خانه / بورس و سهام / سهم حقوقی ها از فعالیت بازار بورس 2 برابر حقیقی ها شد

سهم حقوقی ها از فعالیت بازار بورس 2 برابر حقیقی ها شد

این روزها شرایط اقتصادی کشور و قیمت سهام شرکتها به گونه ای است که درجه نوسان قیمت ها بسیار محدود شده است, از یک سو صاحبان سهام که بحران 6 ماهه گذشته بورس را پشت سر گذاشته اند بعد از ثبات بازار در روزهای اخیر دیگر حاضر به عرضه سهام با قیمت های پایین تر نیستند و از طرف دیگر خریداران سهام نیز بر اساس انتظارات خود مایلند که در قیمت های کنونی خرید انجام دهند بنابراین از نظر قیمتی بازار فعلا تا حدودی شرایط با ثباتی دارد و از نظر حجم خرید و فروش نیز شرکتهای حقوقی این روزها نقش پر رنگ تری در عرضه و تقاضای بازار دارند.
در بازار امروز میزان فعالیت حقیقی‌ها به شدت کمتر از حقوقی‌ها بود به طوری که میزان خرید این سرمایه‌گذاران نصف سرمایه گذاران حقوقی بود یعنی در بازار امروز حقیقی‌ها 330 هزار و 66 میلیون سهم خریداری کرده و 323 هزار و 729 میلیون سهم فروختند در حالی که سرمایه گذاران حقوقی 599 هزار و 809 میلیون سهم خریداری کرده و در مقابل 606 هزار و 145 میلیون سهم به فروش رساندند.
در روزهای آینده و پس از ماه رمضان انتظار می رود که بازار با جهت گیری مشخص تر و نوسان قیمتی بیشتری به حرکت خود ادامه دهد.
یک تحلیل گر بازار سرمایه در خصوص وضعیت این روزهای بازار گفت: از اهم تصمیمات هفته های اخیر می توان به تاثیر اصلاح نرخ سوخت و نیز آزاد سازی صادرات 15 محصول پتروشیمی ها، تعویق کیفی سازی پالایشگاه ها و درج فرمول مذکور ازابتدای سال جاری بصورت یک برنامه بلند مدت با رشد ملایم اشاره کرد.
بهروز زندی فر ادامه داد: بدیهی است فرمول کیفی سازی هم با توجه به در مدار قرارگرفتن واحدهای کیفی سازی پالایشگاه ها، تقریبا تاثیرات زیان بار احتمالی در سود شرکت های این گروه را بسیار ناچیز خواهد کرد که چه بسا در صورت رشد میزان تولید و طرح های توسعه ای در دست اجرا، می توان از نمادهای این گروه انتظار رشد سود آوری را هم داشت.
وی در مورد صنعت پتروشیمی خاطرنشان کرد: در صورت تداوم حمایت های اخیر چه از جانب دولت و چه از جانب مجلس و نظر به بودجه های احتیاطی در نظر گرفته شده برای این صنعت می توان انتظار رشد سودآوری و تداوم شکوفایی را از این گروه داشت.
این تحلیل گر بازار سرمایه به رفع ممنوعیت صادرات محصولات پتروشیمی به عنوان یک معامله برد- برد اشاره و تصریح کرد: در صورت بررسی دقیق متوجه خواهیم شد این حرکت دولت در ماه های آتی با حرکتی آرام و اصلاحی قیمت ها را واقعی و دلالان را حذف خواهد کرد.
زندی فر افزود: به علاوه، الزام پتروشیمی ها بر صادرات مازاد بر نیاز داخلی خود به صورت کنترل شده هم پاسخگوی بازار داخل بوده و هم این مهم را یادآوری می کند که شرکت های پتروشیمی باید خط مشی رسیدن به بهره وری از طریق ارتقا و توسعه را مد نظر قرار دهند.
امروز در خصوص اوراق تبعی در زیان مدیر عملیات بازار مشتقه اعلام کرد که در راستای اجرای دستورالعمل عرضه اوراق اختیار فروش تبعی برای سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، چنانچه وضعیت اوراق اختیار فروش تبعی در زیان باشد، متعهد الزامی به فروش اوراق مزبور نخواهد داشت.
