خانه / بورس و سهام / بررسی عملکرد و طرح های توسعه ای “فولاد مبارکه” / خرید 66 درصد سهام فولاد چهارمحال و بختیاری

بررسی عملکرد و طرح های توسعه ای “فولاد مبارکه” / خرید 66 درصد سهام فولاد چهارمحال و بختیاری

فولاد مبارکه با خرید 66 درصد از سهام فولاد چهار محال بختیاری از سایپا توانست بزرگترین تولید کننده تحت لایسنس ورقه های گالوانیزه فولادی خودرویی درایران شود.

امیرحسین نادری، معاون اقتصادی و مالی فولاد مبارکه با بیان مطلب فوق درباره طرح های توسعه ای که شرکت در دست اجرا دارد، گفت: فولاد مبارکه نیمی از فولاد ایران را تولید می کند که در شرایط فعلی توانسته در سه سایت مبارکه، صبا و هرمزگان فعایت خود را انجام بدهد.

وی در ادامه افزود: فولاد اخیراً با خرید 66 درصد از سهام فولاد چهارمحال بختیاری از سایپا 800 هزار تن به ظرفیت سازی های فولاد اضافه کرد.

نادری در ادامه به سایر سرمایه گذاری های شرکت در واحد کنستانتره و گنداله در سنگان اشاره کرد و گفت: فولادمبارکه تنها شرکت فولادی است که با راه اندازی سنگان از ابتدا تا انتهای زنجیره ارزش فولاد را در اختیار دارد.

این مقام مسوول فولاد خاطر نشان کرد: گندله سازی سنگان 5 میلیون تن ظرفیت دارد که با خرید 50 درصدی از آن توسط فولاد مبارکه این شرکت فولادی می تواند 2.5 میلیون تن از گندله مصرفی خود را از این بخش تأمین کند.

نادری در ادامه گفتگو به توسعه فولادسازی و نورد پیوسته (سبا) اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح 900 هزار تن به ظرفیت کنونی تولید مذاب افزوده می شود و ظرفیت به یک میلیون تن می رسد البته با اجرای این طرح در بخش فولادسازی سایت، 1.2 میلیون تن به ظرفیت کنونی تولید مذاب افزوده می شود و به ظرفیت 5.4 میلیون تن می رسد.

وی در ادامه با بیان اینکه راه اندازی افزایش ظرفیت سبا که نبردش یک و نیم میلیون تن و فولاد سازی اش 75 هزار تنی است، خاطر نشان کرد: فولاد سازی کوره دوم این سایت 80-90 درصد پیشرفت داشته و با ورود کوره دوم فولاد سازی سبا 750 هزار تن به تولید ورق گرم فولاد اضافه می شود.

نادری درباره شرایط صادرات محصولات شرکت اظهار داشت: بازارهای جهانی طی سال گذشته با توجه به کاهش رکود در سطح اروپا و همچنین افزایش نرخ یورو و باز شدن فضای ارتباطی ایران با جهان از شرایط بهتری نسبت به سالهای قبل برخورداست.

وی با تأکید به اینکه نیاز به محصولات فولادی در داخل وخارج و بازارهای مجاور نسبت به ادوار گذشته از وضعیت مناسب تری برخوردار است، خاطر نشان کرد: شرکت در سال گذشته 1 میلیون تن صادرات داشته که این رقم نسبت به سال 91 با رشد 66 درصدی همراه بوده است.

این مقام مسوول در ادامه توضیح داد: شرکت فولاد مبارکه با توجه به طرح های آتی خود برای سال جاری ظرفیت 13-14 میبیون تنی را در برنامه خود دارد.
نادری در بخش پایانی گفتگو با سنا به پوشش مناسب عایدی شرکت در سه ماهه نخست سال جاری اشاره کرد و گفت: شرکت در سه ماهه نخست توانست با پوشش 31 درصدی عایدی مناسبی برای سال جاری داشته باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*