خانه / بورس و سهام / بحران تأمین مواد پتروشیمی در صنایع غذایی

بحران تأمین مواد پتروشیمی در صنایع غذایی

عضو هیات مدیره کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران گفت: شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران PET مورد نیاز کارخانجات صنایع غذایی را تحویل نمی‌دهد و همین امر کارخانه‌های صنایع غذایی را با بحران مواجه کرده است.

 پیمان فروهر اظهار داشت: روز گذشته حدود 14هزارتن تقاضا در بورس وجود داشته که شرکت بازرگانی پتروشیمی تنها حدود 500 تن محصول مورد نظر را در بورس عرضه کرده است.

وی افزود: هفته گذشته نیز از حدود 20 هزارتن تقاضای موجود تنها  سه هزار تن محصول تحویل متقاضیان شده است و این در حالی است که قیمت PET طی کمتر از 10 روز گذشته از حدود کیلویی 4400 تومان به بیش از 5500 تومان رسیده است.

فروهر خاطرنشان کرد: آنچه مشکلات موجود را دو چندان کرده است، عدم اجرای به موقع  تعهدات از سوی مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان PET در خاورمیانه در بارگیری محموله‌های خریداری شده و تحویل آنها به مشتریان در زمان مناسب است، طوری که از ابتدای سال جاری تاکنون تحویل مواد به مشتریان با تاخیر فراوان و چند هفته ای صورت می‌گیرد و محموله های در نوبت به فراتر از 200 رسیده است.

وی افزود: این امر موجب شده تا خریداران به دلیل عدم دریافت به موقع مواد خود با هدف جلوگیری از توقف فعالیت واحدهای تولیدی به  بازار آزاد مراجعه و مواد مورد نیاز خود را با قیمت های سرسام آور از طریق دلالان و واسطه ها با قیمت های گزاف تأمین کنند.

فروهر گفت: نبود تناسب میان عرضه و تقاضای مواد در بورس و هجوم خریداران به بازار موجب افزایش شدید قیمت مواد مذکور در سطح بازار شده و این امر در نهایت موجب افزایش ناگهانی قیمت تمام شده محصولات می شود و تولیدکنندگان یا ناچار به توقف تولید و یا ناگزیر به افزایش قیمت محصولات خواهند شد.

عضو هیات مدیره کانون انجمن های صنایع غذایی گفت: ادامه وضعیت فعلی با توجه به گستردگی صنایع مصرف کننده PET در کشور، صنایعی نظیر روغن نباتی، لبنیات، آب معدنی، نوشابه، کنسرو(مرباجات و سس)، آبمیوه، صنایع شوینده، صنایع پلاستیک و محصولات پلیمری و صنایع بهداشتی و آرایشی را در روزهای پیش رو با بحران تأمین ماده اولیه مورد نیاز مواجه کرده و تعداد بسیاری از آنان مجبور به توقف خط تولید خواهند شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*