خانه / بورس و سهام / چگونه در رکود امسال بورس بازدهی 40 درصدی کسب کنیم؟

چگونه در رکود امسال بورس بازدهی 40 درصدی کسب کنیم؟

در سال جاری سهامداران خرد نمی توانند با دنباله روی از حرکت سهامداران عمده به بازدهی مناسبی دست یابند. امسال برای دست یابی به بازدهی مناسب نیاز به کار کارشناسی است.

علی رفیعی امام، کارشناس ارشد بازار سرمایه، در گفتگو با خبرنگار اکوبورس از کسب بازدهی 40 درصدی در رکود فعلی بازار ، در صورت مدیریت صحیح سبد سرمایه گذاری تا پایان سال جاری سخن گفت.

وی با اشاره به بازدهی بالای بازار در سال گذشته عنوان کرد: چنانچه میانگین بازدهی سالانه طی 10 الی 15 سال اخیر را در نظر بگیریم ، می بینیم که میانگین بازدهی کل بورسدر حدود 35 الی 40 درصد بوده است. بنابراین در مرحله اول باید توقع سهامداران از بازدهی بازار سرمایه تعدیل شود. قرار نیست که هر سال بازدهی بسیار بالایی مثل سال گذشته کسب کنیم.

در سال جاری با توجه به رکود حاکم بر بازار سرمایه و با توجه به بازدهی بدون ریسک سود سپرده های بانکی که در حدود 25 درصد می باشد، سهامداران می توانند با مدیریت سبد سرمایه گذاری خود به بازدهی در حدود 40 درصد دست پیدا کنند. در سرمایه گذاری های امسال به دلیل رکود نمی توان به یک چشم به همه بازار نگاه کرد. باید بر تک سهم ها و صنعت ها تمرکز کنیم تا با جابجایی به موقع سهم ها بتوانیم به بازدهی 40 درصدی تا پایان امسال برسیم.

رفیعی امام در رابطه با چشم انداز بلند مدت اقتصاد کلان نیز عنوان کرد: با توجه به متغیرهای مختلف کلان اقتصادی می توان چشم انداز مثبتی برای اقتصاد کشور ترسیم کرد. در حال حاضر در حال طی کردن مرحله رکود و بحران هستیم. پس از عبور از این مرحله ، هم شرایط تولید و هم شرایط بازار سرمایه مثبت خواهد بود.

طی چند سال آینده با توجه به برنامه های دولت شاهد رشد 50 الی 60 درصدی نرخ ارز نخواهیم بود. قیمت ارز در محدوده 3000 تومان تثبیت شده است. بنابراین تکلیف شرکت ها و سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در سهام شرکت های مختلف تا حدودی مشخص شده است.

وی ادامه داد: اما در عین حال باید توجه کرد که در حال حاضر در رکود به سر می بریم. بنابراین انتظار رشد آنچنانی برای بازار در کوتاه مدت نیز منطقی نیست. با توجه به این که فرآیند خروج از رکود سخت تر از ایجاد تورم است، توقع کنترل آن در کوتاه مدت امکان پذیر نیست. کنترل رکود همانند حرکت بر روی لبه تیغ است چرا که همزمان نباید دچار رکود تورمی بشویم و میزان تولید نیز باید واقعی باشد. بنابراین این موضوع اندکی زمان بر خواهد بود.

رفیعی امام افزود: اما در عین حال بسترهای خروج از رکود نیز فراهم شده است. ممکن است حداقل بین یک تا دوسال این فرآیند به طول بیانجامد. اما چنانچه سرمایه گذاران با دید بلند مدت اقدام به سرمایه گذاری نمایند، بازدهی خوبی نیز کسب خواهند کرد.

وی افزود: در حال حاضر بستر های سرمایه گذاری در بازار سرمایه اولیه یعنی شروع سرمایه گذاری از صفر برای تولید بسیار فراهم شده است و بازدهی بالایی نیز برای سرمایه گذاران خواهد داشت. متعاقب آن در مرحله بعد، بورس نیز از رونق بالایی برخوردار خواهد شد به طوری که با یک رشد پایدار و با ثبات نیز همراه خواهد بود.

رفیعی امام در رابطه با سهامداران خرد نیز عنوان کرد: در سال جاری سهامداران خرد نمی توانند با دنباله روی از حرکت سهامداران عمده به بازدهی مناسبی دست یابند. امسال برای سرمایه گذاری و دست یابی به بازدهی مناسب نیاز به کار کارشناسی و جابه جایی به موقع میان سهم ها است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*