خانه / بورس و سهام / پایان روند نزولی قیمت جهانی محصولات پتروشیمی

پایان روند نزولی قیمت جهانی محصولات پتروشیمی

به گزارش  پایگاه خبری بیزنس استاندارد، شاخص جهانی محصولات پتروشیمی Platts (موسوم به PGPI) که از ماه فوریه سال جاری میلادی روندی نزولی را طی کرده بود، سرانجام در ماه ژوئن با افزایش قابل توجهی مواجه شد. بررسی های موسسه Platts حاکی از این است که قیمت سبد محصولات پتروشیمی متشکل از هفت محصول پرمصرف این صنعت، در ماه ژوئن به 1312 دلار در هر تن رسیده است که در قیاس با ماه قبل از آن حدود 3 درصد و در قیاس با ماه مشابه سال گذشته حدود 19 درصد افزایش نشان می دهد. با این وجود متوسط قیمت این سبد هنوز هم فاصله محسوسی با پیک 1453 دلاری آن در ماه فوریه دارد.

بر اساس آمارهای تفصیلی موسسه Platts، محصول پلی اتیلن که متوسط قیمتش در ماه ژوئن، با رشدی معادل 6 درصد نسبت بهماه می، به 1540 دلار در هر تن رسید، بیشترین افزایش قیمت در بین محصولات پرمصرف پتروشیمی را به نام خود ثبت نموده است.دو محصول اولفینی پروپیلن و پلی پروپیلن نیز با افزایش قیمتی 5 درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. متوسط قیمت این دو محصول در ماه گذشته میلادی به ترتیب 1287 و 1519 دلار در هر تن بوده است. متوسط قیمت ماده پرمصرف اتیلن که به دلیل وقوع انفجار در مجتمع پتروشیمی ویلیامز در ایالت لوئیزیانای آمریکا با کاهش نسبی عرضه مواجه شده بود نیز در ماه ژوئن، با رشدی 4 درصدی نسبت به ماه می، به 1213 دلار در هر تن رسید.

در این میان سه ماده آروماتیک موجود در سبد محصولات پرمصرف پتروشیمی وضعیت خوبی را در ماه ژوئن تجربه نکردند به طوری که قیمت بنزن با کاهش عجیب 6 درصدی نسبت به ماه می مواجه شد و به 1094 دلار در هر تن رسید. هر تن تولوئن نیز در ماه ژوئن، با 3 درصد کاهش قیمت نسبت به ماه میلادی قبل، در ازای 1286 دلار خرید و فروش شد. تنها ماده آروماتیکی که در پایان ماه ژوئن توانست یک رشد نسبی را برای خود به ثبت برساند، پارازایلین بود که قیمتش از 1375 دلار به 1389 دلار در هر تن رسید.

موسسه Platts آمارهای مربوط به قیمت خرید و فروش محصولات مهم پتروشیمی در بازارهای آسیا، اروپا و آمریکا را به طور روزانه جمع آوری نموده و در پایان هر ماه میلادی قیمت محصولات را به صورت میانگین موزون محاسبه نموده و در قالب شاخص محصولات پتروشیمی Platts منتشر می کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*