خانه / بورس و سهام / یک مصوبه سودآور برای پالایشگاه‌ها

یک مصوبه سودآور برای پالایشگاه‌ها

قائم‌مقام پالایش و پخش گفت: وزارت نفت بر اساس دستورالعمل‌ها تصمیم گرفته بود محاسبات کیفی‌سازی را به سال 92 تسری دهد اما با توجه به تصمیم هیأت دولت قرار شد محاسبه قیمت فرآورده بر اساس کیفیت تنها در سال 93 عملیاتی شود.

شاهرخ خسروانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: ابلاغ بحث محاسبه قیمت خرید فرآورده‌های نفتی بر اساس کیفیت آنها مربوط به سال 93 است و قرار بود به سال 92 نیز تسری پیدا کند که طبق مصوبه هیأت دولت قرار شد این تسری انجام نشود و تنها در سال 93 عملیاتی شود.

وی افزود: وزارت نفت بر اساس دستورالعمل‌ها تصمیم گرفته بود محاسبات کیفی‌سازی را به سال 92 تسری دهد اما با توجه به تصمیم هیأت دولت قرار شد محاسبه قیمت فرآورده بر اساس کیفیت تنها در سال 93 عملیاتی شود.

قائم‌مقام شرکت ملی پالایش پخش فرآورده‌های نفتی ادامه داد: درباره اعداد و ارقام مالی اطلاع دقیقی نداریم و مسئولیت مالی این مصوبه برعهده امور مالی شرکت ملی نفت است.

وی اضافه کرد: مسئولیت پالایش و پخش اعمال یک فرمول بر اساس کیفیت محصولات تولیدی بوده است.

وی تاکید کرد: پالایش و پخش در این باره راسا عمل نکرده است و بسیاری از مسائل مالی برعهده امور بین‌الملل شرکت ملی نفت است چرا که آنها از قیمت فوق فرآورده‌های نفتی خبر دارند.

خسروانی گفت: ما متولی توزیع و تولید فرآورده‌های نفتی هستیم اما این مسئله مجموعاً در یک کمیته در وزارت نفت شامل معاونت هیدروکربوری وزارت نفت، امور بین‌الملل شرکت ملی نفت و پالایش و پخش تعیین تکلیف شده است.

وی تاکید کرد: امسال بر اساس دستور‌ آقای وزیر محاسبه قیمت فرآورده‌های پالایشگاه‌ها بر اساس کیفیت آنها انجام می‌شود.

قائم مقام پالایش و پخش ادامه داد: این الگو برای 5 فرآورده اصلی و سوخت هوایی تنظیم شده است و فرآورده‌های ویژه تولیدی پالایشگاه‌ها که در بورس کالا و بورس انرژی مبادله می‌شوند را در بر نمی‌گیرد.

وی افزود: تکلیف کیفی‌سازی در رابطه با بنزین فاکتورهایی چون عدد اکتان، گوگرد، بنزن و آروماتیک را در بر می‌گیرد و در رابطه با گازوئیل نیز تنها گوگرد در قیمت پرداختی به پالایشگاه‌ها عامل تاثیر‌گذار است.

به گزارش فارس، ظاهرا تفاوت قیمت‌گذاری فرآورده‌های نفتی بر اساس کیفیت آنها و فرمول جدید قیمت‌گذاری بنزین و گازوئیل در سال 92 یک تکلیف قانونی بوده است که هیئت دولت علیرغم عواید مالی قابل توجه ان برای دولت، به دلایل مختلف از جمله تاثیر این نوع قیمت‌گذاری بر سود شرکت‌های پالایشی و شاخص بورس، تصمیم به اجرا نکردن آن گرفته است.

در این باره  جلیل سالاری قائم مقام سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی پیش از این در گفت‌وگو با فارس گفته بود: «روش قیمت گذاری جدید در اردیبهشت سال 92 انجام و به پالایشگاه ها ابلاغ شده است. براین اساس جدولی تنظیم و  براساس این جدول 5 فراورده اصلی قیمت گذاری شد. دستورالعمل اجرایی این شیوه محاسبه در اردیبهشت ماه سال 92  ابلاغ شد که در این دستور العمل اجرایی حتی وظیفه مدیریت مالی و وظیفه شرکت ملی پخش به تفصیل آمده است که باید شرکتهای پالایشی از اردیبهشت ماه سال قبل این فرمول ها را اجرایی کرده باشند.»

جدول محاسبه قیمت 5 فرآورده‌ اصلی بر اساس کیفیت

سالاری نحوه محاسبه قیمت فرآورده‌های نفتی بر اساس کیفیت را چنین توضیح داد: «در مورد بنزین ضریب 97 درنظر گرفته شد که به عنوان یک ضریب تکمیلی است و چون در خلیج فارس بنزین با عدد اکتان 87 وجود نداشت عدد اکتان 95 درنظر گرفته شد که بایک حساب ساده و بانرخ دلار 3000 تومانی باید 2 میلیارد تومان در روز به عنوان مابه التفاوت در نرخ گذاری بنزین در سال 92 اصلاح می شد.

در مورد نفت گاز نیز میزان گوگرد موجود در نفت‌گاز تولیدی درنظر گرفته شد که براین اساس نفت‌گاز از 10 تا 500  و 500 تا 2500 و 2500 تا 5000 و 5000 تا 7000 و 7000 تا 10000 ppm تقسیم بندی شد که براین اساس یکسری از پالایشگاهاه نفت‌گاز مرغوب داشتند که مابه التفاوت در نظرگرفته شده برای آنها حدود 2.2 میلیارد تومان در روز است.

برای نفت کوره نیز درجه شاخص کیفیت تعیین شد که براین اساس سالانه 2 هزار میلیارد تومان مابه التفاوت دارد.»

سوابق شاهرخ خسروانی سهام پر سود پیش بینی بورس بهترین سهام اخبار بورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*