خانه / بورس و سهام / عرضه بلوکی سایپا، سرمایه‌گذاری رنا و بانک صادرات در بورس

عرضه بلوکی سایپا، سرمایه‌گذاری رنا و بانک صادرات در بورس

سازمان خصوصی‌سازی قصد دارد سهام سه شرکت را از طریق بورس و سهام یک شرکت را از طریق فرابورس واگذار کند.
 سازمان خصوصی سازی با توجه به شرایط مثبت بازار تصمیم گرفته است تا عرضه‌های بلوکی خود را افزایش داده و سهام چهار شرکت را به این صورت واگذار کند.
عرضه بلوک 17.5 درصدی سایپا
بر این اساس قرار است بلوک 17.5 درصدی سهام سایپا معادل یک میلیارد و 820 میلیون سهم به قیمت تابلو بورس در روز عرضه به شرط اینکه از 360 تومان کمتر نباشد به صورت 40 درصد نقد و اقساط یک ساله واگذار شود.
مبلغ سپرده این سهم 196 میلیارد و 560 میلیون ریال است و سازمان گسترش و نوسازی با 36.4 درصد، سرمایه گذاری سایپا با 4 درصد،سرمایه گذاری رنا 18 درصد و سرمایه گذاری کارکنان سایپا با 15 درصد از سهامداران عمده این شرکت خودرو سازی هستند.
خریداران این شرکت باید توجه کنند که چنانچه واگذاری سهام شرکت سایپا منجر به کسب سهم مدیریتی برای شرکت‌های رقیب ( بالفعل یا بالقوه ) شود خریدار یا خریداران از جهت ایجاد انحصار یا اخلال در رقابت به موجب قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی مسئول و مستوجب تعقیب قانونی خواهند شد.
علاوه بر این به منظور پیشگیری از ایجاد اخلال در رقابت، سازندگان و عرضه کنندگان نهاده‌های تولیدی که با خرید سهام مذکور موجب تمرکز عمودی در بازار خودرو خواهند شد باید از خریداری سهام یاد شده خودداری کنند والا ضمن اینکه معامله انجام شده فاقد اعتبار قانونی است، در قبال عواقب غیر قانونی آن نیز مسئولند.
عرضه پنج درصدی سرمایه‌گذاری رنا
همچنین قرار است پنج درصد از سهام سرمایه گذاری رنا معادل سه میلیون سهم به قیمت تابلو بورس در روز عرضه به اضافه 40 درصد به شرط اینکه از 1154 ریال کمتر نباشد در بورس عرضه شده و سازمان گسترش و نوسازی از ترکیب سهامداری آن خارج شود.
این سهم به صورت 30 درصد نقد و اقساط 2 ساله واگذار شده و مبلغ سپرده آن پنج میلیارد و 201 میلیون و 455 هزار و 762 ریال است.
سازمان گسترش با پنج درصد، سرمایه‌گذاری سمند با 15 درصد، سرمایه‌گذاری سایپا با 20 درصد، سرمایه‌گذاری کارکنان سایپا با 24 درصد و صندوق بازنشستگی با 13 درصد از سهامداران عمده این شرکت هستند. در خریداری این شرکت رعایت مصوبه شورای رقابت در خصوص سهام و ترکیب هیات مدیره شرکت‌های مذکور الزامی است.
پنج درصد بانک صادرات روی میز فروش
بانک صادرات دیگر شرکتی است که قرار است پنج درصد از سهام آن معادل یک میلیارد و 145 میلیون و 307 هزار و 100 سهم به قیمت تابلو بورس در روز عرضه به اضافه 15 درصد به شرط آنکه از 1543 ریال کمتر نباشد عرضه شود.
مبلغ سپرده این شرکت بیش از 53 میلیارد ریال بوده و به صورت 25 درصد نقد و اقساط 2.5 ساله در بورس عرضه می شود.
دولت با 22.7 درصد،سهام عدالت با 40 درصد،کارکنان 5 درصد،بیمه خدمات درمانی 5 درصد و بخش خصوصی با 20 درصد از سهامداران این شرکت اصل چهل و چهاری هستند.
در فروش این سهم خریدار ملزم است سقف تملک سهام بطور مستقیم و یا غیر مستقیم برای هر شرکت سهامی عام یا تعاونی سهامی عام و یا هر موسسه و نهاد عمومی غیر دولتی 10 درصد و برای اشخاص حقیقی و سایر اشخاص حقوقی پنج درصد موضوع ماده 5 قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی را رعایت کند و هرگونه تبعات آن از جمله آثار مالی و جبران خسارت وارده به عهده خریدار یا خریداران خواهد بود.
معاملات بیش از سقف مجاز در ماده قانونی مذکور در هر مرحله‌ای که باشد باطل و فاقد اعتبار خواهد بود.
عرضه مقره سازی از طریق فرابورس
همچنین قرار است 36.18 درصد از سهام شرکت مقره سازی به قیمت 18 هزار و 83 ریال به صورت 20 درصد نقد و اقساط هفت ساله از طریق فرابورس واگذار شده و ساتکاب با واگذاری این شرکت از ترکیب سهامداری آن خارج شود.
خریداران این شرکت باید توجه کنند که ملک دفتر مرکزی تهران در رهن بانک صنعت و معدن و زمین کارخانه با وکالت نزد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی بوده و در قبال آن تسهیلات اخذ شده است.
زمان عرضه سهام این شرکت‌ها از طریق بورس و فرابورس اعلام می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*