81 واحد افت ختم شد. در این خصوص اعتقاد اهالی تالار بر این است که اگر سهام هلدینگ نفت و گاز تأمین امروز عرضه اولیه نمی شد، به طور قطع بازار سهام روندی مثبت را در پیش می گرفت. امکان تحقق این امر را در حضور خریداران بسیاری از سهام در دامنه نوسان منفی قیمت ها می توان براحتی مشاهده کرد.

در پایان این گزارش می افزاید، بازار قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا هم اکنون نوسان قیمتی اندکی را در سررسیدهای فعال خود نظاره گر است و پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل مهر ماه 92 به یک میلیون و 173 هزار تومان افت کرده است.

در بازار آزاد نیز هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت یک میلیون و 100 هزار تومان خرید و فروش می شود و هر دلار آمریکا به بهای 3310 تومان معاملات خود را پیگیری می کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*