خانه / بورس و سهام / جزییات تحول در سودآوری ذوب آهن اصفهان از سال آینده

جزییات تحول در سودآوری ذوب آهن اصفهان از سال آینده

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان از برنامه ریزی جهت راه اندازی خط تولید دو میلیون تن فولاد طی سال های آتی خبر داد.

 سعد محمدی در سومین نشست‌ تخصصی شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان با اعلام این خبر اظهار کرد: به دلیل وجود فضای مناسب در ذوب آهن کارخانه جدید اقتصادی‌تر خواهد بود این در حالی است که با بهره برداری از این خط، ظرفیت ذوب آهن به حدود شش میلیون تن خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه نسبت استخراج مواد معدنی نسبت به پتانسیل و ذخایر معدنی در کشور بسیار ناچیز است افزود: در حالی در چین سالیانه سه میلیارد و 600 میلیون تن ذغال سنگ استخراج می‌شود که در ایران تنها دو میلیون تن از این ماده معدنی استخراج می شود که نسبت به تولید بسیار کم است.

سعد محمدی همچنین با اشاره به توسعه ریلی در سایر کشورها گفت: بعد از 50 سال حضور صنعت ذوب آهن در کشور هنوز ریل راه آهن از کشورهای دیگر وارد می شود. این در حالی است که توسعه شبکه حمل و نقل یکی از ضروریات توسعه صنعتی هر کشوری است. حال آنکه کل بودجه راه آهن در کشور در سال 400 میلیارد تومان و قیمت ریل کیلویی 3200 تومان است.

وی ادامه داد: در حال حاضر به دلیل کمبود شبکه ریلی و دوطرفه نبودن راه‌های ریلی کشور و پشت خط ماندن واگن ها، هزینه حمل و نقل ریلی بیش از حمل و نقل کامیونی است در حالی که در تمام جهان حمل و نقل ریلی ارزان تر از حمل و نقل جاده ای است براین اساس رویکرد شرکت ذوب آهن در سال آینده تولید ریل توسط این شرکت در کشور خواهد بود.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با اشاره به وضعیت ذوب آهن در سال 93 گفت: خوشبختانه تولید این شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل 60 درصد رشد داشته و زیان انباشته این شرکت در حال حاضر مرتفع و به مرحله سوداوری رسیده است. همچنین کارهای افزایش سرمایه از روش تجدید ارزیابی دارایی ها نیز در این شرکت در حال انجام است.

وی به برنامه های این شرکت برای تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر اشاره کرد و گفت: نصب تجهیزات تولید ریل در این شرکت تا پایان سال جاری انجام و از سال بعد تولید ریل در این شرکت شروع خواهد شد.

سعد محمدی با توجه به قیمت بیش از دوبرابری ریل نسبت به شمش فولاد تولید این محصول را باعث افزایش قابل توجه سوداوری در سال 94 دانست و افزود: با برنامه کاهش قیمت تمام شده تولید و اجرای پروژه PCI، قیمت تمام شده تولید فولاد در این شرکت بین 13 تا 15 درصد کاهش خواهد داشت که این صرفه جویی افزایش قابل توجه سوداوری در این شرکت را به همراه دارد.

وی معتقد است که سال آینده برای ذوب آهن سال مناسبی خواهد بود که به دلیل دریافت استاندارد بی اس توسط شرکت، امکان صادرات شرکت به بازارهای عمان، قطر و امارات به صورت بسیار فعال بوجود آمده و حرکت های جدی در جهت گرفتن بازارهای جهانی صورت خواهد گرفت.

صنایع معدنی در الویت قرار می گیرند

همچنین در ادامه نشست، علیرضا بنکدار- مدیرکل دفتر صنایع معدنی ایمیدرو- با اشاره به وضعیت صنایع معدنی در کشور گفت: رویکرد سیاستگذاری در کشور در اولویت قرار دادن توسعه این صنایع و افزایش بهره وری است.

وی نیز با انتقاد از نحوه ی واگذاری معادن و صنایع معدنی در کشور تاکید کرد: واگذاری جزیره ای این صنایع در حالیکه همچون حلقه های زنجیره به هم متصل هستند، کار درستی نبوده است. از سوی دیگر به دلیل خروج کامل ایمیدرو از این شرکت ها سیاستگذاری جامعی با رویکرد توسعه کشور در این صنایع هم اکنون وجود ندارد و هر شرکت بر اساس منافع خود در حال فعالیت و تصمیم گیری است و همین امر نیز سبب شده با تصمیمات مختلف در یک حوزه حوزه های دیگر با چالش روبرو شوند.

وی اخذ بهره مالکانه و تغییر این نرخ و نحوه تقسیم آن بین شرکت های معدنی و فلزات اساسی را از جمله این چالش ها موجود دانست و افزود: در صورت واگذاری یکپارچه این شرکت ها هم اکنون شاهد این مشکلات نبودیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*