خانه / بورس و سهام / بررسی بازدهی صنعت ساختمان در بهار 93 / افزایش بیش از 100 درصدی حجم و ارزش معاملات

بررسی بازدهی صنعت ساختمان در بهار 93 / افزایش بیش از 100 درصدی حجم و ارزش معاملات

وضعیت بازار مسکن در حالی طی سال گذشته در سکون و رکود حاکم بر روند معاملات آن سپری شد که در این شرایط سهام شرکت های بورسی فعال در این گروه برخلاف سایر مجموعه های بورسی رشد قیمتی با اهمیتی را تجربه نکردند و این روند با حاکمیت جو منفی ماه های اخیر در بورس شدت یافت.

 صنعت انبوه سازی در دوطبقه انبوه سازان و نیز املاک و مستغلات در حالی طی سه ماهه نخست امسال بازدهی منفی بیش از 12 درصدی را کسب کرده که این میزان طی دوره مشابه سال گذشته برخلاف رونق حاکم بر بورس تنها مثبت 15.74 درصدی بوده است.

تحلیل بورس اخبار بورس

شرکت های کیسون و نیز عمران و سازندگی استان قزوین مجموعه هایی هستند که توانستند طی سه ماهه اول امسال بازدهی مثبت را به دست آوردند.

شرکت کیسون در 21 آبان ماه سال 92 پا به بازار پایه فرابورس گذاشت و طی بهار سال جاری بازدهی مثبت بیش از 86 درصدی را کسب کرد، همچنین بازدهی مثبت 34.04 درصدی در سابقه معاملاتی “ثقزوی” به ثبت رسیده است.

اما صرف نظر از دو مجموعه مذکور که به تازگی در گروه ساختمان وارد شدند و در دوره مشابه سال گذشته در بورس معامله نمی شدند، 17 شرکت باقیمانده همگی بازدهی منفی را محقق ساختند.

به گونه ای که شرکت های عمران و توسعه فارس، آبادگران و توسعه ساختمان از جمله مجموعه هایی هستند که دو صدر جدول کم بازده ترین های گروه ساختمان جای گرفتند که البته به جز “ثاخت“، در مجموعه دیگر در بهار سال گذشته بازدهی مثبت را برای سهامداران خود به ارمغان آوردند.

تحلیل بورس اخبار بورس

رتبه نخست نقدشونده ترین سهام گروه نیز به شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران با رتبه 24 اختصاص یافت و در مقابل شرکت سرمایه گذاری توس گستر با رتبه نقدشوندگی 380 در جایگاه آخر قرار گرفت.

در پایان این گزارش می افزاید، در حالی حجم معاملاتی بیش از یک میلیارد و 578 میلیون سهمی طی سه ماهه اول امسال در گروه ساختمان رقم خورده که این متغیر در کنار حجم و ارزش معاملات نسبت به دوره مشابه سال گذشته با افزایش قابل توجهی همراه بوده است.

تحلیل بورس اخبار بورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*