خانه / سیاسی / خسارت چند ده هزار میلیاردی کرسنت به ایران؟ / بیژن زنگنه زیر فشار افکار عمومی

خسارت چند ده هزار میلیاردی کرسنت به ایران؟ / بیژن زنگنه زیر فشار افکار عمومی

شرکت دانا گاز واقع در امارات اعلام کرد که کرسنت پترولیم،‌ بزرگترین سهامدار این شرکت،‌ خبر داده است که دادگاه لاهه رای نهایی خود را به نفع این شرکت صادر کرده است.

قرارداد کرسنت سوابق بیژن نامدار زنگنه سوابق بیژن زنگنه جزییات قرارداد کرسنت
به گزارش الف از وال استریت ژورنال،‌ رویترز و سایت شرکت داناگاز، این شرکت در اطلاعیه خود آورده است که براساس الزامات قانونی افشای اطلاعات شرکت ها در امارات،‌ خبر مذکور را برای به روزکردن اطلاعات بازار منتشر می کند.
بنابر ادعای این شرکت، بنابر رای نهایی دادگاه، لاهه،‌ قرار داد میان شرکت ملی نفت ایران و کرسنت نهایی محسوب می شود و ایران مجبور است به این قرارداد تن در بدهد. بنابر این اطلاعیه،‌ این از سال ۲۰۰۵ می بایستی به این شرکت گاز تحویل می داده است.
معنای ضمنی این عبارت در صورت صحیح بودن این ادعا، پرداخت جریمه و نیز صدور ارزان گاز به این شرکت در طول ۲۵ سال خواهد بود.
منابع خبری منتقد دولت قبلا گزارش داده بودند که وکیل کرسنت با استناد به حرف های وزیر نفت اسبق، بیژن زنگنه، مدعی سالم بودن این قرار داد شده و پس از وزارت وی نیز این مدعای خود را با قدرت مطرح کرده بودند.
قرارداد مذکور که در سال ۱۳۸۱ میان وزارت نفت و شرکت اماراتی منعقد شد بعدها به ترکمانچای گازی معروف شد و ادعاهای متعددی در مورد موارد هنگفت فساد مالی در جوش دادن این قرارداد و موارد مشابه مطرح شد.
بر اساس مفاد این قرارداد، با لوله‌کشی در خلیج فارس، گاز میدان سلمان به امارات (مخزن مشترک با ابوظبی)، به میزان روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب به امارات صادر می شود.
وزیر صنعت پیش از این از جریمه قریب الوقوع ۱۸ میلیارد دلاری ایران در این پرونده خبر داده بود که بعدا از سوی دولت تکذیب شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*