پس از آن که در ماههای اخیر قیمت اوراق حق تقدم مسکن با افزایش قابل توجه از حدود 35 هزار تومان به حدود 100 هزار تومان در روزهای اخیر رسیده بود و هشدار کارشناسان را به دنبال داشت, امروز مدیرعامل فرابورس ایران با تاکید بر اینکه تقاضا در بخش تسهیلات مسکن واقعی است، تقویت بخش عرضه را به عنوان مهمترین راهکار فرابورس و بانک مسکن برای ایجاد تعادل در بازار اوراق تسهیلات مسکن عنوان کرد.
امیر هامونی با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده در جلسه‌ای که به منظور ایجاد تعادل در قیمت اوراق تسهیلات مسکن برگزار شد، این تصمیمات را به منظور افزایش و تقویت عرضه اوراق ارزیابی کرد و گفت: در این جلسه سازمان بورس، بانک مسکن، شورای‌عالی بورس و فرابورس متفق‌القول بر این عقیده بودند که نوسانات اوراق تسهیلات مسکن ناشی از افزایش تقاضا در بازار این اوراق بوده و ربطی به سفته بازی یا نوسان‌گیری ندارد چرا که با اعمال محدودیت فروش اوراق تا 2 ماه پس از خرید و کاهش جذابیت این اوراق برای نوسان‌گیران، روند افزایشی قیمت‌ها همچنان تداوم داشته و همین امر افزایش تقاضا در این بازار را نشان می‌دهد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا نمی‌توان یکی از دلایل افزایش قیمت اوراق را انتشار خبر افزایش تسهیلات در بخش مسکن دانست، توضیح داد: وام‌هایی که اخیرا بیان شده قرار است تا 60 یا 80 میلیون در بخش مسکن ارایه ‌شود، ربطی به اوراق تسهیلات مسکن ندارد و این اخبار مربوط به طرح جدیدی با عنوان صندوق پس‌انداز خرید مسکن است، بنابراین اگر سرمایه‌گذاران با هدف افزایش سقف وام 35 میلیون تومانی خرید و 10 میلیون تومانی جعاله برای خرید اوراق تسهیلات مسکن اقدام کنند، اشتباه کرده‌اند و در حال حاضر تصمیمی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن وجود ندارد.
مدیرعامل فرابورس ایران از راه‌اندازی صندوقی با درآمد ثابت به منظور بازارگردانی اوراق تسهیلات مسکن خبرداد و خاطرنشان ساخت: این صندوق قرار است با سود تضمین شده ضمن تجهیز منابع خود از طریق جمع‌آوری سرمایه‌های سرمایه‌گذاران، در بانک مسکن سپرده‌گذاری کرده و امتیاز تسهیلات مسکن ناشی از این سپرده‌گذاری را در بازار فرابورس عرضه کند.
در مجموع در بازار امروز در پایان معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل بازار با افزایش ۷.۷ واحدی به ۷۴هزار و ۸۴۸ هزار واحد رسید.
امروز بیش از 824 میلیون و 500 هزار سهم به ارزش تقریبی 250 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و به این ترتیب ارزش روز بازار هم از مرز 341 هزار و 613 میلیارد تومان فراتر رفت.
در بازار امروز شرکت‌های مپنا، بانک تجارت، گل گهر، ملی مس، هلدینگ خلیج فارس، توسعه معادن و فلزات، سرمایه گذاری مسکن و تاپیکو تاثیرات اندکی بر رشد شاخص بورس گذاشتند ولی در مقابل شرکتهای غدیر، بانک صادرات، ایران خودرو، مخابرات، پتروشیمی شازند و سرمایه‌گذاری خوارزمی مانع از رشد بیشتر شاخص شدند.
همچنین در بازار ضعیف امروز شرکت سرمایه‌گذاری پارس توشه، مپنا و داروسازی امین از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شده و ایران خودرو دیزل و فولاد امیرکبیر کاشان بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*