خانه / بورس و سهام / تداوم رشد قيمت فولاد در بازار و بورس كالا

تداوم رشد قيمت فولاد در بازار و بورس كالا

روز گذشته با آنكه از روند رو به رشد قیمت‌ها در بازار فولاد تهران کاسته شد، اما در بازار شهرستان‌ها کماکان همان روند پیشین در مورد قیمت‌ها به چشم می‌خورد و اغلب محصولات فولادی در بازه‌های متفاوتی با رشد قیمت همراه شدند. در همین حال میانگین قیمت شمش وارداتی به کشور نیز در بندر انزلی و بندر امام به طور چشمگیری افزایش یافت به طوری که شمش 5SP روسیه در بندر انزلی از رقم 1740 تومان روز سه‌شنبه به 1800 تومان در روز چهارشنبه رسید. شمش وارداتی از کشورهای ترکیه و کره‌جنوبی هم به میزان 60 تومان در هر کیلو نسبت به روز سه‌شنبه افزایش یافت و در رقم 1780 تومان ایستاد.

به گفته یکی از فعالان بازار کاهش موجودی این محصول در بندر انزلی که از ابتدای هفته جاری تاکنون ادامه داشته موجب رشد اخیر قیمت‌ها در بازار این محصول شده است. در بندر امام نیز روز گذشته موجودی شمش به میزان بسیار پایینی بود که این عامل در کنار فضایی که هم‌اکنون در بازار آهن حکمفرما است (رشد روزانه چند درصدی قیمت انواع محصولات فولادی) تاحدودی به افزایش قیمت این محصول دامن زد.

این آگاه بازار افزود: به دنبال رسیدن محموله‌های جدید شمش در بنادر و افزایش حجم موجودی این کالا، قیمت‌ها از روز پنج‌شنبه یا اوایل هفته آینده متعادل شده و کاهش خواهد یافت.

روز گذشته رینگ فولاد بورس نیز با افزایش قیمت میلگرد، تیرآهن و شمش به کار خود پایان داد. در این روز فولاد خوزستان پس از چندین هفته متوالی سلف شمش را با قیمت 1550 تومان به صورت سلف در حجم 25 هزار تن به تابلو آورد که در مقابل آن 40 هزار و 500 تن تقاضا شکل گرفت، از این‌رو قیمت پایانی با 5 تومان رشد به 1555 تومان افزایش یافت.

ذوب‌آهن اصفهان نیز روز چهارشنبه 14 هزار تن شمش را با نرخ پایانی معامله پیشین این محصول در روز دوشنبه (1550) به خریداران عرضه کرد که در همین حجم نیز مورد مبادله قرار گرفت. دیگر محصولی که این شرکت به تابلو آورد سلف تیرآهن شاخه 16 با موعد تحویل پایان شهریور ماه در نرخ 1661 تومان بود که با 440 تن اضافه تقاضا قیمت پایانی این محصول 4 ریال رشد کرد و در حجم 1540 تن به فروش رسید. استراتژی فروش ذوب‌آهن در این روز، عرضه تناژ سنگین تیرآهن 16 هم بود به طوری که 40 هزار تن از این کالا با قیمت 1641 تومان ارائه شد که 50 هزار تن تقاضا را تجربه کرد.

سبد میلگرد و تیرآهن طول کوتاه و تیرآهن شاخه 24 (درتناژهاي سبك و سنگين) به ترتیب با قیمت‌های پایه 1525 ، 1900 و 1920تومان دیگر عرضه‌های ذوبی در تالار صنعتی روز چهارشنبه بودند که این کالاها نیز با استقبال خوب خریداران و به تبع آن افزایش نرخ‌های پایه روبه‌رو شدند.

عرضه‌های ناموفق فولادی این روز نیز تمامی عرضه‌های مقاطع نقدی فولادسازان خصوصی بودند. مجتمع فولاد خراسان و فولاد آذربایجان دو شرکتی بودند که سبد میلگرد گرید A3را در سایزهای 14 تا 25 به ترتیب در قیمت‌های 1690 و 1710 تومان در معرض فروش گذاشتند که خریداری نشد. فولاد خرم‌آباد هم میلگرد گرید A2را در سایزهای 10 و 12 به طور نقدی در حجم 440 تن به تابلو آورد که مورد اقبال خریداران قرار نگرفتند.

در نهایت شرکت فولاد سپید فراب کویر نیز در دو پارت مجزا سلف و نقد سبد میلگرد مخلوط را با قیمت‌های 1620 و 1690 عرضه کرد که در حجم عرضه این دو سبد به فروش رسیدند.

به گفته مدیر بخش فلزات کارگزاری مفید قیمت‌های اعلامی روز گذشته عرضه‌های ذوبی به نسبت بازار پایین‌تر و به این جهت برای خریداران ارزنده بود. از سوی دیگر محصولات ذوب آهن از جهت برند بودن همواره مورد اقبال سمت تقاضا قرار می‌گیرد به این جهت بخشی از افزایش تقاضا در این روز را می‌توان به این مساله نسبت داد. علی‌اصغر بهرامی پیرامون رشد اخیر قیمت‌ها در بازار فولاد هم افزود: تا زمانی که تقاضای واقعی وارد بازار نشود، تحرکات اخیر در زمینه قیمت‌ها و معاملات را که بیشتر مربوط به تقاضای سفته‌بازی است نمی‌توان طولانی‌مدت و پایدار تلقی کرد، چراکه پس از مدتی به واسطه پابرجا بودن رکود حاکم بر بازارهای مصرف‌کننده فولاد مانند مسکن و … روند قیمت‌ها و مبادلات فولادی به حالت بی‌تحرک و بعضا کاهشی گذشته بازخواهد گشت.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*