خانه / بورس و سهام / آخرین برگ از پرونده مجامع سالانه شرکتهای بورسی در 93

آخرین برگ از پرونده مجامع سالانه شرکتهای بورسی در 93

با برگزاری تعداد زیادی از مجامع سالانه در دقیقه 90، سرانجام پرونده بررسی عملکرد مالی سالانه بخش عمده‌ای از شرکت‌های بورسی به‌طور رسمی بسته شد.

در همین راستا، در مجمع نفت بهران 500 تومان سود نقدی بین سهامداران توزیع شد. در این جلسه، همچنین به ارائه‌ درخواست افزایش نرخ 20 درصدی فروش به سازمان حمایت اشاره شد که در ازای محاسبه نرخ ماده اولیه با ارز آزاد در بورس کالا انجام خواهد شد و در صورت تحقق اثر سود و زیان مثبتی بر بودجه «شبهرن» دارد.

در مجمع کاشی‌سازان بر ورود بازار مصرف به رکود تاکید شد، هر چند برخی شرکت‌های این گروه (نظیر کاشی و سرامیک سینا) به لحاظ دارا بودن کیفیت بهتر در محصولات تاثیر کمتری از رکود فروش پذیرفته‌اند.

در مجمع پتروشیمی جم، امکان افزایش تولید در افق کوتاه‌مدت به علت مشکلات تامین خوراک و عدم راه‌اندازی به موقع فازهای پارس جنوبی و نیز زمانبر بودن راه‌اندازی واحدهای استحصال خوراک اتان، منتفی اعلام شد. به این ترتیب، پتروشیمی جم احتمالا با همین ظرفیت کنونی 70 درصدی به فعالیت خود در سال 93 ادامه می‌دهد. جم با تقسیم 310 تومان سود نقدی، صد درصد افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران را اجرا کرد تا منابع آن را در در طرح 1200 میلیارد تومانی تولید ABS به‌کار گیرد؛ طرحی که تا‌کنون 200 میلیارد برای آن سرمایه‌گذاری شده و انتظار می‌رود با نرخ بازدهی سالانه 30 درصد در سال 1395 به بهره‌برداری برسد.

در مجمع شرکت سایپا هم بر رشد 28 درصدی تیراژ تولید در روزهای سپری شده از سال 93 تاکید شد که کماکان فاصله قابل توجهی با ارقام سه رقمی درصد رشد تولید در رقیب سنتی یعنی ایران خودرو نشان می‌دهد. در این راستا، اظهار امیدواری شد که با استفاده از منابع نقدی حاصل از پیش‌فروش خودرو، وضعیت تولید در چند ماه آتی بهبود یابد. علاوه‌بر این، در خصوص سودآوری شرکت اشاره شد که خروج از زیان‌دهی در سایپا نیازمند افزایش 20 درصدی تولید نسبت به سطوح فعلی است که نسبت به تحقق آن در افق کوتاه‌مدت ابراز امیدواری شد. همچنین، در این مجمع بر فروش خودرو با نرخ‌های جدید شورای رقابت و عدم کاهش آن تاکید شد. در مجامع بانکی نیز دو نکته مشترک به چشم می‌خورد: نخست؛ پیش‌بینی اکثر مدیران ارشد بانکی بر عدم کاهش نرخ سود سپرده‌ها تا پایان سال جاری و دوم؛ مخالفت صاحبان سهام با الزام بانک مرکزی مبنی بر معرفی شخصیت حقیقی به جای حقوقی در هیات‌مدیره بانک که در اکثر موارد منجر به تنفس مجامع فوق‌العاده بانک‌ها با موضوع اصلاح اساسنامه شد. به این ترتیب پرونده مجامع پرشمار شرکت‌های بورسی در چهار ماه نخست سال 93 بسته شد تا به‌دلیل نیاز بخش عمده‌ای از مالکان دولتی و شبه دولتی، سهامداران خرد شاهد مجامعی پربار و استثنایی به لحاظ تقسیم سودهای نقدی باشند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*