خانه / بورس و سهام / بورس تهران صاحب بیشترین بازده در 23 سال گذشته

بورس تهران صاحب بیشترین بازده در 23 سال گذشته

مسعود گل‌شیرازی، رئیس کمیسون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق ایران در سی‌و هفتمین جلسه هیئت نمایندگان که صبح امروز در اتاق ایران برگزار شد گفت: پایش، تحلیل و ارائه راهبرد در راستای بهبود بازار پول و سرمایه از اهم رئوس کمیسون سرمایه‌گذاری مالی است.

وی افزود: موضوعی که اکثر فعالان اقتصادی با آن آشنا هستند موضوع نقدینگی و گردش سرمایه است.

گل‌شیرازی گفت: بررسی روند نقدینگی کشور در 3 سال گذشته نشان‌دهنده‌ی رشد 25 درصدی سالیانه است.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران در ادامه با اشاره به نسبت تسهیلات به سپرده در استان‌های مختلف گفت: تسهیلات به سپرده در استان تهران 83 درصد است که در رنج معقولی می‌باشد.

وی ادامه داد: البته نکته قابل توجه این است که در 3 اسان البرز، اصفهان و اراک به‌عنوان مثلث صنعتی کشور نسبت اعطای تسهیلات به سپرده از معدل کمتر است و این نشان‌دهنده‌ی این است که حمایت از صنایع مناسب نبوده است.

گل‌شیرازی ضمن بررسی روند بازده سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف گفت: در 23 سال گذشته میانگین بازده بازار بورس 42 درصد، دلار 16 درصد، مسکن 20 درصد و طلا 22 درصد بوده است.

وی ادامه داد: بطوریکه اگر در سال 70 ده میلیون تومان وارد این بازارها می‌شد پس از 23 سال هم‌اکنون سرمایه‌ ی ما در بازار یورس 17 میلیارد و 700 میلیون تومان، در دلار 212 میلیون تومان، در مسکن 690 میلیون تومان و در سکه 150 میلیون تومان بود.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران گفت: این امکر نشان‌دهنده‌ی این است که سرمایه‌گذاری در حوزه بورس که تامین مالی در آن به موقع انجام شده و وضعیت مطلوب داشته پر بازده‌تر بوده است.

گل شیراز با انتقاد از اقتصاد دولتی در کشور گفت: لازمه اقتصاد پایدار این است که برای بخش خصوصی و دولتی شرایط برابر باشد.
وی گفت: نقص در بخشنامه ارزی و اجرای ناقص آن نیز از دغدغه‌های فعالان اقتصادی است که دولت باید به آن توجه کند.

گل‌شیرازی افزود: در ساختار بانک مرکزی نیاز بخش خصوصی پاسخ داده نمی‌شود.

وی در ادامه گفت: در قانون بودجه سال جاری نمایندگان بندی را به شورای پول و اعتبار تفویض کردند که قرار شد شورای پول و اعتبار ظرف 2 ماه آن را اجرایی کند که هنوز اجرا نشده است.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت لایحه‌ای در دست تنظیم دارد که در آن محدودیت سازمان توسعه‌ای از دریافت منابع ارزی صندوق توسعه ملی از باب مغایرت با اصل 44 رفع شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*