خانه / بورس و سهام / کمبود نقدینگی چالش اساسی “دکوثر”

کمبود نقدینگی چالش اساسی “دکوثر”

شرکت های تولیدکننده دارو در حالی به دنبال دریافت افزایش نرخ فروش محصولات خود هستند که تاکنون وزرات بهداشت هیچ قول قطعی در این باره به مجموعه های دارویی نداده و این امر را به ماه های آتی موکول کرده است.

مدیر مالی شرکت داروسازی کوثر با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: اگرچه دریافت مجوز قیمت فروش محصولات دارویی برای این صنعت بسیار حائز اهمیت است، اما مهمتر از آن درصد رشد نرخ فروش می باشد، تا برآیند درآمدهای حاصل از فروش و هزینه های مصرفی موجب بهبود وضعیت سودآوری شرکت های این گروه گردد. چراکه قیمت خرید مواد اولیه مورد نیاز طی سال جاری با رشد فزآینده ای همراه بوده است.

امید حجازی به وضعیت نقدینگی این مجموعه اشاره کرد و ابراز داشت: وضعیت نقدینگی “دکوثر” در حالی چندان مناسب نیست که اکثر مواد مورد نیاز مصرفی به صورت نقد و در برخی موارد با قیمت های بالا خریداری می شود. برهمین اساس، “دکوثر” مجبور به دریافت تسهیلات بانکی و پرداخت هزینه های زیاد ناشی از هزینه بهره جهت تأمین سرمایه مورد نیاز خود می شود. این امر به نوبه خود آثار منفی بر وضعیت سودآوری شرکت های مذکور در پی دارد.

وی در خصوص تأمین مواد مصرفی مورد نیاز نیز گفت: فرآیند تهیه مواد مصرفی چه از داخل یا خارج از کشور نیز با مشکلاتی همراه است و وزارت بهداشت در خصوص اعطای مجوز واردات مواد اولیه سخت گیری ها فراوانی را اعمال می کند.

این در حالی است که شرکت داروسازی دانا تنها تولیدکننده مواد مصرفی مورد نیاز تولید محصولات “دکوثر”، است که این مجموعه نیز از یک سو تأمین کننده مواد مصرفی بسیاری از شرکت های دارویی است و از سوی دیگر تولیدکننده نهایی فرآورده های دارویی می باشد. از این رو، این شرکت نمی تواند پاسخگوی نیاز “دکوثر” برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز باشد.

این مقام مسئول در خصوص برنامه های این مجموعه تولیدکننده محصولات دارویی برای افزایش سرمایه بیان کرد: اجرای برنامه افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران و مطالبات حال شده می تواند موجب بهبود وضعیت نقدینگی شرکت شود که اگرچه این مجموعه برنامه هایی برای انجام این برنامه در نظر دارد، اما در فرآیند دریافت مجوز از سازمان بورس با مشکلاتی مواجه شده است. علاوه بر این، علیرغم سود انباشته نسبتاً بالای این مجموعه به نظر می رسد اجرای برنامه افزایش سرمایه از این محل نمی تواند تاثیر مثبتی در وضعیت نقدینگی “دکوثر” در پی داشته باشد.

مدیر مالی شرکت داروسازی کوثر پیرامون چشم انداز صنعت دارو تصریح کرد: بهبود وضعیت نقدینگی شرکت های فعال در این گروه با سهولت فرآیند واردات، تأمین مواد اولیه مورد نیاز و نیز تخصیص ارز مصرفی حاصل می شود، چراکه این امر در حال حاضر طی بازه زمانی طولانی انجام می پذیرد و موجب کاهش توان مالی این مجموعه ها می شود. از این رو، انتظار می رود گشایش روابط بین المللی موجب دستیابی به این امر شود.

حجازی در خاتمه عملکرد 12 ماهه سال مالی گذشته “دکوثر” را مناسب ارزیابی کرد و گفت: این مجموعه توانست سال گذشته را با تحقق اهداف و برنامه های خود سپری کند و به بسیاری از برآوردهای خود دست یابد. این در حالی است که امیدواریم با بهبود وضعیت سیاسی شاهد بهبود هرچه بیشتر وضعیت شرکت باشیم.

در پایان این گزارش می افزاید، مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت داروسازی کوثر طی 24 تیر ماه جاری برگزار می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*